BankowośćFinanse i ubezpieczeniaŚwiat

Bitcoin blisko rekordu! Jest 10-krotnie droższy niż złoto!

Bitcoin był na ustach wszystkich w 2017 roku, gdy wartość tej wirtualnej waluty sięgała prawie 20 tysięcy dolarów za “sztukę”. Później przyszedł krach i o kryptowalutach zrobiło się cicho. Okazuje się, że jego notowania znowu są na szczycie.

Pandemia i wywołany nią kryzys zmieniły układ sił na rynkach finansowych. Przez cały rok inwestorzy szukali sposobów na ulokowanie pieniędzy, by jak najefektywniej je pomnożyć. Hitem było złoto, którego wartość pierwszy raz w historii przekroczyła okrągłe 2000 dolarów za uncję.

To jednak nic przy tym, co dzieje się z wyceną bitcoina. Wydawało się, że najpopularniejsza kryptowaluta okres świetności ma już za sobą (była objawieniem 2017 roku). Z dala od medialnego zgiełku na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy jej wartość systematycznie rosła i nagle okazało się, że jest już o krok od rekordu.

W środę za jednego bitcoina inwestorzy płacili blisko 18,5 tysięcy dolarów. Do rekordu brakuje około 5 proc. Tyle kurs urósł we wtorek.

Podczas gdy wspomniane już wcześniej złoto zyskało na wartości od początku roku nieco ponad 20 proc., bitcoin zyskał 150 proc.

Co więcej, inwestorzy, którzy w czasie największej paniki rynkowej w marcu postawili na bitcoina wartego wtedy blisko 4 tys. dolarów, teraz są do przodu około 360 proc.

Warto podkreślić, że zainteresowanie inwestorów złotem jest uzasadnione, bo kruszec uznaje się za inwestycyjną “bezpieczną przystań” na trudne czasy. Choć jego ceny raz rosną, raz spadają, ma realną wartość.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja z bitcoinem. To przeciwieństwo złota. Choć nazywa się go wirtualną walutą, z tradycyjnie rozumianą walutą nie ma wiele wspólnego.

Np. nie ma nad bitcoinem kontroli banków centralnych. Nie ma też fizycznej postaci, a wahania jego wartości są ogromne. W ciągu kilku godzin rzędu kilkuset dolarów.

Źródło: money.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close