NaukaPaństwoPolska

Minister edukacji ogłosił zmiany w maturach i egzaminie 8-klasisty! Sprawdź co się zmieni!

Czarnek ogłosił zmiany w maturach i egzaminach po podstawówce

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek ogłosił zmiany w maturach i egzaminach 8-klasisty. Resort zamierza ograniczyć zakres wiedzy do zdania obu egzaminów o około 20-30 procent.

Na egzaminach z polskiego, matematyki i j. obcego na teście po szkole podstawowej będzie mniej zadań, tak samo na egzaminie maturalnym z matematyki na poziomie podstawowym. Zniknie też obowiązku przystąpienia do egzaminu z przedmiotu do wyboru.

– poinformował Czarnek.

Minister Czarnek stwierdził, skorygowanie podstaw programowych w zakresie przedmiotów egzaminacyjnych było potrzebne, gdyż obecni maturzyści i ósmoklasiści byli poszkodowani najpierw z powodu strajku nauczycieli, a potem z powodu nauki zdalnej przez pandemię. Zastrzegł przy tym, że będzie to zmiana jednorazowa, obowiązująca tylko na egzaminach w przyszłym roku.

Ci uczniowie nie byli w stanie zdobyć tak dużej wiedzy, jaką zdobyliby, gdyby nauka odbywała się normalnie, w systemie stacjonarnym i przez cały czas.

– argumentował Czarnek.

Przemysław Czarnek przypomniał, że zespoły eksperckie, zajmujące się “epidemiczną” korektą szkolnych egzaminów końcowych, rozpoczęły prace już pod koniec października. W ich skład mają wchodzić przedstawiciele nauczycieli, świata akademickiego i Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Teraz na tej podstawie CKE przygotuje arkusze egzaminacyjne z egzaminami, których zakres przedmiotowy i zakres wiedzy potrzebnej do zdania egzaminu będzie ograniczony o 20-30 proc.

– przekazał minister.

Co się dokładnie zmieni?

Wiceminister Maciej Kopeć uściślił, że na egzaminie ósmoklasisty zarówno na języku polskim, jak i matematyce, a także języku obcym będzie mniej zadań do rozwiązania przy tym samym czasie trwania egzaminu.

Na teście z matematyki zmniejszeniu ma uleć też zakres treści sprawdzanych w zadaniach egzaminacyjnych, np. ograniczono wymagania dotyczące m.in. własności figur geometrycznych na płaszczyźnie, geometrii przestrzennej, elementów statystyki opisowej.

Dodatkowo na języku polskim, wypowiedź pisemna zostanie ona ograniczona do napisania albo rozprawki, albo opowiadania. Jeśli zaś chodzi o egzamin z matematyki nie tylko będzie mniej zadań, ale będzie też mniej zadań otwartych.

Zmiany czekają również przyszłorocznych maturzystów. Ci nie będą musieli przystąpić – tak jak dotąd – do jednego obowiązkowego egzaminu z przedmiotu do wyboru. Chętni nadal będą mogli to zrobić, ze względu na postępowanie rekrutacyjne na uczelnie, ale nie będą musieli tego zrobić, by zdać maturę.

Propozycje zmian wypracowane przez zespoły powołane przez ministra edukacji i nauki trafią teraz do konsultacji. Czarnek dodał, że efekty pracy zespołów eksperckich zostaną lada chwila opublikowane na stronie MEN. Do 27 listopada resort będzie czekać na uwagi do propozycji zmian. Potem zostanie opracowana ostateczna wersja rozporządzenia z załącznikami jeszcze w grudniu tego roku tak, żeby CKE mogła przygotować skorygowane arkusze egzaminacyjne i skorygowany informator egzaminacyjny.

W związku z tym uczniowie, rodzice i nauczyciele będą mieli pełną jasność co do tego, co będzie obowiązywało i w jakim zakresie na egzaminach maturalnych i ósmoklasisty w 2021 roku.

– powiedział minister edukacji.

Źródło: Polsat News

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close