PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

PORANNE PLOTKI BIZNESOWE: Kolejna afera taśmowa przed nami? Giertych ujawnia nagranie

Dzień zaczynamy od paru dobrych informacji. Niestety, w dzisiejszych Plotkach znajdzie się również parę mniej optymistycznych newsów. Będzie również o Giertychu i Czarneckim. Witamy w nowym tygodniu!

Polska gospodarka przechodzi pandemię najlepiej w UE, dzień zaczynamy od artykułu Business Insidera. Jest wiele firm, które pandemii koronawirusa zapewne nie przetrwają, ale całościowy obraz gospodarki jest znacznie lepszy. Polska w ciągu pierwszych trzech kwartałów 2020 roku, które stały pod znakiem walki z pierwszą falą koronawirusa straciła gospodarczo mniej niż jej sąsiedzi i największe kraje Unii Europejskiej. Po opublikowaniu danych o PKB przez Eurostat można wyliczać, że polskie PKB w tym czasie spadło łącznie tylko o 2,3 proc. W danych w ujęciu rok do roku, czyli za minione dwanaście miesięcy jesteśmy w tej chwili na drugim miejscu w Unii ze spadkiem o 2 proc. Lepiej od nas radziła sobie w tym okresie tylko gospodarka litewska, ale to zasługa głównie szybszego wzrostu u nich pod koniec 2019 roku, jeszcze przed nastaniem pandemii.
https://businessinsider.com.pl/polska-gospodarka-przechodzi-pandemie-najlepiej-w-ue/qjz5fbc
DZIEŃ ZACZYNAMY WIĘC OD DOBREJ WIADOMOŚCI

Czy szczepionka na koronawirusa będzie obowiązkowa? Kraska: Nie jestem za przymusem – cytuje Rzeczpospolita. – Nigdy nie jestem za żadnym przymusem – powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska, pytany czy rząd rozważa wprowadzenie obowiązkowych szczepień na koronawirusa. Jak nieoficjalnie dowiedziała się „Rzeczpospolita”, rząd liczy na to, że pierwsze szczepionki na koronawirusa, stworzone przez firmy Pfizer i BioNTech, uda się sprowadzić do Polski już w grudniu. Mają one trafić do osób z grup ryzyka, m.in. seniorów i medyków.
https://www.rp.pl/Koronawirus-SARS-CoV-2/201119593-Czy-szczepionka-na-koronawirusa-bedzie-obowiazkowa-Kraska-Nie-jestem-za-przymusem.html
POLACY NAJBARDZIEJ SCEPTYCZNI W KONTEKŚCIE SZCZEPIONKI NA COVID W UE

Na obsługę długu publicznego będziemy wydawać coraz mniej. Ryzyko gwałtownego wzrostu kosztów jest ograniczone, stwierdza Polskie Radio. Ryzyko gwałtownego wzrostu kosztów obsługi zadłużenia jest istotnie ograniczone – uważa główny ekonomista BGK Mateusz Walewski. Wskazał przy tym na wysoką nadpłynność na rynku finansowym, która skłania instytucje finansowe do zakupu obligacji skarbowych, a także działania NBP. Z przygotowanej przez resort finansów Strategii zarządzania długiem na 2021-2024 wynika, że w tym i przyszłym roku będziemy mieli do czynienia ze wzrostem długu zarówno do PKB, jak i nominalnym. Jednocześnie przewiduje, że od przyszłego roku na obsługę długu będziemy wydawać coraz mniej.
https://polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2621196,Na-obsluge-dlugu-publicznego-bedziemy-wydawac-coraz-mniej-Ryzyko-gwaltownego-wzrostu-kosztow-jest-ograniczone
OBY TAK BYŁO

Sasin: Rząd szykuje wielomiliardową pomoc dla PLL LOT! Przygotowaliśmy w MAP potężny pakiet wsparcia dla PLL LOT, zakładający udzielenie wielomiliardowej pomocy publicznej dla tej firmy – zapowiedział wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Jednocześnie po raz kolejny powtarzał, jak to poprzednia ekipa rządząca chciała LOT prywatyzować i przywoływał słowa Donalda Tuska, który „nie chciał ratować” naszego narodowego przewoźnika.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/11/15/sasin-rzad-szykuje-wielomiliardowa-pomoc-dla-pll-lot/
SŁYSZYSZ „SASIN”, MYŚLISZ „SUKCES”

Gowin: Całkowite zamknięcie gospodarki byłoby dramatem. Ministerstwo rekomenduje częściowe odmrażanie – czytamy we Wprost. Wicepremier Jarosław Gowin przyznał, że lockdown podobny do tego, który zastosowano wiosną byłby dramatem nie tylko dla gospodarki, ale także dla polskich rodzin. Rząd otrzymał rekomendacje stopniowego odmrażania gospodarki.
https://biznes.wprost.pl/firmy-i-rynki/10389154/gowin-calkowite-zamkniecie-gospodarki-byloby-dramatem-ministerstwo-rekomenduje-czesciowe-odmrazanie.html
KOLEJNY DOBRY NEWS

Dawno nic się nie działo, prawda?

“Przychodzi Hofman do Czarneckiego”. Giertych publikuje nagranie – podaje RMF24. ​Roman Giertych opublikował na swoim Facebooku nagranie, które – jak sam twierdzi – jest częścią rozmowy PR-owca i byłego polityka PiS Adama Hofmana z prezesem Idea Banku Leszkiem Czarneckim. Jak zapewnia Giertych, “Adam Hofman i jego współpracownik (nazwisko dla Komisji Śledczej) proponuje formalne lub nieformalne zatrudnienie Michała Krupińskiego” w zamian za przekonanie ministra sprawiedliwości-prokuratora generalnego za odstąpienie od śledztw ws. Czarneckiego. Hofman wszystkiemu zaprzecza i twierdzi, że spotkania wynikały ze współpracy jego firmy z bankami Czarneckiego, a wszelkie “publiczne wątki” pojawiały się w rozmowie z inicjatywy przedsiębiorcy.
https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-przychodzi-hofman-do-czarneckiego-giertych-publikuje-nagrani,nId,4856723
BĘDZIE DRAMA

15 krajów Azji i Pacyfiku podpisało umowę o wolnym handlu, informują Filary Biznesu. 15 krajów Azji i Pacyfiku podpisało w niedzielę umowę o wolnym handlu, której inicjatorem były Chiny. Porozumienie zostało zawarte na zakończenie 37. szczytu Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN), który odbył się w stolicy Wietnamu Hanoi. Według analityków porozumienie, określane jako regionalne kompleksowe partnerstwo gospodarcze (RCEP), staje się największą na świecie umową handlową pod względem produktu krajowego brutto (PKB) i obejmie ponad 2 miliardy ludzi, czyli ok. 30 proc. światowej populacji. Jej celem jest stworzenie gigantycznej strefy wolnego handlu między 10 państwami ASEAN – Indonezją, Tajlandią, Singapurem, Malezją, Filipinami, Wietnamem, Birmą, Kambodżą, Laosem i Brunei – a Chinami, Japonią, Koreą Południową, Australią i Nową Zelandią.
https://filarybiznesu.pl/15-krajow-azji-i-pacyfiku-podpisalo-umowe-o-wolnym-handlu/a7111
I TO JEST DUŻY NEWS

Różnice w raportach sanepidu dotyczących liczby zakażeń? Rzecznik resortu zdrowia: minister polecił wyjaśnić sprawę – czytamy na stronie TVN24. Minister zdrowia Adam Niedzielski wydał polecenie wyjaśnienia sprawy różnic, jakie miały się pojawić w liczbie zakażeń koronawirusem raportowanych przez powiatowe i wojewódzkie stacje sanitarno-epidemiologiczne – przekazał TVN24 rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz. Chodzi o województwa mazowieckie i śląskie. Według oficjalnych informacji przekazywanych tego dnia przez resort zdrowia (które opierają się na danych z wojewódzkich stacji), od początku pandemii potwierdzono tam 80 596 przypadków. Natomiast po zsumowaniu danych ze wszystkich powiatów Mazowsza – podaje RMF FM – miało się okazać, że przypadków było o ponad 11 tysięcy więcej.
https://tvn24.pl/polska/koronawirus-w-polce-roznice-w-raportach-sanepidu-dotyczacych-liczby-zakazen-minister-zdrowia-polecil-wyjasnic-sprawe-4750602
OJ TAM, PEWNIE ZARAZ SIĘ WSZYSTKO WYJAŚNI

Rośnie liczba upadłości. Do końca roku zbankrutuje nawet 12 tys. osób, przypuszcza Wprost. Rośnie liczba firm, które wkraczają na ścieżkę restrukturyzacji. W ciągu dziewięciu miesięcy w Polsce wszczęto 457 postępowań restrukturyzacyjnych. Problemy spowodowane pandemią COVID-19 mają jednak nie tylko przedsiębiorcy, ale i osoby fizyczne. Tylko we wrześniu upadłość konsumencką ogłoszono w stosunku do 1366 osób, a ich łączna liczba ma przekroczyć 12 tys. do końca tego roku. Koronawirus zmienił też realia pracy sądów i prawników, ale również i ich klientów, którzy w obliczu przedłużających się terminów rozpraw coraz częściej dążą do ugody z drugą stroną.
https://biznes.wprost.pl/finanse-i-inwestycje/10388584/rosnie-liczba-upadlosci-do-konca-roku-zbankrutuje-nawet-12-tys-osob.html
TO BY BYŁO NA TYLE Z DOBRYCH INFORMACJI

Minister Wójcik o budżecie UE: Nie możemy sobie dać narzucić kagańca. Nie możemy sobie dać narzucić kagańca, który uniemożliwi rozwój naszego kraju. Kategorycznie nie zgadzamy się na łączenie praworządności z kwestią przekazywania środków unijnych – powiedział wiceszef Solidarnej Polski, minister w KPRM Michał Wójcik. Dodał, że taki mechanizm nie ma podstaw prawnych. Minister Wójcik zaznaczył, że to jeden z najważniejszych momentów w polskiej historii w ostatnich 30 latach, bo to jak się Polska teraz zachowa „określi przyszłość naszego narodu”.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/11/15/minister-wojcik-o-budzecie-ue-nie-mozemy-sobie-dac-narzucic-kaganca/
27:1?

Jest pandemia, ludzie się zadłużają

W czasie pandemii zwiększyła się liczba dłużników, informuje Rzeczpospolita. Ponad 61 proc. dłużników w Polsce czuje się przytłoczonych długami, a co trzeci przyznaje, że sobie z nimi nie radzi. Jednym z powodów jest utrata pracy. Od lutego, który był ostatnim miesiącem przed pandemią, zaległości wpisane do Krajowego Rejestru Długów wzrosły o 2 mld zł, do łącznie ponad 48,2 mld zł – wynika z najnowszego sondażu wykonanego na zlecenie KRD, który poznała „Rzeczpospolita”. W tym czasie powiększyło się także grono dłużników – przed wybuchem pandemii niezapłacone zobowiązania miało blisko 2,5 mln osób – teraz o 41 tys. więcej.
https://www.rp.pl/Spoleczenstwo/311159942-W-czasie-pandemii-zwiekszyla-sie-liczba-dluznikow.html
LUDZIE ŻYJĄ TAK JAK PAŃSTWO, NA KREDYT

Kto najczęściej kupuje nieruchomości? Wybija się jedna grupa wiekowa, zdradzają Filary Biznesu. W III kw. br. osoby między 30-tym a 40-tym rokiem życia były najbardziej aktywną grupą wśród kupujących nieruchomości – wynika z raportu Barometr Metrohouse i Gold Finance. Jak dodano, zakupy dokonywane przez tę grupę stanowią 44 proc. wszystkich transakcji.
https://filarybiznesu.pl/kto-najczesciej-kupuje-nieruchomosci-wybija-sie-jedna-grupa-wiekowa/a7109

Kazik Staszewski skomentował kwestię przyznania przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego 400 mln zł wsparcia dla polskich gwiazd. Jak wyjaśnił, zespół Kult z tej pomocy nie skorzystał, czytamy we Wprost. We wpisie na Facebooku Kazik Staszewski poinformował, że wsparcie otrzymali ci artyści, którzy o to prosili. „Nie nam oceniać kto z nich jest w tak tragicznej sytuacji by rząd o taką zapomogę prosić. Jeśli nie widzą w tym jakiejkolwiek niestosowności to niech biorą jak dają” – podkreślił. Dalej wyjaśnił, że mimo, iż sytuacja w Kulcie „daleka jest od choćby różowej”, zespół nie wnioskował o wsparcie. Przyznał, że już niektórzy koledzy z grupy zarabiają w inny sposób, dzieląc swój czas na pracę i próby.
https://www.wprost.pl/prime-time/10389003/kazik-staszewski-szczerze-o-wsparciu-dla-polskich-gwiazd-jezeli-nie-widza-w-tym-niestosownosci-to-niech-biora-jak-daja.html
KAZIK JAK ZWYKLE Z RIGCZEM

W tym roku większa pula wsparcia dla bezdomnych. Na ten cel trafi kilkanaście milionów złotych, donosi Polskie Radio. W tym roku na wsparcie osób bezdomnych resort rodziny i polityki społecznej przeznaczył 17 milionów złotych – poinformowała minister Marlena Maląg. Podkreśliła, że jest to więcej środków niż w latach poprzednich. Minister rodziny i polityki społecznej zaapelowała do wojewodów o podjęcie szczególnych starań i wzmożoną koordynację działań mających na celu pomoc osobom bezdomnym.
https://polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2620468,W-tym-roku-wieksza-pula-wsparcia-dla-bezdomnych-Na-ten-cel-trafi-kilkanascie-milionow-zlotych

Nasi przeciwnicy od początku pandemii bezwzględnie wykorzystują ją w grze politycznej. My tak nie postępujemy. Stworzyliśmy mechanizmy umożliwiające na równych prawach uzyskanie rekompensat z tytułu poniesionych strat podmiotom z wielu branż, w tym objętej restrykcjami kultury. Nasi przeciwnicy od początku pandemii bezwzględnie wykorzystują ją w grze politycznej. My tak nie postępujemy. Stworzyliśmy mechanizmy umożliwiające na równych prawach uzyskanie rekompensat z tytułu poniesionych strat podmiotom z wielu branż, w tym objętej restrykcjami kultury – napisał na Twitterze Piotr Gliński.
https://twitter.com/PiotrGlinski/status/1327578165213097984
A TYLE BYŁO IRONIZOWANIA W POPRZEDNICH TWEETACH…

A jak tam kursy walut? Euro – 4,50; Dolar – 3,80; Frank – 4,16.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close