Turystyka

Lotnisko w Łodzi poprawiło swój wynik finansowy dzięki… całkowitemu zamknięciu lotów

Do wartej odnotowania sytuacji doszło w Łodzi. Tamtejsze lotnisko zanotowało podczas zawieszenia lotów z powodu pandemii mniejszą stratę niż rok wcześniej. Choć rząd zapowiedział, że lotniska otrzymają wsparcie finansowe z powodu lockdownu, port w Łodzi się na takie dofinansowanie nie załapie.

Wszystko z powodu… braku strat spowodowanych lockdownem. Okazało się bowiem, że całkowite zamknięcie lotów wyszło łódzkiemu portowi lotniczemu na dobre. Sprawę na prośbę Radia Łódź wytłumaczył wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

— Zgodnie z rekomendacją Komisji konieczna była zmiana kryteriów. Możemy rekompensować tylko straty spowodowane zamknięciem ruchu lotniczego. Niestety okazało się, że łódzkie lotnisko, dzięki całkowitemu zamknięciu lotów, polepszyło swój wynik finansowy. Zanotowało stratę mniejszą niż w analogicznym okresie rok wcześniej, gdy loty się odbywały — napisał Buda w komunikacie przesłanym do Radia Łódź.

Kryteria zostały zmienione

Jak jednak podkreśla prezes lotniska, Anna Midera, kryteria, których nie spełnił port, zostały w ostatnim momencie zmienione. Kobieta stwierdza wręcz, że pomocy nie otrzymały wyłącznie te lotniska, w których udziałów nie ma Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze”.

— Strona rządowa doskonale wiedziała, że w tym okresie nasze lotnisko, ale również te dwa pozostałe, które nie otrzymały pomocy, dokonały bardzo dużych oszczędności. Jednocześnie w tym samym czasie skorzystaliśmy z tarczy – dofinansowania do wynagrodzeń. Nie było zatem możliwości wykazania takiej straty w porównaniu z 2019 rokiem, kiedy pensje były normalne i żadnego dofinansowania nie było — tłumaczyła prezes lotniska.

Sytuacja nie jest więc jednoznaczna, choć wiceminister Waldemar Buda podkreślił, że dofinansowanie zostało przeprowadzone w ramach wytycznych Komisji Europejskiej. Oprócz łódzkiego portu na rekompensatę nie mogą liczyć lotniska w Lublinie i Olsztynie-Szymanach.

Źródło: Radio Olsztyn

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close