PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

PORANNE PLOTKI BIZNESOWE: Dziś może nadejść TEN dzień. Premier ma dziś poluzować niektóre obostrzenia

Piątek, nawet ładna pogoda, do tego warto czekać na dzisiejszą konferencję premiera. Podobno dziś luzowanie niektórych obostrzeń. Czy to prawda, przekonamy się wkrótce.

Najpierw sklepy meblowe, potem gastronomia. Dzisiaj możliwa decyzja premiera, donosi Business Insider. Jeżeli są czynne markety budowlane, to myślę, że też sklepy meblowe będą otwarte. Myślę, że taka decyzja premiera dzisiaj zapadnie – powiedział w piątek wiceminister rodziny Stanisław Szwed. Potwierdził, że w następnej kolejności obostrzenia mogą być ograniczone w gastronomii. Pytany w Programie Pierwszym Polskiego Radia, czy premier Mateusz Morawiecki poinformuje w piątek o zdjęciu części restrykcji i czy prawdą jest, że najpierw miałyby zostać otwarte salony meblowe, a potem restauracje, wiceminister potwierdził.
https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/odmrazanie-gospodarki-najpierw-sklepy-meblowe-potem-gastronomia/r7bjmps
NO TO CZEKAMY

Koronawirus: statystyki zakażeń mogą być zafałszowane, ostrzega Rzeczpospolita. Nie wszystkie szpitale wykonujące testy antygenowe raportują wyniki do resortu. A to może fałszować liczbę zakażeń i wykonanych testów – uważają eksperci. Eksperci mają wątpliwości, czy we wszystkich jednostkach negatywne wyniki są weryfikowane. Powód? Nagłe obniżenie liczby testów sprawozdawanych do Ministerstwa Zdrowia. W poniedziałek było ich zaledwie 35 tys., a we wtorek 41,9 tys., podczas gdy na początku listopada wykonywano ich 60–80 tys.
https://www.rp.pl/Zdrowie/311199907-Koronawirus-statystyki-zakazen-moga-byc-zafalszowane.html
GDY SPADA LICZBA ZAKAŻEŃ, BO ROBISZ MNIEJ TESTÓW

Tarcza branżowa przyjęta przez Sejm. Przeciw tylko trójka posłów. Skorzysta 200 tys. przedsiębiorców, pisze Wprost. Sejm przyjął wczoraj wieczorem tak zwaną Tarczę Branżową, czyli program wsparcia dla firm z sektorów najbardziej dotkniętych drugą falą pandemii koronawirusa. Sejm przyjął poprawki w Tarczy Branżowej, czyli ustawie o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.
https://biznes.wprost.pl/koronawirus/tarcza-antykryzysowa/10390818/tarcza-branzowa-przyjeta-przez-sejm-przeciw-tylko-trojka-poslow-skorzysta-200-tys-przedsiebiorcow.html
CZY TO JUŻ W ZASADZIE TARCZA 6.0?

Ważna informacja dla dużych firm. Od 2021 r. obsługa w jednym urzędzie skarbowym, informuje Polskie Radio. Od 2021 r. największych podatników obsłuży jeden urząd skarbowy – I Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie – poinformował resort finansów. Wyspecjalizowane US skoncentrują się na dużych firmach, a mniejsze firmy z udziałem kapitału zagranicznego wrócą do pozostałych urzędów. Jak podano w komunikacie, Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa pracują nad zmianą właściwości wyspecjalizowanych urzędów skarbowych.
https://polskieradio24.pl/42/1699/Artykul/2623678,Wazna-informacja-dla-duzych-firm-Od-2021-r-obsluga-w-jednym-urzedzie-skarbowym

5 tys. zł podwyżki. Rząd wymyślił sprytny trik, który opisuje Money.pl. Nawet 5 tys. zł więcej. Na takie podwyżki będą mogli liczyć wiceministrowie. Aby się tak stało, zostaną wcieleni do korpusu służby cywilnej. Kryzys? Zaciskanie pasa? To nie dotyczy członków rządu. Jak wynika z zapowiedzi, obecnych 30 wiceministrów w randze podsekretarza będzie mogło liczyć na podwyżki. Do tego jednak potrzebne będą zmiany w prawie. Zgodnie z projektem ustawy, której autorem jest szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk, wiceministrowie, którzy dotychczas byli głównie działaczami politycznymi, staną się urzędnikami w pełni tego słowa. Zostaną bowiem wcieleni do korpusu służby cywilnej. Jak uzasadniono, to wszystko “usprawni prace urzędników, którzy posiadają wiedzę ekspercką”. A z takim “usprawnieniem” idzie sowity bonus: teraz wiceminister zarabia 12 tys. zł brutto, po zmianach będzie zarabiać 17 tys. zł brutto.
https://www.money.pl/gospodarka/podwyzki-dla-wiceministrow-sprytny-trik-rzadu-6577566315527008a.html
PODWYŻKI? JAKIE PODWYŻKI?

Jak to mawiają, dobrze już było

Zmiany w swojej sytuacji finansowej Polacy oceniają najgorzej od 2015 roku, stwierdza Business Insider. Nastroje konsumentów bardzo się zepsuły, wynika z najnowszego raportu GUS. Nie spadły wprawdzie niżej niż wiosną, w czasie pierwszej fali koronawirusa, ale są w okolicach dołków z 2009 i 2013 roku. Ocena tego, jak zmieniła się sytuacja finansowa naszego gospodarstwa domowego w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy, jest najgorsza od marca 2015 roku. W sprawie tego, jak w tym samym czasie zmieniła się kondycja całej gospodarki mamy najgorsze zdanie od 2013 roku – pod tym względem jest teraz znacznie gorzej niż wiosną.
https://businessinsider.com.pl/zmiany-w-swojej-sytuacji-finansowej-polacy-oceniaja-najgorzej-od-2015-roku/54dcr6s
NIESTETY, FIRMY RACZEJ SZYKUJĄ SIĘ DO ZWOLNIEŃ

Rząd nie planuje zmian w godzinach dla seniorów. Rozwiązanie zostanie na dłużej, informuje Wprost. Jak wynika z odpowiedzi Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, reorganizacji musi ulec sposób planowania zakupów. Poseł Maciej Kierwiński skierował interpelację poselską z pytaniem o planowane zmiany w rozporządzeniu dotyczącym godzin dla seniorów. Rozwiązanie budzi kontrowersje głównie z dwóch powodów. Po pierwsze, chodzi o brak możliwości robienia zakupów między 10 a 12 przez osoby, które opiekują się seniorami. Drugim argumentem są powtarzające się głosy przedsiębiorców, którzy narzekają na pustki w sklepach przez dwie godziny dziennie. Seniorzy mają ponoć niechętnie korzystać z przysługującego im czasu na spokojne zakupy.
https://biznes.wprost.pl/handel/10390849/rzad-nie-planuje-zmian-w-godzinach-dla-seniorow-rozwiazanie-zostanie-na-dluzej.html
CZYLI JEDEN Z GŁUPSZYCH PRZEPISÓW ZOSTAJE

Budżet cierpi na pandemii mniej, niż oczekiwano, pociesza Rzeczpospolita. Jak na sytuację kryzysową, podatki płyną do kasy państwa w miarę wartkim strumieniem. Przynajmniej na razie, bo druga fala pandemii może zatrzymać ten pozytywny trend. Od stycznia do października budżet państwa zasiliło w sumie ok. 301 mld zł wpływów z różnych podatków. W porównaniu z ubiegłym rokiem to o 1,2 proc. mniej. Ale są to mniejsze straty, niż spodziewa się minister finansów w nowelizacji ustawy budżetowej, gdzie zaplanowano spadek dochodów podatkowych o prawie 5 proc.
https://www.rp.pl/Budzet-i-Podatki/311199873-Budzet-cierpi-na-pandemii-mniej-niz-oczekiwano.html
MOŻE OD DZIŚ DOJDZIE LUZOWANIE OBOSTRZEŃ

Polskie lotniska otrzymały ponad 140 milionów złotych dofinansowania! Polskie lotniska, które wykazały stratę zgodnie z programem pomocowym, otrzymały w sumie 142,2 miliona złotych rządowego wsparcia – poinformował  rzecznik resortu infrastruktury. Pomocy nie dostały lotniska w Lublinie, Łodzi i port Olsztyn-Mazury. Z informacji samych portów lotniczych wynika, że największe lotnisko w Polsce – Chopina w Warszawie – dostało 59,4 mln zł; lotnisko w Modlinie – ponad 7,7 mln zł, a Port Lotniczy Zielona Góra-Babimost – 199 tys. zł. W maju tego roku wiceminister infrastruktury Marcin Horała zapowiadał, że polskie lotniska uprawnione do pomocy otrzymają ją z tarczy antykryzysowej; łącznie na ten rok przewidziano ok. 142 mln zł.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/11/19/polskie-lotniska-otrzymaly-ponad-140-milionow-zlotych-dofinansowania/

Pandemia pomaga cyfrowej bankowości, stwierdzają Filary Biznesu. Ponad połowa Polaków częściej niż przed pandemią korzysta z bankowości online lub mobilnej, a niemal co czwarty rozważa zmianę swojego banku na w pełni cyfrowy – wynika z badania “Banking Evolution Study”. Według badania poświęconego popularności bankowości internetowej 55 proc. Polaków twierdzi, że częściej niż przed pandemią dokonuje transakcji finansowych online lub mobilnie. Do cyfryzacji w bankowości i finansach pozytywnie nastawionych jest 96 proc. ankietowanych, a 68 proc. korzysta z bankowych aplikacji mobilnych – więcej niż z aplikacji mediów społecznościowych (56 proc.).
https://filarybiznesu.pl/pandemia-pomaga-cyfrowej-bankowosci/a7203
PRZYNAJMNIEJ NIE TRZEBA CHODZIĆ DO ODDZIAŁÓW

Jaka jest nasza przyszłość? Niestety niepewna

Ożywienie gospodarcze po kryzysie jest zagrożone. Szefowa MFW ostrzega – czytamy w nagłówku Polskiego Radia. W opinii szefowej Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristaliny Georgiewej ożywienie gospodarcze, które nastąpiło po pierwszej fali pandemii, jest zagrożone. – Choć pojawiły się widoki na rozwiązanie kryzysu w sposób medyczny, droga do wyjścia z problemów gospodarczych pozostaje trudna – oceniła.
https://polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2623963,Ozywienie-gospodarcze-po-kryzysie-jest-zagrozone-Szefowa-MFW-ostrzega

6 mln Polaków aktywnie korzysta z BLIKa, a liczba transakcji w trzecim kwartale wzrosła dwukrotnie, podaje 300gospodarka. Od lipca do września użytkownicy BLIKA zrealizowali 110 mln transakcji, a od początku roku blisko 300 mln. Na koniec września z BLIKA aktywnie korzystało 6 mln użytkowników, czyli ponad pół miliona więcej niż w kwartał wcześniej. Łączna wartość zrealizowanych transakcji w trzecim kwartale wyniosła 14,6 mld zł. W trzecim kwartale br. użytkownicy BLIKA wykonali 110 mln transakcji, to dwa razy więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej. Blisko 78 mln z nich to te zrealizowane w internecie, to również dwukrotny wzrost rok do roku i 70 proc. wszystkich transakcji w kwartale.
https://300gospodarka.pl/news/6-mln-polakow-aktywnie-korzysta-z-blika-a-liczba-transakcji-w-trzecim-kwartale-wzrosla-dwukrotnie
KRYZYSY SŁUŻĄ POSTĘPOWI?

Amazon wkracza na rynek apteczny! Konkurencja w tarapatach! Amazon wkracza na rynek apteczny z nową ofertą o nazwie Amazon Pharmacy, która umożliwia klientom w Stanach Zjednoczonych zamawianie leków na receptę z dostawą do domu, w tym bezpłatną dostawę dla członków Amazon Prime. Amazon Pharmacy jest największym dotychczasowym impulsem firmy do rynku o wartości 300 miliardów dolarów i zagraża dominacji tradycyjnych aptek, takich jak CVS i Walgreens, a także innym dużym detalistom oferującym usługi apteczne, w tym Walmart.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/11/19/amazon-wkracza-na-rynek-apteczny-konkurencja-w-tarapatach/
JAK TO MAWIAJĄ, TERAZ RYNEK ZWERYFIKUJE

Jest przetarg na ostatni odcinek autostrady A2, informują Filary Biznesu. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) ogłosiła przetarg na ostatni z czterech odcinków autostrady A2 między Siedlcami a Białą Podlaską – poinformował na czwartkowej wideokonferencji minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Chodzi o przetarg na zaprojektowanie i budowę odcinka autostrady A2 Malinowiec – Łukowisko o długości ponad 18 km. GDDKIA wcześniej ogłosiła już przetargi na pozostałe trzy odcinki autostrady A2 między Siedlcami a Białą Podlaską.
https://filarybiznesu.pl/jest-przetarg-na-ostatni-odcinek-autostrady-a2/a7196

To się niestety dzieje. Nadchodzą zwolnienia. Na rynku pracy dobrze już było, stwierdza Money.pl. W najbliższych miesiącach coraz więcej Polaków przejdzie na bezrobocie – uważa Polski Instytut Ekonomiczny. Przyczyną takiego stanu rzeczy będą m.in. restrykcje związane z pandemią koronawirusa. Eksperci PIE swoje prognozy oparli na danych GUS, które pokazują pogorszenie się sytuacji na rynku pracy. Główny Urząd Statystyczny podał w czwartek, że zatrudnienie w październiku spadło o 1 proc. w ujęciu rok do roku. Jednocześnie, przy porównaniu październikowych i wrześniowych danych zatrudnienie wzrosło 0,1 proc.
https://www.money.pl/gospodarka/na-rynku-pracy-dobrze-juz-bylo-zdaniem-ekspertow-nadchodza-zwolnienia-6577325360261984a.html
NIESTETY, NIE SĄ TO DOBRE PROGNOZY

Jak tam dzisiejsze kursy walut? Euro – 4,48; Dolar – 3,79; Frank – 4,14. Nowe potwierdzone zakażenia? 22 464. Doczekaliśmy się piątku, teraz pozostaje czekać na konferencję premiera. Bo jak wiadomo, słowo premiera ważniejsze od ustawy!

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close