PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

PORANNE PLOTKI BIZNESOWE: Wiceminister zdrowia zapewnia, że strajku pielęgniarek nie będzie, bo to nie jest czas na takie rzeczy

O tarczy antykryzysowej, branżach walczących z pandemią, bankach i dumie polityków PiS-u. Dzisiejsze Plotki to istna Polska w pigułce. Tym bardziej zapraszamy do lektury!

Firmy rezygnują z tarczy finansowej PFR. Wśród nich znana marka odzieżowa, zdradza Business Insider. 25 spółek wycofało swoje wnioski o pieniądze w ramach tarczy finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju dla dużych firm – wynika z informacji Business Insider Polska. To efekt m.in. poprawy koniunktury w III kwartale, ale także wyśrubowanych kryteriów przyznawania pomocy. Na pomoc nie załapała się choćby znana firma odzieżowa LPP, do której należy m.in. marka Reserved. Tarcza finansowa PFR dla dużych firm ma wartość 25 mld zł, ale prawdopodobnie zostanie wypłacone około 10 mld zł. Służby specjalne zablokowały wypłatę pieniędzy dla ponad 25 firm. Kolejne 25 spółek wycofało się z aplikowania o pomoc.

https://businessinsider.com.pl/firmy/dla-firm/firmy-rezygnuja-z-tarczy-finansowej-pfr-wsrod-nich-znana-marka-odziezowa/jee3rz7

KWESTIA TEGO, ŻE DLA DUŻYCH FIRM PRZYZNANIE DOFINANSOWANIA TO SKOMPLIKOWANY PROCES

Jest szansa na dodatkową pomoc dla branży fitness. Trwają rozmowy z Komisją Europejską, informuje Polskie Radio. Zakładam, że nowe środki pomocowe dla branży fitness zostaną uruchomione w styczniu – mówił podczas posiedzenia komisji sejmowej wiceminister rozwoju, pracy i technologii Marek Niedużak. Zastrzegł, że ostateczny kształt wsparcia wymaga uzgodnień z Brukselą. Podczas obrad Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki wiceszef MRPiT wskazał na działania pomocowe prowadzone niezależnie od procedowanego w Sejmie projektu nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczeniem COVID.

https://polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2622593,Jest-szansa-na-dodatkowa-pomoc-dla-branzy-fitness-Trwaja-rozmowy-z-Komisja-Europejska

OBY PYKŁO

Wiceminister zdrowia: Strajk pielęgniarek? Bardzo nieroztropne – cytuje Rzeczpospolita. – Myślenie o strajku, tym bardziej o strajku generalnym, jest bardzo nieroztropne – mówił o zapowiedzi pielęgniarek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. – Myślę, że nikt z Polaków w tej chwili nie zaakceptowałby strajku w służbie zdrowia – dodał. Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych podjął decyzję o przygotowaniach do wszczęcia sporów zbiorowych i nie wyklucza strajku generalnego.

https://www.rp.pl/Ochrona-zdrowia/201119435-Wiceminister-zdrowia-Strajk-pielegniarek-Bardzo-nieroztropne.html

POLITYCY MYŚLĄ, A PIELĘGNIARKI SZYKUJĄ SIĘ DO PROTESTÓW

Apteka dla aptekarza – przedsiębiorcy ostrzegali i… mieli rację. W Polsce ubywa aptek przez przepisy z 2017 roku. W 2017 roku rząd postanowił zmienić przepisy dotyczące funkcjonowania aptek. Po trzech latach możemy stwierdzić, że przedsiębiorcy, którzy krytykowali projekt „apteka dla aptekarza” mieli rację. Na przestrzeni trzech lat dostępność aptek pogorszyła się. Według danych polskiej firmy analitycznej PEX PharmaSequence, w ciągu ostatnich trzech lat, czyli od wejścia w życie regulacji „Apteka dla Aptekarza” liczba aptek ogólnodostępnych w Polsce spadła o 1181 placówek i znalazła się na poziomie roku 2012.  Dziś aptek jest 12384.

https://plotkibiznesowe.pl/2020/11/17/apteka-dla-aptekarza-przedsiebiorcy-ostrzegali/

GDY PAŃSTWO MYŚLI, ŻE WIE LEPIEJ

Suski atakuje Niemcy ws. budżetu UE. „Historycznie ci, którzy na nas napadali, znowu chcą to robić” – przytacza cytat Wprost. – Mówią: dajemy wam pieniądze i macie nas słuchać. Ci, którzy wiedzą o co chodzi, wiedzą, że to jest w interesie najbogatszych państw, żeby nie wyrosła konkurencja ekonomiczna – powiedział Marek Suski komentując negocjacje wokół unijnego budżetu i brak zgody Polski oraz Węgier na mechanizm dot. praworządności.

https://www.wprost.pl/polityka/10389942/suski-atakuje-niemcy-ws-budzetu-ue-historycznie-ci-ktorzy-na-nas-napadali-znowu-chca-to-robic.html

ACH, PANIE SUSKI…

Tymczasem ceny w stolicy znów rosną

Życie w Warszawie będzie droższe. Stołeczni radni chcą podnieść podatki, podaje Polskie Radio. Władze stolicy zaplanowały na przyszły rok wyższe podatki od nieruchomości oraz za środki transportu. Projekt zmiany stawek podatkowych trafi pod głosowanie na czwartkowej sesji Rady Warszawy. Zgodnie z projektem prawie o 1 zł więcej za metr kwadratowy powierzchni użytkowej będą musieli zapłacić właściciele budynków zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej. Proponowana stawka ma wynieść 24,84 zł od 1 mkw. i będzie dokładnie o 94 grosze większa w stosunku do stawki obowiązującej w tym roku.

https://polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2622586,Zycie-w-Warszawie-bedzie-drozsze-Stoleczni-radni-chca-podniesc-podatki

CORAZ DROŻSZE TO ŻYCIE W STOLICY

JSW otrzyma miliard złotych z Tarczy PFR. Wsparcie dla JSW zostanie udzielone w formie pożyczki płynnościowej w kwocie 1 mld zł. Podpisanie umowy powinno nastąpić niezwłocznie po uzgodnieniu jej treści. Wypłata pożyczki zgodnie z aktualnymi ma natomiast nastąpić nie później niż do końca 2020 roku. Ostateczny okres na spłatę zobowiązań wynikających z tytułu udzielonej pożyczki przypada 30 września 2024 r. Jak podano, podpisanie umowy powinno nastąpić niezwłocznie po uzgodnieniu jej treści, a uruchomienie pożyczki nastąpi po podpisaniu umowy i spełnieniu przez JSW warunków zawieszających obejmujących w szczególności podpisanie umowy międzywierzycielskiej pomiędzy m.in. spółką, Polskim Funduszem Rozwoju oraz wierzycielami finansowymi spółki.

https://plotkibiznesowe.pl/2020/11/17/jsw-otrzyma-miliard-zlotych-z-tarczy-pfr/

I NIBY WSZYSTKO SPOKO, ALE…

Jak informuje Obserwator Gospodarczy, istnieje podejrzenie matactwa na akcjach JSW. Na GPW dzieją się bardzo dziwne rzeczy, które trudno wytłumaczyć. Akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW), poszybowały bez powodu w górę, po czym godzinę później okazało się, że spółka otrzymała 1 mld złotych wsparcia w PFR.  Przedstawiona sytuacja daje bardzo dużo do myślenia, ponieważ oznacza, że niektóre osoby mogły dostać informację szybszą niż oficjalny komunikat. Szybki wzrost akcji zaobserwowano przed godziną 11:30, natomiast informacje o dofinansowaniu zaczęły się pojawiać godzinę później. Oznacza to, że mogli być inwestorzy, którzy mieli szybszy dostęp do informacji, dzięki czemu szybciej mogli zadziałać. Jest to działanie niezgodne z prawem i wymaga interwencji Komisji Nadzoru Finansowego.

https://obserwatorgospodarczy.pl/finanse/1644-istnieje-podejrzenie-matactwa-na-akcjach-jsw

JEST TO WIĘC SPRAWA, KTÓREJ WARTO SIĘ BLIŻEJ PRZYJRZEĆ

Banki znalazły sposób na frankowiczów? Wyrok sądu może nie wystarczyć, stwierdza Wprost. Banki znalazły nowy sposób na obejście problemu frankowiczów, którzy ruszyli do sądów w sprawie przewalutowania zaciągniętych kredytów. UOKiK nie jest zachwycony i rozważa wszczęcie postępowania. Wezwanie do zapłaty za umożliwienie korzystania z kapitału. Takie wiadomości dostają klienci mBanku, którzy zdecydowali się wystąpić na drogę sądową w kwestii zaciągniętych kredytów frankowych. W taki sposób bank próbuje odzyskać pieniądze nawet od osób, które zostały zwolnione przez sąd z konieczności wywiązywania się z umowy lub są na etapie jej unieważniania.

https://biznes.wprost.pl/finanse-i-inwestycje/10389957/banki-znalazly-sposob-na-frankowiczow-wyrok-sadu-moze-nie-wystarczyc.html

A WIĘC BATALIA TRWA

„Zielone kolonie” robią furorę. Duży wzrost sprzedaży mieszkań na peryferiach opisują Filary Biznesu. Coraz więcej osób poszukuje większych metraży w zielonej przestrzeni z ogródkiem lub balkonem, za cenę ciasnego mieszkania w centrum. Pandemia zmieniła preferencje mieszkaniowe, a wyspecjalizowani deweloperzy wiedzą, jak najlepiej wykorzystać atuty lokalizacji, pozostawiając do dyspozycji większą i bardziej zaciszną przestrzeń, która daje poczucie prywatności.

https://filarybiznesu.pl/zielone-kolonie-robia-furore-duzy-wzrost-sprzedazy-mieszkan-na-peryferiach/a7148

NIE MA SIĘ CZEMU DZIWIĆ

Prąd również może myć droższy

Ruszyła walka o wzrost cen prądu, stwierdza Rzeczpospolita. Największy krajowy koncern energetyczny chciałby samodzielnie kształtować ceny energii dla gospodarstw domowych. Na 2021 r. proponuje sporą podwyżkę. Polska Grupa Energetyczna proponuje zmianę modelu kształtowania cen prądu dla odbiorców indywidualnych. Dziś na zmianę taryf musi zgodzić się prezes Urzędu Regulacji Energetyki. W praktyce oznacza to coroczne żmudne i nerwowe negocjacje. Podobnie jest w tym roku – do URE wpłynęły już wnioski od sprzedawców o podniesienie cen na 2021 r. o kilka–kilkanaście procent. Oznaczałoby to wzrost średnich rachunków nawet o 10–15 zł. Wiadomo już, że rozmowy będą trudne, bo eksperci nie widzą podstaw do jakichkolwiek podwyżek.

https://www.rp.pl/Energetyka/311179894-Ruszyla-walka-o-wzrost-cen-pradu.html

A CENY ROSŁY, ROSŁY ROSŁY…

Allegro rozważa postawienie własnych automatów do odbioru paczek – dowiedział się Business Insider Polska. – To jedna z opcji. Musimy się zabezpieczyć, bo rynek jest coraz ciaśniejszy i mniej przewidywalny – mówi nam osoba blisko związana z zarządem spółki. InPost, dotychczasowy główny operator przesyłek największej platformy e-commercowej w Polsce, do sprawy się nie odnosi, ale zapewnia o priorytetowej współpracy obu spółek. – Ona mogłaby być uzupełnieniem oferty InPostu. Przynajmniej na razie. Każdy na rynku wie, ile czasu i środków pochłania wyskalowanie takiego biznesu, żeby miał ręce i nogi – słyszymy od osoby z Allegro

https://businessinsider.com.pl/firmy/allegro-rozwaza-postawienie-wlasnych-paczkomatow/fd7l4h1

W SUMIE NIE MA TO JAK PACZKOMAT BLISKO DOMU

“Nastąpiła utrata misji”. Nieudany start rakiety z satelitą współtworzonym przez Polaków opisują Filary Biznesu. O nieudanym starcie rakiety Vega Europejskiej Agencji Kosmicznej poinformowało we wtorek Centrum Badań Kosmicznych (CBK) PAN. Na pokładzie rakiety znajdowały się dwa satelity, w tym jeden współtworzony przez CBK. “Z przykrością informujemy o nieudanym starcie rakiety Vega Europejskiej Agencji Kosmicznej. Na pokładzie rakiety znajdowały się dwa satelity, w tym jeden współtworzony przez Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk” – poinformowała we wtorek Ewelina Zambrzycka-Kościelnicka z CBK PAN.

https://filarybiznesu.pl/nastapila-utrata-misji-nieudany-start-rakiety-z-satelita-wspoltworzonym-przez-polakow/a7151

Po wypowiedzeniu opinii na temat Kultu przez twórcę disco polo Sławomira Świerzyńskiego zainteresowanie wydaną przez nas i SP Records płytą jest ogromne. W tym momencie, w tej chwili złożyliśmy zamówienie na dotłoczenie 11 000 płyt Kultu z Pol’and’Rock Festival. Pierwszy nakład 8 000 boxów CD/DVD i 3000 winyli wyprzedał się w całości. Tę i inne płyty możecie kupić na stronie www.siemashop.pl i SP Records. Więc w sposób nietypowy dla całej dyskusji, która śmiga w internecie, mogę tylko prosić członka zespołu Bayer Full o dalsze wypowiedzi. Mało tego – podejrzewam, że może liczyć na order Gloria Artis od obecnie panującego Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Dawajcie Panowie obydwaj, ile wlezie, bo nadajcie na tych samych falach! – napisał na Facebooku Jerzy Owsiak.

https://www.facebook.com/jerzyowsiak/posts/3473124576099843

SUKCES KULTU ZAWSZE CIESZY

Zlikwidowano fabrykę amfetaminy w powiecie grójeckim. Towar był wart na czarnym rynku 15 mln zł, pisze Gazeta.pl. Zlikwidowano fabrykę amfetaminy w powiecie grójeckim. Towar był wart na czarnym rynku 15 mln zł. CBŚP zlikwidowało w powiecie grójeckim fabrykę amfetaminy. Policja przejęła narkotyki i półprodukty o czarnorynkowej wartości 15 milionów złotych. Zatrzymano dwóch mężczyzn podejrzanych o produkcję substancji psychotropowych.

https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,26514501,zlikwidowano-fabryke-amfetaminy-w-powiecie-grojeckim.html

KAŻDY PRÓBUJE ZABIĆ NUDĘ W TRAKCIE PANDEMII

Mamy 19 883 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem. Kursy walut: Euro – 4,50; Dolar – 3,79; Frank – 4,16. Pogoda średnia, na szczęście do piątku tylko bliżej. Na nowe obostrzenia też się nie zanosi, więc przynajmniej można swobodnie wyjść z domu.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close