PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

PORANNE PLOTKI BIZNESOWE: Otwarcie hoteli i restauracji to „za duże ryzyko”, rząd mimowolnie podsyca teorie spiskowe

Rząd zmienia sposób raportowania danych, wchodzą ciekawe zmiany w prawie drogowym oraz sposobie dziedziczenia. Niestety, dziś też trochę słabych informacji dla hoteli oraz gastronomii.

Zmieniając co chwila sposób raportowania danych, resort zdrowia mimowolnie podsyca teorie spiskowe – uważają eksperci, o czym pisze Rzeczpospolita. Koniec ze sprawozdawaniem liczby testów przez powiatowe i wojewódzkie stacje sanitarno-epidemiologiczne. Teraz wynik testu z systemu informatycznego EWP ma być przekazywany bezpośrednio na nową rządową stronę z danymi dotyczącymi pandemii Covid-19, na której znajdzie się liczba wykonanych testów, zarówno molekularnych, jak i antygenowych, wykonywanych na koszt Narodowego Funduszu Zdrowia, jak i na zasadach komercyjnych. Znajdzie się tam również liczba zgonów i osób, które wyzdrowiały.
https://www.rp.pl/Covid-19/311249898-Koronawirus-w-Polsce-Czy-nowa-rzadowa-baza-zakazen-uciszy-nastolatka.html
ZMIANA DZIAŁANIA, GDY ZAGNINĘŁO PONAD 22,5 TYSIĄCA ZRAPORTOWANYCH PRZYPADKÓW, NIEŹLE

Polska na 5 miejscu w rankingu krajów, gdzie warunki dla prowadzenia biznesu przez kobiety są najlepsze, informuje 300Gospodarka. Polska zajęła piąte miejsce spośród 58 państw w rankingu krajów, gdzie warunki dla prowadzenia biznesu przez kobiety są najlepsze. Spośród 18 państw Starego Kontynentu uwzględnionych w tegorocznym badaniu, aż 6 znalazło się w pierwszej dziesiątce. Takie dane przedstawiono w czwartej edycji badania Mastercard Index of Women Enterpreneurs (MIWE), w której omówiono wkład przedsiębiorczyń z całego świata w życie społeczne i gospodarcze.
https://300gospodarka.pl/news/polska-przedsiebiorczosc-kobiet-biznes-ranking
DUMA

Morawiecki i Orban ustalą wspólną strategię ws. budżetu UE. Sobolewski: Niemcy „przemyślały temat”, pisze Wprost. – Po tym jak Polska i Węgry zagroziły wetem, po stronie prezydencji niemieckiej nastąpiło przemyślenie tematu. Są sygnały, że jest z tamtej strony chęć kompromisu, natomiast konkrety nie zostały sformułowane – powiedział na antenie Polskiego Radia Krzysztof Sobolewski, przewodniczący Komitetu Wykonawczego PiS.
https://www.wprost.pl/polityka/10392470/morawiecki-i-orban-ustala-wspolna-strategie-ws-budzetu-ue-sobolewski-niemcy-przemyslaly-temat.html

W Polsce można będzie założyć fundację rodzinną. To nowy pomysł na przekazanie majątku, stwierdza Business Insider. Rząd planuje wprowadzić nową instytucję w polskim prawie, jaką ma być polska fundacja rodzinna. Wkłady do fundacji mają być nieopodatkowane, a więc jej tworzenie będzie korzystniejsze podatkowo niż założenie spółki holdingowej. Ograniczone zostanie jednak prawo do zachowku. W 2022 roku w polskim prawie ma pojawić się przepis zapobiegający rozdrobnieniu firm rodzinnych. Łatwiej będzie przekazać kontrolę i majątek określonym przez fundatora beneficjentom.
https://businessinsider.com.pl/firmy/fundacja-rodzinna-to-nowy-pomysl-na-przekazanie-majatku-w-rodzinie/2gm26fj
BRZMI DOBRZE

Polska wódka jako dobro narodowe? UE chce ją objąć ochroną przed podrabianiem. Chiny to bardzo duży rynek i spory potencjał dla europejskich producentów żywności i napojów. Jest to również drugi rynek (9 proc. ogólnej wartości), jeśli chodzi o wywóz z UE produktów chronionych jako oznaczenia geograficzne, w tym win, produktów rolno-spożywczych i napojów spirytusowych. Niestety jednocześnie Kraj Środka znany jest również z podrabiania zagranicznych marek. W niektórych miastach działają nawet specjalne organizacje, które najpierw rejestrują nazwy i logotypy europejskich firm, a potem próbują je odsprzedać. Kradzież marki może wiązać się z zablokowaniem sprzedaży produktów w Chinach, a nawet z zakazem handlu i utratą towarów. Dlatego UE zdecydowała się na podpisanie umowy z Chinami w sprawie wzajemnej ochrony tak zwanych oznaczeń geograficznych przed podrabianiem. Na liście znalazły się między innymi irish whisky czy grecka feta, ale również… polska wódka.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/11/24/polska-wodka-jako-dobro-narodowe-ue-chce-ja-objac-ochrona-przed-podrabianiem/
CZY PICIE WÓDKI TO OBCOWANIE Z POLSKIM DOROBKIEM KULTURALNYM?

Niestety, obostrzenia jeszcze potrwają

Rzecznik rządu: Otwarcie hoteli i restauracji niesie ogromne ryzyko – czytamy w Rzeczpospolitej. – W tej chwili najważniejsze jest ograniczenie mobilności społecznej. Ferie w tym samym czasie, w domach, bo będzie zamknięta baza hotelowa i restauracyjna, to jest sposób na to, aby do czasu, kiedy zacznie się sezon szczepienny jeżeli chodzi o koronawirusa, żeby do tego czasu zmarło i zachorowało jak najmniej osób – mówi rzecznik rządu Piotr Müller.
https://www.rp.pl/Koronawirus-SARS-CoV-2/201129684-Rzecznik-rzadu-Otwarcie-hoteli-i-restauracji-niesie-ogromne-ryzyko.html
DRAMAT DLA TYCH BRANŻ

Służby będą mogły zajrzeć na konta Polaków. Rząd tworzy nowe narzędzie, pisze Wprost. Rząd szykuje nowe narzędzie do walki z przestępstwami finansowymi. Służby będą mogły zajrzeć na prywatne konta bankowe Polaków. Urząd Skarbowy, ABW, CBA, Straż Graniczna, czy Żandarmeria Wojskowa już niebawem będą mogły skontrolować transakcje na prywatnych kontach bankowych Polaków? Takie narzędzie szykuje rząd. Ma ono pomóc w monitorowaniu podejrzanych przepływów pieniężnych oraz namierzać przestępstwa finansowe.
https://biznes.wprost.pl/finanse-i-inwestycje/10392505/sluzby-beda-mogly-zajrzec-na-konta-polakow-rzad-tworzy-nowe-narzedzie.html
„NIEWINNY NIE MA SIĘ CZEGO BAĆ”, ALE TO I TAK ZŁA DROGA

Premier Czech chce zaoferować wszystkim obywatelom bezpłatne testy antygenowe przed świętami, donosi 300Gospodarka. Premier Czech Andrej Babisz powiedział we wtorek, że chce zaoferować wszystkim obywatelom dobrowolne i bezpłatne antygenowe testy. Miałyby być dostępne na ok. 7-10 dni przed Bożym Narodzeniem. Całą operację ma przygotować resort zdrowia, a zrealizować – wojsko.
https://300gospodarka.pl/news/premier-czech-chce-zaoferowac-wszystkim-obywatelom-bezplatne-testy-antygenowe-przed-swietami
NIE PIERDZIELĄ SIĘ W TAŃCU

Koronawirus u norek może przejść na ludzi. Administracyjne kroki mają zapobiec zagrożeniu, pisze Polskie Radio. Zakażenie wirusem SARS-CoV-2 u norek będzie chorobą zwalczaną z urzędu – przewiduje projekt rozporządzenia ministra rolnictwa dotyczący zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt. Dokument trafił do prac rządowych. Zgodnie z ustawą o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, minister rolnictwa może określić, w drodze rozporządzenia, inne niż wymienione w załączniku do ustawy choroby zakaźne zwierząt podlegające obowiązkowi zwalczania na obszarze całego kraju lub jego części.
https://polskieradio24.pl/42/259/Artykul/2626468,Koronawirus-u-norek-moze-przejsc-na-ludzi-Administracyjne-kroki-maja-zapobiec-zagrozeniu
ARGUMENT ZA PIĄTKĄ DLA ZWIERZĄT?

Gdyński poseł Artur Dziambor z Konfederacji o zakażeniu koronawirusem: „Byłem półprzytomny, po tygodniu trafiłem do szpitala” – wywiad z politykiem przeprowadził Dziennik Bałtycki. Kaszel był taki, że się dławiłem, przez tydzień praktycznie nic nie jadłem. Miałem problemy ze wstaniem z kanapy. Byłem półprzytomny. Po tygodniu trafiłem do szpitala. Dostałem tam tlen i odpowiednie leki. Na szczęście nie trafiłem pod respirator – mówi w rozmowie z „Dziennikiem Bałtyckim” gdyński poseł Konfederacji Artur Dziambor. Polityk przeszedł COVID-19.
https://dziennikbaltycki.pl/gdynski-posel-artur-dziambor-z-konfederacji-o-zakazeniu-koronawirusem-bylem-polprzytomny-po-tygodniu-trafilem-do-szpitala/ar/c1-15307799
DO MASECZEK SIĘ PRZEKONAŁ, ALE DALEJ NIE PRZESZKADZAJĄ MU DZIAŁANIA BRAUNA

Nareszcie zmiany w prawie drogowym!

Zwiększamy bezpieczeństwo ruchu drogowego, informuje Ministerstwo Infrastruktury. Ujednolicenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym niezależnie od pory dnia, zwiększenie zakresu ochrony pieszego w rejonie przejścia dla pieszych, obowiązek zachowania szczególnej ostrożności przez pieszego oraz uregulowanie kwestii bezpiecznej odległości między pojazdami na autostradach i drogach ekspresowych przewiduje projekt ustawy wprowadzający rozwiązania mające na celu poprawę bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego.
https://www.gov.pl/web/infrastruktura/zwiekszamy-bezpieczenstwo-ruchu-drogowego2
W KOŃCU!

Premier Kanady “wkręcony” przez pranksterów. Podszyli się pod Gretę Thunberg, a o pranku pisze Polsat News. Dwaj rosyjscy pranksterzy “wkręcili” premiera Kanady. Jak podał niemiecki magazyn “Der Spiegel”, w rozmowie telefonicznej z Justinem Trudeau Władimir Kuzniecow i Aleksiej Stoljarow podszyli się pod Gretę Thunberg, aktywistkę ekologiczną ze Szwecji. W nagraniu słychać jak Trudeau wita się z rzekomą Gretą Thunberg: Hallo, Greta, a następnie odpowiada na pytania, m.in. o NATO, sytuację na świecie i Donalda Trumpa.
https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2020-11-25/premier-kanady-wkrecony-przez-pranksterow-podszyli-sie-pod-grete-thunberg/?ref=slider
PODOBNO PRZERWAŁ ROZMOWĘ, GDY SIĘ ZORIENTOWAŁ

Polska szerzej otwiera się na Białorusinów, pisze Business Insider. Od 1 grudnia Białorusini przyjeżdżający na wizę humanitarną, a także specjaliści IT i lekarze nie będą już musieli starać się o zezwolenie na pracę w naszym kraju. Jak czytamy, 1 grudnia ma zacząć obowiązywać nowelizacja rozporządzenia ministra rozwoju, która zwalnia z obowiązku uzyskania zezwolenia na pracę Białorusinów przebywających w Polsce na podstawie tzw. wiz humanitarnych, lekarzy i pielęgniarki, a także białoruskich specjalistów IT przyjeżdżających do Polski w ramach programu Poland Business Harbour.
https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/praca/praca-w-polsce-dla-bialorusinow-nowe-przepisy/f5037bb
KOLEJNY DOBRY NEWS

Rosja: Trzech 14-latków oskarżonych o terroryzm, bo chcieli wysadzić siedzibę FSB… w Minecrafcie. Rosyjski Komitet Śledczy w Krasnojarsku zatrzymał trzech nastolatków „podejrzanych o szkolenie się w celu prowadzenia działalności terrorystycznej”. W raporcie służb napisano, że „nieletni zwolennicy poglądów anarchistycznych” oglądali filmy o robieniu bomb, ćwiczyli różne akcje w opuszczonych domach i na placach budowy oraz czytali „zakazaną literaturę”. Kolejnego dnia nastolatków zatrzymano i zabrano im telefony. Jak podaje „Baza”, po przejrzeniu wiadomości okazało się, że nastolatkowie zamierzali wysadzić budynek Federalnej Służby Bezpieczeństwa! Sęk w tym, że to wszystko miało odbyć się w popularnej grze Minecraft…
https://plotkibiznesowe.pl/2020/11/24/rosja-trzech-14-latkow-oskarzonych-o-terroryzm-bo-chcieli-wysadzic-siedzibe-fsb-w-minecrafcie/
LEPIEJ DMUCHAĆ NA ZIMNE!

Konsumenci mają nową broń w walce o swoje prawa. PE zatwierdził przepisy o pozwach zbiorowych, donosi Polskie Radio. Parlament Europejski zatwierdził unijny model pozwów zbiorowych. To ułatwi konsumentom z kilku krajów członkowskich łączyć siły, bronić swoich praw i występować o odszkodowania przeciwko nielegalnym handlowcom. Te przepisy to konsekwencja afery związanej z Volkswagenem, który manipulował testami emisji dwutlenku węgla w swoich samochodach ze szkodą dla milionów konsumentów.
https://polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2626198,Konsumenci-maja-nowa-bron-w-walce-o-swoje-prawa-PE-zatwierdzil-przepisy-o-pozwach-zbiorowych

Jak tam kursy walut? Euro – 4,47, Dolar – 3,77, Frank – 4,12. Całkiem sporo dobrych informacji dzisiaj przeczytaliśmy, prawda? Oby taki trend się utrzymał!

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close