PaństwoPolskaŚwiat

Soros: Unia musi przeciwstawić się Warszawie i Budapesztowi!

Unia Europejska musi przeciwstawić się Polsce i Węgrom – oświadczył amerykański finansista węgierskiego pochodzenia George Soros na łamach portalu Project Syndicate, oceniając, że zawetowanie unijnego budżetu zagraża praworządności i przyszłości Wspólnoty.

Unia Europejska nie może sobie pozwolić na kompromis w sprawie zapisów o praworządności. To, jak Unia zareaguje na wyzwanie rzucone przez Orbana i Kaczyńskiego, zdecyduje o tym, czy przetrwa ona jako społeczeństwo otwarte, wierne wartościom, na których została założona – napisał Soros.

Według niego Polska i Węgry „wiedzą, że w skandaliczny sposób łamią praworządność, i nie chcą ponosić za to konsekwencji”.

Soros ocenił, że Orban i w mniejszym stopniu Kaczyński sprzeciwiają się nie tyle abstrakcyjnej idei praworządności, ile „dla nich praworządność stanowi praktyczne ograniczenie osobistej i politycznej korupcji”. „To weto jest desperackim podjęciem ryzyka przez dwóch seryjnych sprawców naruszeń” – napisał.

Zdaniem Sorosa można jednak obejść polskie i węgierskie weto.

Zapisy o praworządności zostały przyjęte. Jeśli nie dojdzie do porozumienia w sprawie nowego budżetu, ważność starego budżetu, który wygasa z końcem 2020 r., będzie przedłużana z roku na rok. Węgry i Polska nie dostałyby żadnych wypłat z tego budżetu, bo ich rządy łamią praworządność – napisał Soros

Soros uważa, że wszystko zależy of tego, czy Unia znajdzie w sobie wolę polityczną, by to przeprowadzić.

Dodał, że Orban wypracował system pozwalający okradać własny kraj, i choć trudno oszacować, jak bardzo wzbogacili się jego przyjaciele i rodzina, to wiele z tych osób jest nadmiernie bogatych.

Soros zarzucił Orbanowi m.in., że zbliżone do niego firmy kupiły dla Węgier 16 tys. respiratorów za prawie miliard dolarów, płacąc za respiratory z Chin najwięcej w całej UE, w niektórych przypadkach nawet 50 razy więcej niż Niemcy – chociaż według niego Węgry nie mają dość łóżek intensywnej opieki oraz personelu, żeby je obsługiwać.

Soros zasugerował, by sprawę tę – podobnie jak umowę na rosyjskie szczepionki przeciw Covid-19 – zbadał Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF).

Źródło: INNPoland.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close