EnergetykaPaństwoPolska

JSW otrzyma miliard złotych z Tarczy PFR

JSW poinformowała o otrzymaniu miliardowego wsparcia w formie pożyczki z Tarczy Finansowej PFR dla Dużych Firm.

Wsparcie dla JSW zostanie udzielone w formie pożyczki płynnościowej w kwocie 1 mld zł. Podpisanie umowy powinno nastąpić niezwłocznie po uzgodnieniu jej treści. Wypłata pożyczki zgodnie z aktualnymi ma natomiast nastąpić nie później niż do końca 2020 roku. Ostateczny okres na spłatę zobowiązań wynikających z tytułu udzielonej pożyczki przypada 30 września 2024 r.

Jak podano, podpisanie umowy powinno nastąpić niezwłocznie po uzgodnieniu jej treści, a uruchomienie pożyczki nastąpi po podpisaniu umowy i spełnieniu przez JSW warunków zawieszających obejmujących w szczególności podpisanie umowy międzywierzycielskiej pomiędzy m.in. spółką, Polskim Funduszem Rozwoju oraz wierzycielami finansowymi spółki.

W ramach udzielonego finansowania PFR wymaganym zabezpieczeniem będą poręczenia spółek Jastrzębskie Zakłady Remontowe Sp. z o.o. oraz JSW KOKS S.A. ustanowione na rzecz PFR w celu zabezpieczenia terminowego wykonania przez JSW zobowiązań wynikających z udzielonego finansowania – czytamy w komunikacie.

Otrzymanie pożyczki niesie za sobą także konsekwencje dla akcjonariuszy. Jak czytamy w dokumencie, zgodnie z obecnym projektem umowy pożyczki, do ważniejszych jej postanowień należą:

  • nierekomendowanie przez Zarząd Spółki w okresie trwania wsparcia uchwalenia przez Walne Zgromadzenie dywidendy, zaliczki na poczet dywidend lub wypłaty jakiegokolwiek innego wynagrodzenia, w tym wynagrodzenia z tytułu umorzenia akcji lub innej kwoty od lub w odniesieniu do swego kapitału zakładowego,
  • brak możliwości, bez uprzedniej zgody PFR, podejmowania działań skutkujących: zmianą formy prawnej, podziałem lub fuzją, połączeniem, konsolidacją lub restrukturyzacją.

Jednocześnie Zarząd informuje, iż decyzja PFR w zakresie wsparcia w postaci pożyczki preferencyjnej nie została jeszcze podjęta. Informacja w tym zakresie zostanie przekazana niezwłocznie po jej otrzymaniu osobnym raportem – dodaje JSW.

Matactwo na giełdzie?

Jak informuje portal Obserwator Gospodarczy, akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW), poszybowały bez powodu w górę. I nie byłoby w tym nic dziwnego, że stało się to na godzinę przed informacją, że spółka otrzymała 1 mld złotych wsparcia w PFR.

Przedstawiona sytuacja daje bardzo dużo do myślenia, ponieważ oznacza, że niektóre osoby mogły dostać informację szybszą niż oficjalny komunikat. Szybki wzrost akcji zaobserwowano przed godziną 11:30, natomiast informacje o dofinansowaniu zaczęły się pojawiać godzinę później.

Oznacza to, że mogli być inwestorzy, którzy mieli szybszy dostęp do informacji, dzięki czemu szybciej mogli zadziałać. Jest to działanie niezgodne z prawem i wymaga interwencji Komisji Nadzoru Finansowego.

Źródło: bankier.pl,obserwatorgospodarczy.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close