Budownictwo

Pod Warszawą powstaje katolickie osiedle. To nie pierwsza tego typu inwestycja w Polsce

Sąsiedzi wyznający podobne wartości. Ładna okolica – huśtawki, ławeczki oraz… kapliczka i Oratorium. W Polsce powstaje kolejne już katolickie osiedle.

– Projekt budowy Osiedla Przystań to nic innego jak odpowiedź na rosnącą potrzebę osiedli dedykowanych rodzinom, które łączą wspólne wartości i chęć budowania rodziny oraz jej otoczenia na trwałym fundamencie, jakim jest wiara w Boga – tłumaczą inwestorzy oraz deweloperzy, małżonkowie Anna i Kamil Kwiatkowscy.

Małżeństwo swoją inwestycję realizuje w Łomiankach. Osiedle przystań pierwszych lokatorów ma przyjąć w kwietniu 2022 roku. Wśród nich będą również sami Kwiatkowscy.

Kim są deweloperzy? W tym kontekście należy wspomnieć, że są to osoby wierzące. Kwiatkowscy należą do ruchu ekip Notre-Dame. Ponadto w ramach Fundacji Pomoc Rodzinie prowadzą także kursy przedmałżeńskie. Jak sami przyznali podczas rozmowy z Gościem Niedzielnym, od dawna myśleli o stworzeniu miejsca dla ludzi o chrześcijańskich wartościach.

Nasz projekt jest nieustannie omadlany przez wspólnoty, zgromadzenia i grupy modlitewne. Niezmiernie się radujemy, że Szkoła Ewangelizacji Niepokalanej oraz Franciszkanie z Lasku objęli modlitewny patronat nad Osiedlem Przystań. Szczególnie duchowo to odbieramy, ponieważ św. Maksymilian Kolbe jest patronem jednego z budowanych domów – czytamy na facebookowej stronie osiedla.

Katolickie osiedle – umiarkowane ceny, medalik gratis

Budowa osiedla już ruszyła. W pierwszym etapie powstać ma 16 domów. Dostępne są dwa metraże: 105 i 147 mkw. Jak przekonują inwestorzy, ceny są niewygórowane, osiedle nastawione jest na duże katolickie rodziny, które często mają ograniczone budżety i nie stać je na mieszkanie w Warszawie. Na stronie internetowej Przystani znajdziemy dokładny cennik.

Deweloperzy podkreślają również, że nie będzie żadnej selekcji czy regulaminu. Pomysłodawcy zakładają, że zamieszkaniem w takim miejscu nie będą zainteresowane osoby niewierzące. Jak podkreślają Kwiatkowscy, osiedle nazwano Przystań, ponieważ zależy im, by rodziny znalazły tu miejsce wytchnienia. Nawiązuje do tego również logo, przedstawiające drzewo zapuszczające korzenie.

Każdy dom ma swojego patrona. Wśród nich są m.in. św. Faustyna Kowalska, św. Jan Paweł II, św. Stanisław Papczyński, bł. ks. Jerzy Popiełuszko, św. Józef, św. Rita, św. Maksymilian Kolbe czy bł. Piotr Jerzy Frassati.

– Wybraliśmy świętych i błogosławionych, którzy szczególną troską otaczali rodziny. Każdy dom w swoich fundamentach ma zamurowany cudowny medalik, a jego przyszli mieszkańcy są powierzeni w modlitewną opiekę zakonowi lub grupie modlitewnej związanej z danym świętym. Naszym marzeniem jest, by w osiedlowym oratorium znalazły się ich relikwie – mówią Kwiatkowscy w rozmowie z Gościem Niedzielnym.

W każdym fundamencie znajdować będą się „cudowne medaliki” z podobizną patrona ulicy.

Po pewnym czasie do użytku mieszkańców zostanie udostępniony klubik dziecięcy, punkt przedszkolny, plac zabaw, teren rekreacji, przestrzeń do spotkań osiedlowych, co-working oraz kapliczka a docelowo także Oratorium.

Nie jest to pierwsze katolickie osiedle

Podobne osiedla funkcjonują od lat w Stanach Zjednoczonych. Jednak i w Polsce znajdziemy przykłady tego typu inwestycji. 2,5 roku temu sporo mówiło się o Osiedlu Fatimskim pod Krakowem.

Wówczas o sprawie zrobiło się głośno za sprawą producenta i dystrybutora filmów chrześcijańskich. Andrzej Sobczyk powiedział podczas rozmowy z Katolicką Agencją Informacyjną, że przedsięwzięcie będzie oparte na wierze w Boga. Ponadto podkreślił on, że na osiedlu będzie dostępna kapliczka oraz park różańcowy.

W przypadku osiedla pod Krakowem udało się już zrealizować pierwszy etap, czyli wybudować i sprzedać pierwsze domy. Czy podobnym sukcesem będzie mogło się pochwalić Osiedle Przystań? Przekonamy się w 2022 roku.

Źródło: Gość Niedzielny, Money.pl, Wirtualna Polska

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close