Polska

Dodatki finansowe dla lekarzy walczących z COVID-19? Tak, ale tylko dla niektórych. Sejm odrzucił weto Senatu

Obrady Sejmu zostały wznowione dziś o godzinie 14:00. Głosowania rzadko odbywają się w soboty, jednak dziś postanowiono zrobić wyjątek. Powodem była nowelizacja ustawy covidowej, która obejmuje między innymi dodatki finansowe dla lekarzy.

Pod koniec października Sejm przegłosował poprawki Senatu do ustawy covidowej. Poparto wówczas postulat dotyczący dużego wsparcia pieniężnego dla pracowników ochrony zdrowia. Dodatek miał wynosić 100 procent wynagrodzenia i przysługiwać każdemu zaangażowanemu w leczenie chorych na koronawirusa. Poprawki zostały przegłosowane pomimo negatywnego stanowiska rządu.

Dodatki finansowe jednak nie dla wszystkich

Okazuje się jednak, że pieniądze trafią do znacznie węższej grupy pracowników. Politycy Prawa i Sprawiedliwości uznali bowiem, że głosowanie Sejmu „było błędem”, dlatego przygotowano nowelizację ustawy. Jej nowa wersja mówiła już o dodatkach finansowych jedynie dla tych pracowników, których do pracy przy pacjentach z COVID-19 zostali oddelegowani przez wojewodów.

Choć Senat postanowił zawetować tę nowelizację (stosunkiem głosów 51 do 47), to dziś Sejm weto odrzucił. Za odrzuceniem weta głosowało 231 posłów, przeciwko było 219, 2 wstrzymało się od głosu.

Rząd tłumaczył swoją decyzję zbyt dużymi kosztami w przypadku dodatków finansowych dla wszystkich pracowników ochrony zdrowia, którzy zaangażowani są w walkę z pandemią.

Dzień wstydu Morawieckiego. Napluli w twarz polskim medykom. Zabrali dodatki. Pielęgniarkom, lekarzom, diagnostom i ratownikom. Kurskiemu dają dwa miliardy – skomentował dzisiejsze głosowanie Michał Szczerba, poseł opozycji.

W tej sytuacji coraz bardziej realny jest strajk pielęgniarek. Już jakiś czas temu ogłoszono, że szykują się one do protestów. Powodem jest zła sytuacja w szpitalach oraz słabe wynagrodzenie.

Źródło: Wprost

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close