Gospodarka

Nowy rok, nowe podatki. Czy rząd ma litość dla przedsiębiorców?

Zgodnie z tradycją nowy rok przyniesie kolejne podatki, które uderzą w przedsiębiorców, a w konsekwencji w całe społeczeństwo. Czego możemy spodziewać się tym razem?

Jak można było się spodziewać, w 2021 roku w życie wejdzie wiele nowych podatków, a niektóre dotychczasowe opłaty ulegną podwyższeniu. Czy powinniśmy obawiać się ostatnich decyzji, które zapadły podczas obrad Sejmu?

Najważniejsza zmiana będzie dotyczyć spółek komandytowych, które od 1 stycznia 2021 roku zostaną objęte podatkiem CIT. Dotychczas wspólnicy takich firm opłacali jedynie PIT. Podwójne opodatkowanie wpłynie w znaczącym stopniu na dochody przedsiębiorstw.

Agata Dziwisz, partner w Kancelarii Kochański & Partners, odniosła się do tej kwestii w rozmowie z “Rzeczpospolitą”:

Pod hasłem zmian uszczelniających wprowadzona zostanie realna podwyżka podatku dla dużej części spółek komandytowych, wypracowujących znaczny dochód.

Podatki, podatki, podatki

Władze wypowiedziały wojnę napojom słodzonym oraz wysokoprocentowym. Ceny tych pierwszych wzrosną w ramach tzw. opłaty cukrowej, oczywiście w imię walki o zdrowie Polaków. Alkohole w małych opakowaniach, popularne małpki, również podrożeją, zapewne z tego samego powodu.

Opłaca mocowa wpłynie negatywnie na rachunki za energię elektryczną (ok 10 zł miesięcznie). Natomiast zwiększony podatek od nieruchomości z pewnością odczują właściciele mieszkań, domów lub terenów przeznaczonych na cele gospodarcze i rolnicze.

Ponadto należy wspomnieć o: wyższym abonamencie RTV (22,70 zł wzrośnie do 24,50 zł), nowej składce ZUS dla przedsiębiorców (tzw. duży ZUS) oraz zakupach z Chin (cło od lipca).

Rządowe reformy skomentował m.in. dr Sławomir Mentzen, ekonomista i polityk Konfederacji:

Czy wiecie, dlaczego rząd niemiecki obniżył VAT do 16%? Aby w ten sposób w kryzysie pomóc Niemcom i niemieckiej gospodarce. A dlaczego rząd czeski obniżył PIT do 15% i zlikwidował podatek solidarnościowy dla najlepiej zarabiających? Żeby pomóc Czechom i czeskiej gospodarce. A czemu rząd polski wprowadza podatek cukrowy, opodatkowuje dochody z pracy za granicą i podwójnie opodatkowuje dochody ze spółek komandytowych? Mateusz Morawiecki twierdzi, że po to, aby ratować polską gospodarkę.

Źródło: e-sochaczew.pl, money.pl, podatki.gazetaprawna.pl, rp.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close