MediaPaństwoPrawoŚwiatTechnologie

Rosja: Trzech 14-latków oskarżonych o terroryzm, bo chcieli wysadzić siedzibę FSB… w Minecrafcie

Nieletni terroryści

Rosyjski Komitet Śledczy w Krasnojarsku zatrzymał trzech nastolatków “podejrzanych o szkolenie się w celu prowadzenia działalności terrorystycznej”. W raporcie służb napisano, że “nieletni zwolennicy poglądów anarchistycznych” oglądali filmy o robieniu bomb, ćwiczyli różne akcje w opuszczonych domach i na placach budowy oraz czytali “zakazaną literaturę”.

Następnego dnia po ogłoszeniu “sukcesu” śledczych, na jaw wyszły szczegóły zatrzymania. Na lokalnych kańskich grupach VKontakte pojawiły się zdjęcia korespondencji, jaką nastolatkowie mieli z sobą prowadzić. Jeden z nich podał, że udało mu się kupić hydroperyt w tabletkach, który zdaniem służb mógł on zostać użyty do stworzenia materiałów wybuchowych.

Rzeczywistość okazała się trochę inna. Jak informuje kanał na Telegramie “Baza”, dwóch z zatrzymanych to nastolatkowie z Kańska – Nikita i Denis. W czerwcu dzieciaki rozsyłały ulotki popierające Azata Miftachowa, który przez Rosyjskie służby określany jest jako anarchista. Oskarżono go o atak na biuro partii Jedna Rosja w Moskwie, czym w rzeczywistości było tylko wybicie szyby w budynku. Nastolatkowie głosili, że mężczyznę aresztowano pomimo braku dowodów, a ulotki naklejali na budynku lokalnej siedziby Federalnej Służby Bezpieczeństwa.

Terroryści z Minecrafta

Kolejnego dnia nastolatków zatrzymano i zabrano im telefony. Jak podaje “Baza”, po przejrzeniu wiadomości okazało się, że nastolatkowie zamierzali wysadzić budynek Federalnej Służby Bezpieczeństwa! Sęk w tym, że to wszystko miało odbyć się w popularnej grze Minecraft…

Rosyjskie służby połączył wysadzanie, miłość do anarchizmu oraz szkolne zamiłowanie do chemii i postanowili postawić chłopakom zarzuty. Poza Nikitą i Denisem w ręce agentów wpadł także ich kolega Bogdan. 14-latków oskarżono o “odbywanie szkolenia w celu prowadzenia działalności terrorystycznej”.

Nikita jako jedyny nie przyznał się do winy i trafił do aresztu śledczego, a pozostali nastolatkowie – do aresztu domowego. W ostatnich tygodniach zarzut wobec trójki nastolatków poszerzono. Oskarża się ich o zorganizowanie i uczestnictwo w organizacji terrorystycznej, a Nikitę wyznaczono jako lidera grupy.

Śledczy mieli także przejrzeć profil nastolatka na VKontakte. Początkowo pojawiały się na nim memy o “Avengersach” lub zdjęcia kota, ale ostatnio Nikita zaczął wrzucać dużo postów politycznych. Wśród nich były między innymi memy z Władimirem Putinem czy filmy Aleksieja Nawalnego, głównego rosyjskiego opozycjonisty, którego na początku tego roku próbowano otruć.

FSB nie widzi problemu

Rodzice nastolatków przekonują, że zeznania ich dzieci zostały wymuszone, a funkcjonariusze mieli im sugerować, że jak się przyznają, to będzie dla nich lepiej. Według komentatorów organy ścigania fabrykują sprawę. FSB z kolei przekonuje, że trzech 14-latków od października 2019 roku przygotowywało się do działań terrorystycznych.

Nazwiska całej trójki od 20 lipca znajdują się na oficjalnej “liście ekstremistów i terrorystów”. Spośród ponad 10 tysięcy osób byli najmłodszymi uznanymi przez państwo za terrorystów. Media wskazują, że jest to wbrew prawu, ponieważ to zabrania publikowania w domenie publicznej ujawniania nazwisk oskarżonych o popełnienie przestępstwa.

Nie na taki cyberpunk czekaliśmy.

– komentują dziennikarze “Bazy”.

Źródło: RMF24

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close