PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

PORANNE PLOTKI BIZNESOWE: 500+ czy 450+? Coraz lepiej widać rosnącą inflację

W dzisiejszych Plotkach sporo pozytywnych informacji. Niestety, raczej nie oznacza to szybszego zniesienia obostrzeń.

Druga fala Covid-19 nie topi gospodarki, stwierdza Rzeczpospolita. Do strefy euro wróciła recesja, ale dużo płytsza niż wiosną. Inaczej niż wtedy kłopotów uniknął przemysł. Podobnie jest w Polsce. Na horyzoncie widać już częściowe odmrożenie gospodarki. Do strefy euro wróciła recesja, ale dużo płytsza niż wiosną. Inaczej niż wtedy kłopotów uniknął przemysł. Podobnie jest w Polsce. Na horyzoncie widać już częściowe odmrożenie gospodarki.
https://www.rp.pl/Dane-gospodarcze/311239905-Druga-fala-Covid-19-nie-topi-gospodarki.html
WIĘCEJ TAKICH INFORMACJI

Rząd przedłuża zasiłki dla rodziców i ułatwienia fiskalne dla przedsiębiorców, donosi Polskie Radio. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie mógł być pobierany dłużej niż do 29 listopada – informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Jednocześnie Ministerstwo Finansów podjęło decyzję o pozostawieniu faktur uproszczonych i przedłużyło ułatwienia w ich rozliczaniu. Premier Mateusz Morawiecki potwierdził jednoznacznie, że w związku z obostrzeniami związanymi z koronawirusem dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie mógł być pobierany dłużej niż do 29 listopada. Jak podkreślił “wszelkie zasady dotyczące zasiłków opiekuńczych będą takie same jak w marcu, kwietniu, maju, czerwcu”. Dodał, że w sytuacji, kiedy dzieci do szkoły nie chodzą, to dodatkowy zasiłek opiekuńczy jest świadczony.
https://polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2625729,Rzad-przedluza-zasilki-dla-rodzicow-i-ulatwienia-fiskalne-dla-przedsiebiorcow
SUPER, TERAZ JESZCZE ODMRAŻANIE GOSPODARKI

Będą masowe testy na koronawirusa. Wytypowano trzy województwa, pisze Business Insider. Rząd zmienił zdanie i postanowił przeprowadzić masowe testy antygenowe na koronawirusa. Jako pierwsze wytypowane zostały województwa śląskie, podkarpackie i małopolskie. Na Słowacji przy ich przeprowadzeniu pomagało wojsko – w ciągu dwóch weekendów przetestowano 5,1 mln spośród 5,6 mln Słowaków. 48 tys. z nich okazało się nosicielami SARS-CoV-2. Zespół ekspertów powołany przez ministra zdrowia przygotowuje właśnie metodologię przeprowadzania badań przesiewowych oraz tworzy model logistyczny badań.
https://businessinsider.com.pl/rozwoj-osobisty/zdrowie/masowe-testy-na-koronawirusa-w-polsce-w-trzech-wojewodztwach/495ms3x
KOSZT NA JEDNĄ OSOBĘ? JAKIEŚ 34 ZŁOTE.

W ile osób można obchodzić Wigilię? – Fakt przedstawia decyzję rządu. Projekt rozporządzenia, które określa obostrzenia w tzw. Etapie Odpowiedzialności (28 listopada do 27 grudnia) pozostawia wątpliwości, jak można obchodzić w tym roku święta. Na pewno jednak Wigilię 2020 w trakcie drugiej fali epidemii koronawirusa będzie można spędzić w ograniczonym gronie. Jak zauważa w wypowiedzi dla Fakt.pl dr Antoni Kolek, ekspert Pracodawców RP “przepis nie jest jednoznacznie sformułowany”. – Można go zinterpretować, że liczba domowników nie jest uwzględniania w limicie i dodatkowo w spotkaniu rodzinnym może brać udział maksymalnie 5 osób. Pytanie, w jaki sposób będzie to weryfkowane – komentuje Kolek dla Fakt.pl.
https://www.fakt.pl/pieniadze/prawo/swieta-bozego-narodzenia-w-ile-osob-mozna-spedzic-wigilie/g7nedb9
ETAP ODPOWIEDZIALNOŚCI, KOLEJNA PIĘKNA NAZWA

Podatek handlowy spowoduje wzrost cen w sklepach! Podatek handlowy oznacza negatywne skutki dla konsumentów, m.in. wzrost cen – wskazuje Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji. POHiD apeluje o niewprowadzanie tego podatku ze względu na kryzys związany z epidemią. W lipcu 2016 r. Polska uchwaliła ustawę o podatku od sprzedaży detalicznej, która weszła w życie od 1 września 2016 r. Podatek handlowy miał pierwotnie obowiązywać od września 2016 r., ale Komisja Europejska wszczęła postępowanie o naruszenie prawa unijnego przez Polskę w związku z jego wprowadzeniem. Wiosną 2019 r. Trybunał Sprawiedliwości UE stwierdził nieważność decyzji Komisji.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/11/23/podatek-handlowy-spowoduje-wzrost-cen-w-sklepach/

Polska kontra UE, walki ciąg dalszy

Danuta Hübner: Wiele inwestycji jest zagrożonych. Rząd strzela Polakom w kolano – czytamy w wywiadzie we Wprost. Mateusz Morawiecki zawetuje wieloletni budżet Unii Europejskiej, jeśli wypłata środków będzie miała związek z praworządnością. Prof. dr hab. Danuta Hübner była komisarz europejska, a obecnie eurodeputowana wskazuje, że premier Polski swoimi działaniami robi krzywdę Polakom i szkodzi wizerunkowi Polski na arenie międzynarodowej. Dodaje, że wiele inwestycji może być odciętych od finansowania.
https://premium.wprost.pl/10391250/danuta-hubner-wiele-inwestycji-jest-zagrozonych-rzad-strzela-polakom-w-kolano.html
POLSKA VS UE – TO BĘDZIE DŁUGA BATALIA

Wrze na forach dla księgowych. Minister finansów powinien szybko dać objaśnienia ws. raportowania JPK_VAT – pisze Rzeczpospolita. Na forach internetowych dla księgowych wrzenie. Wszystko przez JPK_VAT. Księgowi są załamani. Twierdzą, że nowego pliku nie da się sporządzić bez błędu. Obawiają się kar. Słyszy się o porzuceniu zawodu czy strajku. To, że nowy JPK_VAT wywołuje poważne kontrowersje, a problemy nie są przesadzone, potwierdza Jerzy Koniecki, prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.
https://www.rp.pl/VAT/311239930-Wrze-na-forach-dla-ksiegowych-Minister-finansow-powinien-szybko-dac-objasnienia-ws-raportowania-JPKVAT.html
NIE MA TO JAK PROSTE, PRZEJRZYSTE PRAWO, NO NIE?

CPK wybrał doradcę strategicznego. Koreańczycy “dostarczą wiedzę, której w Polsce nie ma” – informuje Business Insider. Centralny Port Komunikacyjny wybrał doradcę strategicznego dla budowy nowego portu lotniczego. To Incheon International Airport w Seulu, główne międzynarodowe lotnisko w Korei Południowej. Umowa ma zostać podpisana w grudniu br. na trzy lata. Lotnisko Incheon w Seulu to jedno z najlepszych lotnisk świata, wysoko oceniane w rankingach. Będzie doradcą strategicznym w budowie CPK. Centralny Port Komunikacyjny ma zostać otwarty w 2027 roku między Warszawą i Łodzią.
https://businessinsider.com.pl/firmy/strategie/cpk-spolka-wybrala-doradce-strategicznego-do-budowy-nowego-lotniska/00p028q
WSTĘPNIE BRZMI DOBRZE

Od najbliższej soboty zakupy nie tylko w internecie. Rząd odmraża handel, donosi Polskie Radio. Premier Mateusza Morawieckiego przedstawił w ostatni weekend plan odmrożenia gospodarki. Od najbliższej soboty 28 listopada, otwarty zostaje handel. O konsekwencjach jego zamrożenia mówił w radiowej Jedynce Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich. Jak podkreślił, z powodu dotychczas obowiązujących obostrzeń, branża handlowa traciła dziennie 200 mln zł, a w przypadku całej gospodarki było to prawie 700 mln zł na dobę.
https://polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2625802,Od-najblizszej-soboty-zakupy-nie-tylko-w-internecie-Rzad-odmraza-handel
NO, CZĘŚĆ HANDLU ZOSTAJE OTWARTA, WARTO UŚCIŚLIĆ

500+ na dziecko zmieniło się na 450+! A będzie jeszcze mniej, czytamy w Fakcie. Mijają już ponad cztery lata od wprowadzenia świadczenia 500 plus. Rodzice otrzymują co miesiąc 500 zł na każde dziecko w rodzinie. Pieniądze te mają być przeznaczone na ich rozwój, edukację czy też polepszenie sytuacji życiowej. Niestety rodzice mogą za świadczenie kupić coraz mniej, to dlatego, że ceny w Polsce rosną coraz szybciej. Dlatego realna wartość 500 plus spada.
https://www.fakt.pl/pieniadze/finanse/500-na-dziecko-ile-jest-warte-swiadczenie-500-plus/n7395rz

WIĘCEJ TAKICH ARTYKUŁÓW, MOŻE DO LUDZI COŚ DOTRZE

Może rząd się choć trochę opamięta w kontekście ferii

Będą dobre wieści dla narciarzy? – zastanawiają się Filary Biznesu. W rozmowach z branżą narciarską wypracowaliśmy protokół sanitarny, który jeszcze w poniedziałek skonsultujemy z GIS – poinformował wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Wkrótce będziemy mogli ogłosić dobre wieści dla narciarzy – dodał.
https://filarybiznesu.pl/beda-dobre-wiesci-dla-narcarzy/a7264
NO WIĘC CZEKAMY

Kiedy Polska oficjalnie uzna zwycięstwo Joe Bidena? Szef MSZ: To zależy od rozwoju sytuacji w USA – pisze Wprost. – Na razie sytuacja jest taka, że Joe Biden kompletuje swoją administrację, a prezydent Trump urzęduje do 20 stycznia – mówił Zbigniew Rau na antenie Polskiego Radia. Szef MSZ podkreśla, że kluczowe dla oficjalnego uznania prezydentury Bidena przez Polskę są dwie daty.
https://www.wprost.pl/polityka/10392011/kiedy-polska-oficjalnie-uzna-zwyciestwo-joe-bidena-szef-msz-to-zalezy-od-rozwoju-sytuacji-w-usa.html
TRUMP JUŻ SIĘ RACZEJ POGODZIŁ Z PORAŻKĄ

Trump: dałem sygnał do rozpoczęcia procesu przekazywania władzy – cytuje Polsat News. – Jestem pewien, że weźmiemy górę w walce. Jednakże, w najlepiej pojętym interesie kraju dałem Emily Murphy i jej ekipie sygnał do rozpoczęcia procesu przekazywania władzy. Mojemu zespołowi nakazałem to samo – napisał na Twitterze prezydent Donald Trump. – Jestem pewien, że weźmiemy górę w walce. Jednakże, w najlepiej pojętym interesie kraju dałem Emily Murphy i jej ekipie sygnał do rozpoczęcia procesu przekazywania władzy. Mojemu zespołowi nakazałem to samo – napisał na Twitterze prezydent Donald Trump.
https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2020-11-24/trump-dalem-sygnal-do-rozpoczecia-procesu-przekazywania-wladzy/
TAK WIĘC PANIE BIDEN, GRATULACJE

Niemcy wprowadzają obowiązkowe parytety kobiet w zarządach firm, ale społeczeństwo nie chce.  Niemcy zamierzają wprowadzić obowiązkową obecność kobiet w zarządach firm. Kilka lat temu władze ograniczyły się do zwykłego apelu, ale został on zlekceważony przez biznes. Tym razem Niemcy chcą uregulować parytety kobiet w firmach dekretem. Przepisy mają być wprowadzone dzięki poprzedzonej negocjacjami ugodzie między chrześcijańskimi demokratami Angeli Merkel i socjaldemokratami. To właśnie tym drugim zależało na wprowadzeniu tych przepisów przed przyszłorocznymi wyborami. W Niemczech wymagania mają być łagodniejsze niż podobne regulacje już obowiązujące w kilku krajach Europy. Firmy, które mają co najmniej cztery osoby w zarządzie będą musiały mieć wśród prezesów co najmniej jedną kobietę.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/11/23/niemcy-wprowadzaja-obowiazkowe-parytety-kobiet-w-zarzadach-firm-ale-spoleczenstwo-nie-chce/
TYLE RZECZY DA SIĘ WPROWADZIĆ USTAWĄ

Niespodziewany wzrost dynamiki budowlanki, informują Filary Biznesu. Wzrost dynamiki produkcji budowlano-montażowej w październiku jest pozytywną niespodzianką – wskazał bank Credit Agricole w komentarzu do danych GUS. Według ekspertów druga fala pandemii będzie ograniczać produkcję budowlano-montażową w IV kw. br. i I kw. 2021 r. Główny Urząd Statystyczny podał w poniedziałek, że produkcja budowlano-montażowa w październiku 2020 r. spadła o 5,9 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 0,4 proc.
https://filarybiznesu.pl/niespodziewany-wzrost-dynamiki-budowlanki/a7265

Mamy 10 139 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Wykonano ponad 33 tysiące testów. Trzeba przyznać, że dzisiejsze Plotki bardziej pozytywne od wczorajszych. Oby tak dalej!

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button
Close
Close