PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

PORANNE PLOTKI BIZNESOWE: Rząd informuje o zmianach, przedsiębiorcy płaczą. Jest list do premiera

W dzisiejszych Plotkach sporo smutnych newsów. Niestety, branże nie zareagowały dobrze po ostatniej konferencji premiera.

W tym roku w Boże Narodzenie rozpocznie się najdłuższy do tej pory zakaz handlu. Większość sklepów, w tym spożywczych, będzie wtedy nieczynna, czytamy w Business Insiderze. Dziennik przypomina, że do rządu trafił apel organizacji biznesowych i związków zawodowych, które chcą zmian w zakazie handlu w niedziele. Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, podkreśla, że nie ma żadnego uzasadnienia, aby utrzymywać zakaz handlu w niedziele w dotychczasowym kształcie.
https://businessinsider.com.pl/finanse/handel/zakaz-handlu-sklepy-zamkniete-ponad-trzy-dni/hbyz8s4
ALE CZY RZĄD POTRZEBUJE UZASADNIENIA?

Przedsiębiorcy w liście do premiera: Sytuacja branży turystycznej jest dramatyczna – głosi nagłówek Filarów Biznesu. Z powodu braku sezonu wiosennego, ograniczonych wyjazdów letnich i jesiennych, branża turystyczna jest w dramatycznej sytuacji – wskazują przedstawiciele sektora w liście do premiera. Proszą Mateusza Morawieckiego o pilne przedstawienie rozwiązań osłonowych. Pod listem skierowanym do premiera, a także ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, podpisali się: Polska Izba Turystyki, Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego, Polski Związek Organizatorów Turystyki, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Agentów Turystycznych, Stowarzyszenie Organizatorów Incentive Travel, Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa, Forum Organizatorów Turystyki Narciarskiej.
https://filarybiznesu.pl/przedsiebiorcy-w-liscie-do-premiera-sytuacja-branzy-turystycznej-jest-dramatyczna/a7250
TARCZA 6,5 JUŻ NADCIĄGA!

Odmrożenie gastronomii i branży fitness. Apel o nowe wytyczne sanitarne, pisze Polskie Radio. O szybkie wypracowanie nowych wytycznych sanitarnych dla branż gastronomicznej i fitness, które umożliwią ponowne ich otwarcie, apeluje Federacja Przedsiębiorców Polskich. Umożliwi to utrzymanie się tych sektorów na rynku i zminimalizuje gospodarcze koszty pandemii. Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) pozytywnie ocenia zapowiadane przez rząd odmrożenie działalności sektora handlowego od 28 listopada. – Z zadowoleniem przyjmujemy fakt, że zostały przyjęte argumenty z naszej strony, udowadniające wysoki stopień profesjonalnego przygotowania przedsiębiorców z tej branży do zagwarantowania bezpieczeństwa swoim klientom i pracownikom – poinformowano w komunikacie.
https://polskieradio24.pl/42/259/Artykul/2625175,Odmrozenie-gastronomii-i-branzy-fitness-Apel-o-nowe-wytyczne-sanitarne
TYLKO KIEDY TO ODMROŻENIE?

Koniec pandemii Polacy mają już w głowach. Kupują bilety lotnicze – informuje Wprost. Z danych statystycznych wyłania się optymistyczny obraz. Skoro kupujemy bilety na wakacje 2021, to znaczy, że widzimy nadchodzący koniec pandemii. A kupujemy.
https://biznes.wprost.pl/gospodarka/10391009/koniec-pandemii-polacy-maja-juz-w-glowach-kupuja-bilety-lotnicze.html
LUDZI USPOKOIŁA INFORMACJA O SZCZEPIONCE?

Polskie hotele zwolniły już prawie 40% pracowników! Branża alarmuje: To katastrofa! Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego alarmuje, że polskie hotele zalewa prawdziwa fala zwolnień. Wszystko przez pandemię i rządowe obostrzenia. Od początku roku do końca październik pracę straciło aż 38% osób zatrudnionych bezpośrednio w hotelarstwie. Jak wynika z najnowszej ankiety Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, bez pilnego rządowego wsparcia kolejne 16% miejsc pracy w hotelach może zostać zlikwidowanych jeszcze w tym roku. Oznacza to, że pracę w branży może stracić w sumie ponad połowa (54%) zatrudnionych przed pandemią.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/11/22/polskie-hotele-zwolnily-juz-prawie-40-pracownikow-branza-alarmuje-to-katastrofa/
DLATEGO UJEDNOLICAMY TERMIN FERII!

A co na to wszystko Gowin?

Gowin: będą rozwiązania, które pozwolą zagrożonym branżom przetrwać najtrudniejszy okres – cytuje Polskie Radio. Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin powiedział, że premier Mateusz Morawiecki dał mu zielone światło na przygotowanie dodatkowych rozwiązań osłonowych dla zagrożonych branż, a konsultacje w tej sprawie mają ruszyć na początku tygodnia. Jak powiedział wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin, dane epidemiczne są jednoznaczne – w ogromnej mierze właśnie podczas kontaktu w restauracjach oraz poprzez zwiększenie mobilności terytorialnej i korzystanie z hoteli Polacy się zarażają, dużo częściej niż np. w pracy.
https://polskieradio24.pl/42/259/Artykul/2625105,Gowin-beda-rozwiazania-ktore-pozwola-zagrozonym-branzom-przetrwac-najtrudniejszy-okres
WIĘC NO…

Ozdrowieniec ratuje życie i ma odliczenie podatku, zachęca Rzeczpospolita. Coraz więcej zakażonych koronawirusem ląduje w szpitalach. Dla wielu jedynym ratunkiem są respiratory i osocze ozdrowieńców. I choć przybywa osób, które łagodnie przeszły Covid-19 i wyzdrowiały, ratującego życie osocza nadal jest jak na lekarstwo. Do ozdrowieńców apelują i lekarze, i rządzący. A jest jeszcze jedna, bardziej wymierna zachęta. To ulga, z której można skorzystać w PIT. Potwierdza to Ministerstwo Finansów.
https://www.rp.pl/Podatki/311229935-Ozdrowieniec-ratuje-zycie-i-ma-odliczenie-podatku.html

Trudniej będzie dorobić przed świętami, stwierdza Business Insider. Agencje zatrudnienia mówią nawet o 50-proc. spadku zapotrzebowania na zajęcia okołoświąteczne w porównaniu z ostatnimi latami. W tym roku małe są szanse na dorobienie przed świętami podczas firmowych imprez czy akcji promocyjnych przy nieźle płatnej pracy w charakterze hostessy-śnieżynki czy św. Mikołaja. W czasie pandemii nie będzie ani firmowych imprez, ani świątecznych kiermaszów z udziałem hostess i animatorów zabaw, co oznacza, że zniknie tysiące sezonowych prac.
https://businessinsider.com.pl/finanse/handel/trudniej-bedzie-dorobic-przed-swietami/44g0yr6
JAK TO TAM SZŁO? POLACY NIE WYCHODZĄ Z DOMU, WIĘC OSZCZĘDZAJĄ?

„To jest jakaś paranoja”. Przedsiębiorcy wściekli po decyzji rządu w sprawie ferii – stwierdza Prawy.pl. Pomysł rządu dotyczący ujednolicenia terminów ferii rozwścieczył przedsiębiorców. Zdaniem wielu, w ten sposób upaść może wiele hoteli. Głos w tej sprawie zabrała między innymi Agata Wojtowicz, prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej podczas rozmowy z PAP. – Szok to jest mało powiedziane. To jest kompletnie nieprzemyślana decyzja. Niewyobrażalna jest kumulacja turystów w tym terminie. Nawet w najgorszych snach nikt sobie tego nie wyśnił, bo taka ilości ludzi jest nie do przyjęcia, tym bardziej z pilnowaniem reżimu sanitarnego – powiedziała PAP prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.
https://prawy.pl/111496-to-jest-jakas-paranoja-przedsiebiorcy-wsciekli-po-decyzji-rzadu-w-sprawie-ferii/
NIESTETY, RZĄD LUBI NIESPODZIANKI

Sklepy mają już dość restrykcji, odczują to klienci, pisze Rzeczpospolita. Otwarcie centrów handlowych to krok w dobrym kierunku, ale handel i tak dusi się od nadmiaru ciężarów. Od 2021 r. pojawią się kolejne, jak podatek od sprzedaży detalicznej i cukrowy. Premier zapowiedział w sobotę, że od 28 listopada wszystkie sklepy w galeriach handlowych mogą ponownie działać, choć w ścisłym reżimie sanitarnym, co oznacza ograniczenia w liczbie osób mogących robić zakupy. Utrzymane zostają też godziny dla seniorów.
https://www.rp.pl/Handel/311229957-Sklepy-maja-juz-dosc-restrykcji-odczuja-to-klienci.html
A GRUDZIEŃ DLA GALERII JEST KLUCZOWY

Mamy nadzieję, że macie spory zapas maseczek

Niedzielski: Maseczki być w ogóle nie znikną. Nawet po pandemii – cytuje Dziennik.pl. Kiedy normalne życie po pandemii? Myślę, że do późnej wiosny, początku lata, powinniśmy się zaszczepić i ta choroba (…) powinna zejść do takiego statusu, jakie mają inne choroby. Jak grypa – dodał minister.
https://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/8017249,adam-niedzielski-maseczki-koronawirus-pandemia.html
CZYLI NAJBLIŻSZE MIESIĄCE BEZ ZMIAN

Federacja Przedsiębiorców Polskich: Wiele firm nie przetrwa tak długiego okresu zamrożenia ich działalności – czytamy w nagłówku Filarów Biznesu. – Wiele firm nie przetrwa tak długiego okresu zamrożenia ich działalności – zwłaszcza, że uruchomienie wielu programów antykryzysowych planowane jest dopiero na styczeń, ze względu na to, że są one notyfikowane w Komisji Europejskiej – uważają przedstawiciele Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP).
https://filarybiznesu.pl/federacja-przedsiebiorcow-polskich-wiele-firm-nie-przetrwa-tak-dlugiego-okresu-zamrozenia-ich-dzialalnosci/a7249

Holandia rzuca wyzwanie palaczom. Papierosy nie będą sprzedawane w supermarketach, pisze Forsal. Holandia od 2024 r. wprowadzi zakaz sprzedaży papierosów i innych wyrobów tytoniowych w supermarketach. Ma to ograniczyć dostępność papierosów i zachęcić do rzucenia palenia – poinformował w piątek holenderski rząd. Od 2022 r. zacznie także obowiązywać zakaz automatów z papierosami.
https://forsal.pl/biznes/handel/artykuly/8015859,holandia-rzuca-wyzwanie-palaczom-papierosy-nie-beda-sprzedawane-w-supermarketach.html
CHOCIAŻ INFORMUJĄ Z PAROLETNIM WYPRZEDZENIEM

Energia odnawialna jest już tańsza od prądu z tradycyjnych elektrowni! Budowa nowych elektrowni wykorzystujących OZE i pozyskiwana z nich energia odnawialna jest już tańsza niż utrzymywanie istniejących elektrowni spalających paliwa kopalne – podkreśla najnowszy raport badaczy z Uniwersytetu w Calgary. Dodano, że koszty budowy elektrowni wiatrowych i słonecznych, uwzględniające wydatki od ich budowy do uruchomienia, są porównywalne z kosztami operacyjnymi wysokowydajnych elektrowni gazowych. Spadek ceny nowych instalacji jest zarówno efektem pojawiania się nowych technologii, jak i spadku kosztów produkcji paneli słonecznych i turbin wiatrowych.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/11/22/energia-odnawialna-jest-juz-tansza-od-pradu-z-tradycyjnych-elektrowni/

Bilet wstępu do Wenecji, który władze miasta postanowiły wprowadzić, by ograniczyć niekontrolowany napływ turystów, będzie obowiązywał od 2022 roku, pisze Puls Biznesu. Znów w ostatnim czasie opóźniono wejście w życie tej opłaty, bo turystów nie ma z powodu pandemii. Przed kryzysem Wenecję odwiedzało rocznie ponad 20 milionów turystów. Przez większość roku miasto zmagało się z problemem ogromnego tłoku. Za największe utrapienie uznawano zawsze tych zwiedzających, którzy masowo przyjeżdżali na kilka godzin zwiedzania lub wysiadali w tym celu z gigantycznych statków wycieczkowych.
https://www.pb.pl/bilet-wstepu-do-wenecji-od-2022-r-1101130

Mamy 15 002 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem. W nowy tydzień wchodzimy w raczej sceptycznych nastrojach, dziś było sporo pesymistycznych newsów. Oby kolejne dni były lepsze!

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close