PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

PORANNE PLOTKI BIZNESOWE: Rząd informuje o zmianach, przedsiębiorcy płaczą. Jest list do premiera

W dzisiejszych Plotkach sporo smutnych newsów. Niestety, branże nie zareagowały dobrze po ostatniej konferencji premiera.

W tym roku w Boże Narodzenie rozpocznie się najdłuższy do tej pory zakaz handlu. Większość sklepów, w tym spożywczych, będzie wtedy nieczynna, czytamy w Business Insiderze. Dziennik przypomina, że do rządu trafił apel organizacji biznesowych i związków zawodowych, które chcą zmian w zakazie handlu w niedziele. Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, podkreśla, że nie ma żadnego uzasadnienia, aby utrzymywać zakaz handlu w niedziele w dotychczasowym kształcie.
https://businessinsider.com.pl/finanse/handel/zakaz-handlu-sklepy-zamkniete-ponad-trzy-dni/hbyz8s4
ALE CZY RZĄD POTRZEBUJE UZASADNIENIA?

Przedsiębiorcy w liście do premiera: Sytuacja branży turystycznej jest dramatyczna – głosi nagłówek Filarów Biznesu. Z powodu braku sezonu wiosennego, ograniczonych wyjazdów letnich i jesiennych, branża turystyczna jest w dramatycznej sytuacji – wskazują przedstawiciele sektora w liście do premiera. Proszą Mateusza Morawieckiego o pilne przedstawienie rozwiązań osłonowych. Pod listem skierowanym do premiera, a także ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, podpisali się: Polska Izba Turystyki, Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego, Polski Związek Organizatorów Turystyki, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Agentów Turystycznych, Stowarzyszenie Organizatorów Incentive Travel, Stowarzyszenie Instruktorów i Trenerów Narciarstwa, Forum Organizatorów Turystyki Narciarskiej.
https://filarybiznesu.pl/przedsiebiorcy-w-liscie-do-premiera-sytuacja-branzy-turystycznej-jest-dramatyczna/a7250
TARCZA 6,5 JUŻ NADCIĄGA!

Odmrożenie gastronomii i branży fitness. Apel o nowe wytyczne sanitarne, pisze Polskie Radio. O szybkie wypracowanie nowych wytycznych sanitarnych dla branż gastronomicznej i fitness, które umożliwią ponowne ich otwarcie, apeluje Federacja Przedsiębiorców Polskich. Umożliwi to utrzymanie się tych sektorów na rynku i zminimalizuje gospodarcze koszty pandemii. Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) pozytywnie ocenia zapowiadane przez rząd odmrożenie działalności sektora handlowego od 28 listopada. – Z zadowoleniem przyjmujemy fakt, że zostały przyjęte argumenty z naszej strony, udowadniające wysoki stopień profesjonalnego przygotowania przedsiębiorców z tej branży do zagwarantowania bezpieczeństwa swoim klientom i pracownikom – poinformowano w komunikacie.
https://polskieradio24.pl/42/259/Artykul/2625175,Odmrozenie-gastronomii-i-branzy-fitness-Apel-o-nowe-wytyczne-sanitarne
TYLKO KIEDY TO ODMROŻENIE?

Koniec pandemii Polacy mają już w głowach. Kupują bilety lotnicze – informuje Wprost. Z danych statystycznych wyłania się optymistyczny obraz. Skoro kupujemy bilety na wakacje 2021, to znaczy, że widzimy nadchodzący koniec pandemii. A kupujemy.
https://biznes.wprost.pl/gospodarka/10391009/koniec-pandemii-polacy-maja-juz-w-glowach-kupuja-bilety-lotnicze.html
LUDZI USPOKOIŁA INFORMACJA O SZCZEPIONCE?

Polskie hotele zwolniły już prawie 40% pracowników! Branża alarmuje: To katastrofa! Izba Gospodarcza Hotelarstwa Polskiego alarmuje, że polskie hotele zalewa prawdziwa fala zwolnień. Wszystko przez pandemię i rządowe obostrzenia. Od początku roku do końca październik pracę straciło aż 38% osób zatrudnionych bezpośrednio w hotelarstwie. Jak wynika z najnowszej ankiety Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego, bez pilnego rządowego wsparcia kolejne 16% miejsc pracy w hotelach może zostać zlikwidowanych jeszcze w tym roku. Oznacza to, że pracę w branży może stracić w sumie ponad połowa (54%) zatrudnionych przed pandemią.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/11/22/polskie-hotele-zwolnily-juz-prawie-40-pracownikow-branza-alarmuje-to-katastrofa/
DLATEGO UJEDNOLICAMY TERMIN FERII!

A co na to wszystko Gowin?

Gowin: będą rozwiązania, które pozwolą zagrożonym branżom przetrwać najtrudniejszy okres – cytuje Polskie Radio. Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin powiedział, że premier Mateusz Morawiecki dał mu zielone światło na przygotowanie dodatkowych rozwiązań osłonowych dla zagrożonych branż, a konsultacje w tej sprawie mają ruszyć na początku tygodnia. Jak powiedział wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin, dane epidemiczne są jednoznaczne – w ogromnej mierze właśnie podczas kontaktu w restauracjach oraz poprzez zwiększenie mobilności terytorialnej i korzystanie z hoteli Polacy się zarażają, dużo częściej niż np. w pracy.
https://polskieradio24.pl/42/259/Artykul/2625105,Gowin-beda-rozwiazania-ktore-pozwola-zagrozonym-branzom-przetrwac-najtrudniejszy-okres
WIĘC NO…

Ozdrowieniec ratuje życie i ma odliczenie podatku, zachęca Rzeczpospolita. Coraz więcej zakażonych koronawirusem ląduje w szpitalach. Dla wielu jedynym ratunkiem są respiratory i osocze ozdrowieńców. I choć przybywa osób, które łagodnie przeszły Covid-19 i wyzdrowiały, ratującego życie osocza nadal jest jak na lekarstwo. Do ozdrowieńców apelują i lekarze, i rządzący. A jest jeszcze jedna, bardziej wymierna zachęta. To ulga, z której można skorzystać w PIT. Potwierdza to Ministerstwo Finansów.
https://www.rp.pl/Podatki/311229935-Ozdrowieniec-ratuje-zycie-i-ma-odliczenie-podatku.html

Trudniej będzie dorobić przed świętami, stwierdza Business Insider. Agencje zatrudnienia mówią nawet o 50-proc. spadku zapotrzebowania na zajęcia okołoświąteczne w porównaniu z ostatnimi latami. W tym roku małe są szanse na dorobienie przed świętami podczas firmowych imprez czy akcji promocyjnych przy nieźle płatnej pracy w charakterze hostessy-śnieżynki czy św. Mikołaja. W czasie pandemii nie będzie ani firmowych imprez, ani świątecznych kiermaszów z udziałem hostess i animatorów zabaw, co oznacza, że zniknie tysiące sezonowych prac.
https://businessinsider.com.pl/finanse/handel/trudniej-bedzie-dorobic-przed-swietami/44g0yr6
JAK TO TAM SZŁO? POLACY NIE WYCHODZĄ Z DOMU, WIĘC OSZCZĘDZAJĄ?

„To jest jakaś paranoja”. Przedsiębiorcy wściekli po decyzji rządu w sprawie ferii – stwierdza Prawy.pl. Pomysł rządu dotyczący ujednolicenia terminów ferii rozwścieczył przedsiębiorców. Zdaniem wielu, w ten sposób upaść może wiele hoteli. Głos w tej sprawie zabrała między innymi Agata Wojtowicz, prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej podczas rozmowy z PAP. – Szok to jest mało powiedziane. To jest kompletnie nieprzemyślana decyzja. Niewyobrażalna jest kumulacja turystów w tym terminie. Nawet w najgorszych snach nikt sobie tego nie wyśnił, bo taka ilości ludzi jest nie do przyjęcia, tym bardziej z pilnowaniem reżimu sanitarnego – powiedziała PAP prezes Tatrzańskiej Izby Gospodarczej.
https://prawy.pl/111496-to-jest-jakas-paranoja-przedsiebiorcy-wsciekli-po-decyzji-rzadu-w-sprawie-ferii/
NIESTETY, RZĄD LUBI NIESPODZIANKI

Sklepy mają już dość restrykcji, odczują to klienci, pisze Rzeczpospolita. Otwarcie centrów handlowych to krok w dobrym kierunku, ale handel i tak dusi się od nadmiaru ciężarów. Od 2021 r. pojawią się kolejne, jak podatek od sprzedaży detalicznej i cukrowy. Premier zapowiedział w sobotę, że od 28 listopada wszystkie sklepy w galeriach handlowych mogą ponownie działać, choć w ścisłym reżimie sanitarnym, co oznacza ograniczenia w liczbie osób mogących robić zakupy. Utrzymane zostają też godziny dla seniorów.
https://www.rp.pl/Handel/311229957-Sklepy-maja-juz-dosc-restrykcji-odczuja-to-klienci.html
A GRUDZIEŃ DLA GALERII JEST KLUCZOWY

Mamy nadzieję, że macie spory zapas maseczek

Niedzielski: Maseczki być w ogóle nie znikną. Nawet po pandemii – cytuje Dziennik.pl. Kiedy normalne życie po pandemii? Myślę, że do późnej wiosny, początku lata, powinniśmy się zaszczepić i ta choroba (…) powinna zejść do takiego statusu, jakie mają inne choroby. Jak grypa – dodał minister.
https://wiadomosci.dziennik.pl/polityka/artykuly/8017249,adam-niedzielski-maseczki-koronawirus-pandemia.html
CZYLI NAJBLIŻSZE MIESIĄCE BEZ ZMIAN

Federacja Przedsiębiorców Polskich: Wiele firm nie przetrwa tak długiego okresu zamrożenia ich działalności – czytamy w nagłówku Filarów Biznesu. – Wiele firm nie przetrwa tak długiego okresu zamrożenia ich działalności – zwłaszcza, że uruchomienie wielu programów antykryzysowych planowane jest dopiero na styczeń, ze względu na to, że są one notyfikowane w Komisji Europejskiej – uważają przedstawiciele Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP).
https://filarybiznesu.pl/federacja-przedsiebiorcow-polskich-wiele-firm-nie-przetrwa-tak-dlugiego-okresu-zamrozenia-ich-dzialalnosci/a7249

Holandia rzuca wyzwanie palaczom. Papierosy nie będą sprzedawane w supermarketach, pisze Forsal. Holandia od 2024 r. wprowadzi zakaz sprzedaży papierosów i innych wyrobów tytoniowych w supermarketach. Ma to ograniczyć dostępność papierosów i zachęcić do rzucenia palenia – poinformował w piątek holenderski rząd. Od 2022 r. zacznie także obowiązywać zakaz automatów z papierosami.
https://forsal.pl/biznes/handel/artykuly/8015859,holandia-rzuca-wyzwanie-palaczom-papierosy-nie-beda-sprzedawane-w-supermarketach.html
CHOCIAŻ INFORMUJĄ Z PAROLETNIM WYPRZEDZENIEM

Energia odnawialna jest już tańsza od prądu z tradycyjnych elektrowni! Budowa nowych elektrowni wykorzystujących OZE i pozyskiwana z nich energia odnawialna jest już tańsza niż utrzymywanie istniejących elektrowni spalających paliwa kopalne – podkreśla najnowszy raport badaczy z Uniwersytetu w Calgary. Dodano, że koszty budowy elektrowni wiatrowych i słonecznych, uwzględniające wydatki od ich budowy do uruchomienia, są porównywalne z kosztami operacyjnymi wysokowydajnych elektrowni gazowych. Spadek ceny nowych instalacji jest zarówno efektem pojawiania się nowych technologii, jak i spadku kosztów produkcji paneli słonecznych i turbin wiatrowych.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/11/22/energia-odnawialna-jest-juz-tansza-od-pradu-z-tradycyjnych-elektrowni/

Bilet wstępu do Wenecji, który władze miasta postanowiły wprowadzić, by ograniczyć niekontrolowany napływ turystów, będzie obowiązywał od 2022 roku, pisze Puls Biznesu. Znów w ostatnim czasie opóźniono wejście w życie tej opłaty, bo turystów nie ma z powodu pandemii. Przed kryzysem Wenecję odwiedzało rocznie ponad 20 milionów turystów. Przez większość roku miasto zmagało się z problemem ogromnego tłoku. Za największe utrapienie uznawano zawsze tych zwiedzających, którzy masowo przyjeżdżali na kilka godzin zwiedzania lub wysiadali w tym celu z gigantycznych statków wycieczkowych.
https://www.pb.pl/bilet-wstepu-do-wenecji-od-2022-r-1101130

Mamy 15 002 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem. W nowy tydzień wchodzimy w raczej sceptycznych nastrojach, dziś było sporo pesymistycznych newsów. Oby kolejne dni były lepsze!

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close