PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

PORANNE PLOTKI BIZNESOWE: Nieśmieszny paradoks. Tysiące pielęgniarek bez pracy, choć w szpitalach ich brakuje

Planowany jest strajk pielęgniarek, przygotowania do niego rozpoczęły się już jakiś czas temu. Tymczasem w szpitalach pielęgniarek brakuje.

Tysiące pielęgniarek bez pracy. To jeden z powodów planowanego strajku, donosi RMF FM. W tym roku szkoły pielęgniarskie opuściło 5100 absolwentek i absolwentów. Tylko 1100 z nich zostało zatrudnionych w szpitalach – to dane pielęgniarskich związków zawodowych. Tymczasem rąk do pracy przy łóżkach pacjentów – zwłaszcza w czasach epidemii – dramatycznie brakuje. Pielęgniarki zapowiadają strajk generalny, jeśli ich warunki pracy nie poprawią się, a płace nie wzrosną. W ciągu dwóch tygodni pielęgniarki mają wejść w spory zbiorowe z pracodawcami. To pierwszy etap protestu przeciwko warunkom pracy w trakcie pandemii i niskim wynagrodzeniom. Jeśli żądania pielęgniarek nie przyniosą efektu, to na początku przyszłego roku możliwy jest strajk generalny. Pielęgniarki nie wykluczają, że odejdą wtedy od łóżek pacjentów.
https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-tysiace-pielegniarek-bez-pracy-to-jeden-z-powodow-planowaneg,nId,4876563
GDY BRAKUJE PIELĘGNIAREK, BO TE WOLĄ BEZROBOCIE OD PRACY W SZPITALU

Niedzielski: trzecia fala epidemii jest realnym zagrożeniem – cytuje Onet. – Jest ryzyko trzeciej fali zachorowań, szpitale tymczasowe są zabezpieczeniem na tę sytuację. Do marca nie będzie decyzji o rezygnacji ze szpitali tymczasowych – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski podczas środowej konferencji prasowej. – Mamy system, który pozwala monitorować zasób łóżek i ich wykorzystanie w skali całego kraju, by dyspozytorzy mieli obraz, gdzie zespoły ratownictwa medycznego z pacjentem mogą być kierowane – zaznaczył szef resortu zdrowia. – Teraz mamy mniejszą liczbę sytuacji z takimi konsekwencjami, gdzie karetka musi dłużej czekać – ocenił.
https://wiadomosci.onet.pl/kraj/koronawirus-w-polsce-najwiecej-zgonow-minister-adam-niedzielski-komentuje/drt584q

Czechy ostro tną podatki. “Polska musi pójść tą samą drogą”, czytamy w Money.pl. Nawet o 40 proc. mniej podatków wpłacą do budżetu w przyszłym roku obywatele Czech. Tamtejszy rząd chce u progu kryzysu zostawić im w kieszeni więcej pieniędzy. “Polska powinna iść tą samą drogą” – apelują eksperci i pokazują korzyści takiego rozwiązania. Czesi w ostatnich dniach zapowiedzieli wielkie zmiany w podatkach od 2021 roku. Cel jest jeden – zostawić więcej pieniędzy w kieszeniach obywateli, bo w najbliższych latach raczej nie będą mogli liczyć na znaczące podwyżki pensji. Krytycy wskazują, że premier Andrej Babis chce w ten sposób zapewnić sobie reelekcję. – To dobry moment, żeby pójść tą samą drogą co Czechy – mówi money.pl dr Jakub Sawulski, kierownik zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
https://www.money.pl/gospodarka/czechy-ostro-tna-podatki-polska-musi-pojsc-ta-sama-droga-6579455616924544a.html
SZKODA, ŻE TO NEWS ZAGRANICZNY, A NIE KRAJOWY

700 tys. zł dziennie. Tyle kosztuje nas Szpital Narodowy, pisze Business Insider. To Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji opracowała dla rządu zasady funkcjonowania szpitala tymczasowego na PGE Narodowym. I to ona wyliczyła wysokie stawki za pacjenta, który tam trafi. Okazuje się również – jak pisze gazeta – że koszty szpitala tymczasowego nie są pokrywane ze składek NFZ, ale bezpośrednio z budżetu państwa. Koszty 500-łóżkowego szpitala, w tym 50 łóżek oddziału intensywnej terapii mogą szokować – to ponad 21,5 mln zł na miesiąc (700 tys. zł dziennie).
https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/szpital-narodowy-ile-kosztuje-jego-dzialanie/2xswstl
JAK WIDAĆ NAS STAĆ

W USA odkryto tajemniczy monolit na pustyni. Bo przecież rok się jeszcze nie skończył… Departament Bezpieczeństwa Publicznego Utah Aero Bureau współpracował z Wydziałem Zasobów Przyrody w Utah, aby przeprowadzić liczenie owiec gruborogich w części południowo-wschodniego Utah. Podczas jednej z takich wypraw, w odległej części Utah pracownicy stanowi liczących owce z helikoptera odkryli tajemniczy monolit. Konstrukcja o łącznej wysokości około 3 metrów jest głęboko osadzona w ziemi. Tajemniczy monolit został wykonany z jakiegoś metalu, a jego połysk kontrastuje z otaczającymi go ogromnymi czerwonymi skałami. Sęk w tym, że nikt nie wie jak się tam znalazł.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/11/25/w-usa-odkryto-tajemniczy-monolit-na-pustyni-bo-przeciez-rok-sie-jeszcze-nie-skonczyl/
SPOILERY PRZED 2021?

Być może kończy się właśnie pewien epizod

W czwartek ma zapaść decyzja ws. przyszłości kukizowców. Lider PSL: Jeśli się przekracza granicę… – czytamy we Wprost. Napięcia między PSL a Kukiz’15 trwają w najlepsze, a czwartek może przesądzić o przyszłości sojuszu Kukiza z Kosiniakiem-Kamyszem. Lider PSL nie ukrywał: – Jeśli się przekracza granicę, za którą znika chęć współpracy, może nie warto jej kontynuować. Czwartek może być decydujący dla przyszłości Koalicji Polskiej, a konkretnie dla ludzi z Kukiz’15 w tej formacji. 26 listopada w Sejmie ma zebrać się klub parlamentarny PSL-Koalicji Polskiej-Kukiz’15.
https://www.wprost.pl/polityka/10392841/w-czwartek-ma-zapasc-decyzja-ws-przyszlosci-kukizowcow-lider-psl-jesli-sie-przekracza-granice.html
KONIEC LOVE STORY JESZCZE DZIŚ?

Firmy pogrzebowe nie dorobią się na koronawirusie, stwierdza Rzeczpospolita. Pomimo gwałtownego wzrostu liczby zgonów wyceniana na ok. 2,5 mld zł branża funeralna nie przewiduje w 2020 r. wzrostu przychodów i mówi o spadku rentowności. – Każdy w naszej branży chciałby wrócić do sytuacji sprzed pandemii – twierdzi Witold Skrzydlewski, właściciel jednej z największych firm pogrzebowych w Polsce, w której skład wchodzi 11 zakładów pogrzebowych i dwa krematoria. Od kilku tygodni ledwie nadążają one z realizacją zamówień, które zwiększył gwałtowny wzrost liczby zgonów w październiku i w pierwszych tygodniach listopada. Przedstawiciele branży pogrzebowej zgodnie twierdzą, że to widoczny efekt zapaści w służbie zdrowia, którą jeszcze pogłębiła pandemia.
https://www.rp.pl/Biznes/311259899-Firmy-pogrzebowe-nie-dorobia-sie-na-koronawirusie.html

Źródło: 300gospodarka.pl

A TAK NIESTETY ROŚNIE LICZBA ZGONÓW

Efekt Covid-19: zamiast biurowców wolą stawiać mieszkania – pisze Rzeczpospolita. Najmocniej spadł popyt w starszych budynkach. Branża uspokaja: to przejściowe. Echo Investment, gracz z pierwszej trójki deweloperów biurowych w Polsce, zapowiedział w środę zdecydowane zwiększenie zaangażowania w mieszkaniówkę. Coraz więcej firm rezygnuje z gotowych planów budowy biurowców i chce tam stawiać mieszkania. Czy świadczy to o poważnym kryzysie rynku biurowego, dotkniętego pandemią i przechodzeniem na pracę zdalną?
https://www.rp.pl/Budownictwo/311259897-Efekt-Covid-19-zamiast-biurowcow-wola-stawiac-mieszkania.html
NA WIESZCZENIE O ZAPAŚCI JESZCZE ZA WCZEŚNIE, ALE PROBLEM WIDAĆ

PZU sięga po sztuczną inteligencję. Technologia pomoże lepiej analizować szkody pojazdów, informuje 300Gospodarka. Państwowa spółka ubezpieczeniowa PZU wdrożyła technologię komputerowego rozpoznawania obrazów, aby udoskonalić sposób oceniania szkód komunikacyjnych ubezpieczanych w Polsce pojazdów. Ubezpieczyciel skorzysta z rozwiązań opracowanych przez firmę Tractable, które według PZU umożliwiają weryfikację w czasie rzeczywistym niemal wszystkich szkód komunikacyjnych obsługiwanych przez państwową spółkę.
https://300gospodarka.pl/news/pzu-siega-po-sztuczna-inteligencje-technologia-pomoze-lepiej-analizowac-szkody-pojazdow

CD Projektowi przydałaby się ta (udana) premiera Cyberpunka

CD Projekt zarobił od początku roku ponad 100 mln zł więcej niż rok temu. Ale ostatnie 3 miesiące rozczarowały, stwierdza 300Gospodarka. W III kwartale bieżącego roku CD Projekt wypracował 105 mln zł przychodów ze sprzedaży, a zysk netto wyniósł ponad 23 mln zł, więcej o 57 proc. w ujęciu rocznym – podała spółka. W ciągu dziewięciu tegorocznych miesięcy spółka zarobiła 170 mln zł, więcej o 157 proc. w ujęciu rocznym. W samym trzecim kwartale zysk i przychody CD Projektu były odpowiednio o 6,9 i 6,2 proc. niższe niż przewidywali analitycy.
https://300gospodarka.pl/news/cd-projekt-zarobil-od-poczatku-roku-ponad-100-mln-zl-wiecej-niz-rok-temu-ale-ostatnie-3-miesiace-rozczarowaly
PREMIERA CYBERPUNKA JUŻ TUŻ, TUŻ. CHYBA…

ICH WETO JEST LEPSZE NIŻ NASZE?

Koniec eldorado Ubera i Glovo w Polsce? „Mniejsi są wyciskani jak cytryny” – czytamy we Wprost. Lewica nie składa broni i ponownie próbuje zmienić prawo, żeby lepiej chronić restauratorów. We wtorek Adrian Zandberg poinformował, że do Senatu trafi poprawka do Tarczy 6.0, która określa maksymalny poziom prowizji, którą od lokali gastronomicznych mogą pobierać aplikacje takie jak Uber Eats czy Glovo. Wcześniej poprawka przepadła w głosowaniu w Sejmie.
https://premium.wprost.pl/10392310/koniec-eldorado-ubera-i-glovo-w-polsce-mniejsi-sa-wyciskani-jak-cytryny.html
ZANDBERG TŁUMACZY, ŻE PODOBNE PRZEPISY DZIAŁAJĄ W USA

Wstępne wyniki sekcji zwłok Diego Maradony. Znamy przyczynę śmierci legendy, piszą Sportowe Fakty. Eksperci medycyny sądowej przeprowadzili sekcję zwłok Diego Maradony. Po badaniach opublikowano wstępny raport, w którym poinformowano opinię publiczną o przyczynach śmierci jednego z najlepszych piłkarzy w historii futbolu. Według raportu, Diego Maradona zmarł w środę z powodu “ostrej niewydolności serca u pacjenta z kardiomiopatią rozstrzeniową i zastoinową niewydolnością serca, która spowodowała ostry obrzęk płuc”.
https://sportowefakty.wp.pl/pilka-nozna/911563/wstepne-wyniki-sekcji-zwlok-diego-maradony-znamy-przyczyne-smierci-legendy

Czesi szykują się na największą obniżkę podatków w historii. W tym samym czasie nasz rząd szykuje kolejną ich podwyżkę. Ach, to są te detale.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close