HandelPaństwoPolska

Rzecznik rządu: Nie planujemy przywracania handlu w niedzielę

Projekt zgodnie z którym niedziela 6 grudnia tego roku ma być handlową ma charakter jednorazowy i nie ma pomysłów w ramach rządu PiS, aby systemowo przywrócić handel w niedzielę – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

W środę na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, zgodnie z którym niedziela 6 grudnia tego roku ma być handlową.

Krytycznie do tego pomysłu odniósł się w czwartek podczas konferencji prasowej przewodniczący NSZZ “Solidarność” Piotr Duda.

To bardzo zły pomysł, przyjęliśmy go z oburzeniem. Pracownicy będą musieli w tym dniu przyjść do pracy i narażać swoje zdrowie, a nawet życie. Według uzasadnienia projektu, ma to rozładować przedświąteczne natężenie ruchu i pomóc biznesowi. Tam nie ma nic o bezpieczeństwie ludzi pracujących w centrach handlowych – powiedział szef “S”.

Jego zdaniem, proponowane rozwiązanie w żaden sposób nie rozładuje natężenia ruchu w galeriach, ponieważ 6 grudnia to szczególny dzień w roku. Według Dudy, zakupy można zrobić w innych dniach, tym bardziej, że dwie kolejne niedziele – 13 i 20 grudnia – będą handlowe. Duda ocenił, że obecnie pomocy potrzebuje przede wszystkim branża hotelarska.

O sprawę został zapytany rzecznik rządu.

Naszym celem jest oczywiście to, by ten projekt był głosowany jak najszybciej i by można było wprowadzić ten jeden wyjątkowy dzień – podkreślam, że to nie ma charakteru systemowego, mamy sytuację epidemiczną – i ten jeden dzień wyjątkowo może być niedzielą handlową – powiedział.

Odnosząc się do słów Piotra Dudy, Müller zaznaczył, że słyszał o wyrażanych przez niego obawach.

Pragnę uspokoić, że to ma charakter jednorazowy i nie ma pomysłów w ramach rządu PiS, aby systemowo przywrócić handel w niedzielę. To jest kompromis społeczny, który został przyjęty za czasów rządów PiS i ten kompromis chcemy utrzymać, więc po okresie epidemicznym nie ma zagrożenia, żeby ktoś wracał do pomysłu przywracania niedziel handlowych, bo uważamy, że to taki kompromis, który wypracowaliśmy ze stroną społeczną i ze stroną pracodawców – podkreślił rzecznik rządu.

Zaznaczył, że handel 6 grudnia będzie przebiegał z takimi samymi ograniczeniami jak w innych dniach.

Źródło: money.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close