ŚwiatTransportTurystyka

Linie lotnicze potrzebują kolejnych 70-80 mld dol by przetrwać kryzys!

Linie lotnicze potrzebują 70-80 mld dolarów dodatkowej pomocy ze strony rządów, aby przetrwać kryzys wywołany koronawirusem – powiedział gazecie “La Tribune” Alexandre de Juniac, dyrektor generalny Międzynarodowego Stowarzyszenia Przewoźników Powietrznych (IATA).

Sektor lotniczy otrzymał już 160 mld dolarów pomocy od swych rządów, lecz “na następne miesiące potrzebuje dodatkowo 70-80 mld dolarów. Jeśli ich nie otrzyma, linie lotnicze nie przetrwają” – ocenił w piątek de Juniac.

Im dłużej trwa kryzys, tym wyraźniejsze staje się ryzyko bankructwa. Prawie 40 firm znajduje się w bardzo trudnej sytuacji lub jest w trakcie restrukturyzacji lub procedury upadłości – dodał.

Od początku pandemii koronawirusa na świecie, który unieruchomił wiosną na wiele tygodni prawie całą światową flotę lotniczą, rządy wsparły swe linie lotnicze różnymi formami pomocy – pożyczkami, bezpośrednim wsparciem, pomocą w utrzymaniu zatrudnienia. Jednak wraz z pojawieniem się drugiej fali koronawirusa sektor lotniczy ma trudności z ponownym rozruchem, a firmy nadal odnotowują straty. Według szefa IATA jest prawdopodobne, że w tym roku zbliżą się one do “100 mld dolarów zamiast wcześniej szacowanych 87 mld dolarów“.

De Juniac, pytany o konsolidację sektora lotniczego, zauważył, że tym celu konieczne byłoby, aby “firmy miały środki na odkupienie jedna drugiej“, jednak obecnie znajdują się “one na etapie przetrwania“.

Szef IATA jest on zdania, że w dłuższej perspektywie jest “prawdopodobne, że z powodu bankructw będzie mniej graczy i że ci gracze będą trochę mniejsi, ponieważ będą zmuszeni zrezygnować z dużej części posiadanej floty, zamykać niektóre trasy i ograniczać rozkłady lotów“.

Będziemy mieli mniejszych graczy, ale prawdopodobnie dość dynamicznych, gotowych zacząć od nowa. A jeśli już zaczną, myślę, że ich powrót będzie szybki i silny – dodał.

IATA obraduje od poniedziałku w Paryżu na dorocznym walnym zgromadzeniu organizacji, które skupia 290 linii lotniczych z całego świata.

Źródło: bankier.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close