PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

PORANNE PLOTKI BIZNESOWE: Polskie weto może nas kosztować 2% PKB, ale Waszczykowski mówi, że pieniądze nie są najważniejsze

W Unii Europejskiej trwają negocjacje budżetowe. Ponieważ Polska jest bardzo ważna, dużą atencję zebraliśmy my oraz Węgrzy. Możemy być na tym stratni finansowo, ale w życiu nie chodzi tylko o pieniądze, prawda?

Burzliwe negocjacje ws. budżetu UE. Piotr Müller przedstawił oczekiwania Polski, czytamy we Wprost. Piotr Müller na antenie Polskiego Radia komentował rozwój wydarzeń w sprawie unijnego budżetu. – To jest jasny sygnał, że Polska i Węgry nie mogą się zgodzić na rozwiązanie, które by w sposób arbitralny tworzyło normy prawne, które są niezgodne z traktatami unijnymi – powiedział rzecznik rządu. Oczekujemy na nowe propozycje, które będą po pierwsze zgodne z traktatami UE, czyli nie będą wykraczały poza kompetencje unijne określone w traktatach, a po drugie będą zgodne z konkluzjami z posiedzenia Rady Europejskiej z lipca, kiedy ustalono budżet unijny – poinformował rzecznik rządu.
https://biznes.wprost.pl/finanse-i-inwestycje/10389493/burzliwe-negocjacje-ws-budzetu-ue-piotr-mueller-przedstawil-oczekiwania-polski.html
NO TO BĘDZIE SIĘ DZIAŁO

Polskie weto może nas kosztować 1-2 proc. PKB, stwierdza Rzeczpospolita. Polska i Węgry zawetowały pakiet budżetowy dla UE. Ale negocjacje trwają dalej. I dobrze, bo jeśli rząd zablokuje dopływ unijnych dopalaczy, nasza gospodarka sporo straci. Groźba weta została zrealizowana. Przedstawiciele Polski i Węgier nie zgodzili się w poniedziałek na pakiet finansowy, który obejmuje blisko 1,1 bln euro w nowym budżecie UE na lata 2021–2027 i 750 mld euro w funduszu odbudowy gospodarki po pandemii. Z tych dwóch źródeł Polska ma obiecane ok. 160 mld euro w formie dotacji oraz preferencyjnych kredytów.
https://www.rp.pl/Fundusze-Europejskie/311169918-Polskie-weto-moze-nas-kosztowac-1-2-proc-PKB.html
HURR HONOR JEST BEZCENNY DURR

Co dalej z budżetem UE? Waszczykowski: Kwestia pieniędzy jest drugorzędna, czytamy w innym artykule Wprost. – Kwestia pieniędzy jest drugorzędna. Tu chodzi o nowy układ sił, dlatego musimy się przeciwstawić, by nie być podporządkowanymi Komisji Europejskiej – mówił europoseł PiS i były szef MSZ Witold Waszczykowski. – Nie ma nic złego w tym, że protestujemy w kwestii zarządzania funduszami Unii. Fundusze europejskie to nie jest żadna nagroda – przekonywał.
https://biznes.wprost.pl/finanse-i-inwestycje/10389495/co-dalej-z-budzetem-ue-waszczykowski-kwestia-pieniedzy-jest-drugorzedna.html
HEH.

Poseł odchodzi z PiS. Partia “prawdopodobnie utraci większość”, pisze Business Insider. Poseł PiS Lech Kołakowski oświadczył w RMF FM, że odchodzi z Prawa i Sprawiedliwości. Tłumaczył, że powodem jego decyzji jest tzw. “piątka dla zwierząt”, którą nazwał “bublem prawnym”. Zapowiedział powstanie w Sejmie koła poselskiego. – Jest to grupa kilku osób. Rozmawiamy o nazwie koła – dodał. Kołakowski poinformował, że we wtorek odchodzi z PiS. Ocenił, że osoby, które także podejmą taką decyzję są bohaterami, dla których sprawy polskiej wsi są ważne. – Jest to grupa kilku osób. Rozmawiamy w tej chwili o nazwie koła, ale decyzje są już podjęte – powiedział na antenie RMF FM.
https://businessinsider.com.pl/polityka/lech-kolakowski-odchodzi-z-pis-partia-moze-stracic-wiekszosc/gln9d0x
ZJEDNOCZONA PRAWICA W PERMAMENTNYM KRYZYSIE?

Dzieje się nie tylko w polityce

Orlen spłacił długi Ruchu! Finalizacja transakcji na ostatniej prostej. Paliwowy gigant poinformował, że spłacił długi Ruchu, co pozwoli przejść do kolejnego etapu przejmowania spółki prasowej. Jeszcze w tym miesiącu zebrać ma się walne zgromadzenie, które zaakceptuje emisję nowych akcji, które obejmie PKN Orlen. W efekcie płocka spółka będzie kontrolowała pakiet 65 proc. Spłata długów prasowej spółki wobec wydawców prasy była jednym z elementów prawomocnego już układu restrukturyzacyjnego zaakceptowanego przez sąd. Pieniądze na ten cel Orlen pożyczył Ruchowi, a ich spłata nastąpi ze środków z przyszłego podwyższenia kapitału.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/11/16/orlen-splacil-dlugi-ruchu-finalizacja-transakcji-na-ostatniej-prostej/
FINALIZACJA CORAZ BLIŻEJ

Semeniuk: w środę możliwa decyzja o odmrożeniu części handlu – cytuje Polskie Radio. Decyzja o powolnym odmrażaniu branży handlowej może zapaść w środę na posiedzeniu sztabu kryzysowego – powiedziała wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk. Wiceminister wskazała, że resort rozwoju, po sobotnim spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim i przedstawicielami branży meblarskiej, opracował listę dodatkowych obostrzeń epidemiologicznych, które sklepy mogłyby wprowadzić, by zminimalizować ryzyko zarażenia COVID-19. “Premier zobowiązał się do przedstawienia tych obostrzeń Radzie Sanitarno-Epidemiologicznej, która może je przyjąć lub odrzucić w zależności od sytuacji epidemicznej kraju” – wskazała.
https://polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2621912,Semeniuk-w-srode-mozliwa-decyzja-o-odmrozeniu-czesci-handlu
OBY SIĘ UDAŁO

Nowa forma rządowego wsparcia dla firm. Do 2000 zł na każdy etat, donoszą Filary Biznesu. Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin zapowiedział nowy instrument pomocy dla branż dotkniętych restrykcjami związanymi z koronawirusem – wypłaty w wysokości do 2 tys. zł na każdy etat i umowę zlecenie z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Jak wyjaśnił Gowin podczas poniedziałkowego Forum Przedsiębiorców Małopolski, wsparcie to miałoby uzupełnić już przygotowane rozwiązania: zawieszenie składek ZUS oraz wypłaty postojowego. Przypomniał, że czasowym wyłączeniem objętych jest obecnie około 30 form prowadzenia działalności gospodarczej, tzw. PKD-ów (Polska Klasyfikacja Działalności).
https://filarybiznesu.pl/nowa-forma-rzadowego-wsparcia-dla-firm-do-2000-zl-na-kazdy-etat/a7128

Lider Bayer Full o dotacjach: takie są realia, ja mam takie koszty – cytuje Polsat News. – Od zdrowia jest minister zdrowia, od kultury minister kultury, niech każdy zajmuje się swoimi dziedzinami – ocenił w programie “Debata Dnia” w Polsat News Sławomir Świerzyński, lider grupy Bayer Full. – Nie mamy potrzeb z górnej półki – odpowiadał lekarz Bartosz Fiałek, tłumacząc, że medykom brakuje podstawowych rzeczy. Według niego wszystkie pieniądze potrzebne są na wojnę z koronawirusem.
https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2020-11-16/lider-bayer-full-o-dotacjach-chory-w-szpitalu-tez-potrzebuje-muzyki/
KTO JEST BARDZIEJ POTRZEBNY? BAYER FULL CZY MEDYCY?

Aptek w Polsce cały czas ubywa. To skutek restrykcyjnego prawa, stwierdza Business Insider. Liczba aptek powoli i systematycznie spada od kilku lat. Jednak szans na zmianę restrykcyjnej ustawy znanej pod nazwą “Apteka dla aptekarza” w zasadzie nie ma. Liczba aptek od wejścia ustawy “Apteka dla aptekarza” w 2017 r. spadła o ponad 1,2 tys. – wynika z raportu Warsaw Enterprise Institute. Oznacza to, że jest ich wciąż ponad 12,3 tys. Z raportu wynika, że 43 proc. aptek należy do sieci, ale do sieci z udziałem kapitału zagranicznego należy tylko 6,7 proc. ogólnej ich liczby.
https://businessinsider.com.pl/finanse/handel/liczba-aptek-w-polsce-apteka-dla-aptekarza/ng5n7jy
NO I CO ZROBISZ JAK NIC NIE ZROBISZ

A co sądzicie o szczepionce na koronę?

Jest kolejna skuteczna szczepionka! Moderna twierdzi, że jest skuteczna w ponad 94%! Amerykańska firma biotechnologiczna Moderna ogłosiła, że wstępne badania wskazują, iż jej szczepionka przeciw COVID-19 jest skuteczna w ponad 94%! Spółka analizowała infekcje w grupie 30 tysięcy osób. Część z nich otrzymała szczepionkę, a część placebo. Pierwsza grupa uczestników badania otrzymała dwie dawki szczepionki. Wśród 30 tys. uczestników badań 95 uległo zakażeniu, z czego 90 z nich to osoby, które zamiast szczepionki otrzymały placebo.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/11/16/jest-kolejna-skuteczna-szczepionka-moderna-twierdzi-ze-jest-skuteczna-w-ponad-94/
ZARAZ BĘDZIE TYLE SZCZEPIONEK, ŻE AŻ CZŁOWIEK NIE BĘDZIE WIEDZIAŁ, KTÓRĄ WYBRAĆ

Polskie porty wydadzą miliardy na rozbudowę, zdradza Rzeczpospolita. Gdynia rozgląda się za partnerem do budowy Portu Zewnętrznego, nowy Port Centralny powstanie w Gdańsku, a w Świnoujściu – terminal kontenerowy. Do podjęcia strategicznych decyzji szykuje się Port Gdynia. Jego zarząd uruchomił procedurę mającą doprowadzić do wyboru partnera, który wybuduje Port Zewnętrzny, a następnie zostanie jego operatorem. Ta gigantyczna inwestycja realizowana w formule partnerstwa publiczno-prywatnego ma umożliwić obsługę statków oceanicznych o długości nawet 490 m.
https://www.rp.pl/Transport-morski/311169911-Polskie-porty-wydadza-miliardy-na-rozbudowe.html

Japonia: Najwyższy wzrost gospodarczy od 1968 r. – piszą Filary Biznesu. Japonia odnotowała w III kwartale wzrost PKB o 5 proc. w ujęciu kwartalnym. Jest to największy wzrost od 1968 roku, ale wciąż zbyt mały, by zrównoważyć spadki z poprzednich miesięcy, wywołane pandemią Covid-19 – podały dzisiaj japońskie media. Z poniedziałkowych danych japońskiego rządu wynika, że wzrost od lipca do września wyniósł 21,4 proc. w ujęciu annualizowanym. Wyniki są lepsze od przewidywań ekspertów, którzy spodziewali się wzrostu o 4,2 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i o 18 proc. w ujęciu annualizowanym – podał tygodnik „Nikkei Asian Review”.
https://filarybiznesu.pl/japonia-najwyzszy-wzrost-gospodarczy-od-1968-r/a7129
ROŚNIE W SIŁĘ TA AZJA

Nowa aplikacja od spółki Skarbu Państwa. Zostajesz w domu – wygrywasz nagrody – pisze Wirtualna Polska. Totalizator Sportowy znalazł sposób na zachęcenie polaków do zostania w domu. Póki co trwa szukanie partnerów – głównie tych, wśród innych spółek skarbu państwa. Aby wygrać nagrody w nowej aplikacji, trzeba będzie w określonych godzinach zostać w domu i podlewać… wirtualne rośliny. – Jesteśmy na etapie dopracowywania koncepcji oraz poszukiwania partnerów do tego przedsięwzięcia zarówno podmiotów z sektora prywatnego, jak i spółek Skarbu Państwa – po to, by było ono jak najbardziej atrakcyjne – odpisała na pytania Business Insider Polska Aida Bella, rzecznik prasowy Totalizatora Sportowego.
https://finanse.wp.pl/nowa-aplikacja-od-spolki-skarbu-panstwa-zostajesz-w-domu-wygrywasz-nagrody-6576249570126816a
TAKA APKA MOŻE MIEĆ WZIĘCIE

Praca dla cudzoziemców bez zezwolenia? Rząd proponuje zmiany prawne z myślą o Białorusinach, donosi Polskie Radio. Cudzoziemcy będą mogli podejmować pracę w naszym kraju bez zezwolenia. Dotyczy to m.in. służby zdrowia czy branży IT. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii proponuje nowelizację rozporządzenia w sprawie przypadków, w których powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest dopuszczalne bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę.
https://polskieradio24.pl/42/1699/Artykul/2621864,Praca-dla-cudzoziemcow-bez-zezwolenia-Rzad-proponuje-zmiany-prawne-z-mysla-o-Bialorusinach

Polska 2050 Szymona Hołowni dogoniła KO. Sondaż CBOS przedstawia Polsat News. Gdyby nie było pandemii i wybory odbywały się w pierwszej połowie listopada na PiS z koalicjantami zagłosowałoby 30 proc. badanych, na KO – 16 proc., a na Polskę 2050 Szymona Hołowni – również 16 proc. – wynika z sondażu CBOS. Gdyby nie było pandemii i wybory odbywały się w pierwszej połowie listopada na PiS z koalicjantami zagłosowałoby 30 proc. badanych, na KO – 16 proc., a na Polskę 2050 Szymona Hołowni – również 16 proc. – wynika z sondażu CBOS.
https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2020-11-16/polska-2050-szymona-holowni-dogonila-ko-sondaz-cbos/

Mamy 19 152 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem. Wykonano 42 tysiące testów.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close