PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

PORANNE PLOTKI BIZNESOWE: Stolik na godziny, hotele za złotówkę – polska kreatywność podczas pandemii

Polak potrafi? Ano potrafi. Okazuje się, że w obchodzeniu przepisów jesteśmy prawdziwymi mistrzami!

Stolik na godziny, hotel za złotówkę – oto jak restauratorzy obchodzą zakaz działalności w lockdownie – pisze Business Insider. Wynajem stolików na godziny, nocleg za złotówkę, dzięki czemu można skorzystać z hotelowej restauracji – to pomysły restauratorów na obejście zakazu prowadzenia działalności. Pomysłowości nie brakuje też jednak inspektorom, którzy próbują zagadywać i proszą o możliwość wypicia herbaty w ciepłym pomieszczeniu. Na Podkarpaciu wynajmowano pokoje na godziny, do których donoszono zamówione w hotelowej restauracji obiady i kolacje. Hotel z Gdańska z kolei oferował pokoje za złotówkę. W podróż służbową z mężem i dzieckiem? To proste, mąż “robi” za kierowcę, a dziecko jest pod jego opieką. Aby zachęcić do zakupów jedna z firm dodaje do zamówionego wina ciepłe i zimne przekąski.
https://businessinsider.com.pl/finanse/koronawirus-w-polsce-sposoby-firm-na-obejscie-obostrzen/tfr67ev
POLACY TO ZAWSZE BYŁ POMYSŁOWY NARÓD

Rynek pracy po pandemii będzie bardziej wymagający, stwierdza Rzeczpospolita. Przed nowymi wyzwaniami staną zarówno pracownicy, jak również menedżerowie, gdyż praca zdalna to coś więcej niż zmiana technologii. Chociaż na razie nie widać końca pandemii, to widać już tendencje, z jakimi trzeba się będzie wkrótce zmierzyć – wynika z raportu „Rynek pracy po koronawirusie” przygotowanego przez firmę doradztwa personalnego Bigram i analityczną Thinktank. Jak zwracają uwagę autorzy raportu, jednym z tych nowych trendów może być koniec tzw. rynku pracownika wynikający nie tylko z obecnej, kryzysowej sytuacji. Jest o tym zresztą przekonanych większość uczestników badania, 68 proc. z nich wskazało, że pandemia kończy okres rynku.
https://www.rp.pl/Rynek-pracy/311299938-Rynek-pracy-po-pandemii-bedzie-bardziej-wymagajacy.html
KONIEC RYNKU PRACOWNIKA? PRZY OBECNYM BEZROBOCIU MOCNO SŁABA INFORMACJA

Medycy na kwarantannie wreszcie z pełnym chorobowym, informuje Wprost. W życie weszła ustawa, która reguluje wypłaty chorobowego dla najbardziej narażonych na COVID-19 osób, czyli medyków – wszystkich osób pracujących w służbie zdrowia (walczących z pandemią). Na pierwszej linii frontu w walce z pandemią koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego śmiertelną chorobę COVID-19, są medycy. To nie tylko lekarze, ale też pielęgniarki, ratownicy i personel szpitali. W życie weszła ustawa, która daje im – jeśli walczą z COVID-19 oczywiście – 100 proc. zasiłek chorobowy.
https://biznes.wprost.pl/gospodarka/10394037/medycy-na-kwarantannie-wreszcie-z-pelnym-chorobowym.html
NAJWYŻSZY CZAS

Zmiany w obowiązku noszenia maseczek. Ktoś tego mocno nie przemyślał. „Bubel prawny”. Ponieważ wiele osób nie przyjmowało mandatów za nienoszenie masek, władza postanowiła wziąć się za wprowadzenie stosownych przepisów. Po raz kolejny możemy jednak mówić o nieprzemyślanych decyzjach. Aktualnie jeśli w jakimś pomieszczeniu przebywa więcej niż jedna osoba, musi mieć ona zakryte usta oraz nos. Nie można już ominąć przepisu, powołując się na „wykonywanie obowiązków służbowych”.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/11/29/zmiany-w-obowiazku-noszenia-maseczek/
TEORETYCZNIE NAWET ZJEŚĆ PRZY WŁASNYM BIURKU JUŻ NIE MOŻNA, JEŚLI NIE JESTEŚMY SAMI

Polska powinna pójść w ślady Czech i drastycznie zreformować opodatkowanie pracy – czytamy na portalu 300gospodarka. „Czechy ogłaszają znaczące obniżenie opodatkowania pracy kosztem równowartości ok. 2 proc. PKB i spadku dochodów z PIT o 40 proc. To dobry moment na podobną reformę także w Polsce” – pisze ekonomista Polskiego Instytutu Ekonomicznego dr Jakub Sawulski. Jak wynika z danych przeanalizowanych przez Sawulskiego, opodatkowanie niskich płac w Polsce należy do najwyższych spośród wszystkich państw należących do OECD.
https://300gospodarka.pl/news/polska-powinna-pojsc-w-slady-czech-i-drastycznie-zreformowac-opodatkowanie-pracy-uwaza-ekspert

TYMCZASEM NOWY ROK POWITAMY NOWYMI PODATKAMI

Politycy też pomysłowi, ale pomysły gorsze

Poseł PiS z pomysłem na kolejki w galeriach handlowych. Proponuje wprowadzić 100 zł opłaty, pisze Wprost. W sobotę 28 listopada zostały otwarte galerie handlowe. W związku z tym w sklepach pojawiły się tłumy klientów, którzy stali w długich kolejkach tworzących się ze względu na ograniczoną liczbę osób wpuszczaną do środka. Kontrowersyjny pomysł rozwiązania problemu kolejek przedstawił poseł PiS Bartosz Kownacki.


IDZIESZ DO SKLEPU PO KONKRĘTNĄ RZECZ, NIE ZNAJDUJESZ JEJ, MYK, STÓWKA W PLECY, SUPER PLAN

Branża meblarska ucierpiała w pandemii. Jej dług wzrósł o ¼, informują Filary Biznesu. 28 listopada ponownie otworzyły się duże sklepy meblowe. Koronawirus i związane z nim ograniczenia oraz przerwy w dostępie do punktów handlowych nie pozostały bez wpływu na branżę meblarską. Długi producentów i sprzedawców mebli wynoszą już w sumie blisko 100 mln zł. Od stycznia wzrosły o jedną czwartą, podaje Krajowy Rejestr Długów. Wpływ pandemii widoczny jest wyraźnie w zmianie zadłużenia firm z sektora. Od stycznia do listopada br. dług producentów mebli wzrósł o 24%, do kwoty blisko 65 mln zł. Ich zadłużenie rosło także przed pandemią, jednak w umiarkowanym stopniu. Pandemia przyniosła gwałtowny jego skok. W kwietniu wzrost zadłużenia sięgał nawet 8% z miesiąca na miesiąc.
https://filarybiznesu.pl/branza-meblarska-ucierpiala-w-pandemii-jej-dlug-wzrosl-o-14/a7377

Ukryte koszty kryzysu są ogromne, stwierdza Rzeczpospolita. Niektóre koszty antyepidemicznych restrykcji ujawnią się jednak dopiero z czasem. I będą dużo większe od tych, którym obecnie próbuje przeciwdziałać rząd. „Wiosną zamknięcie szkół było strategią przezorną i w Europie powszechną. Badania naukowe z ostatnich miesięcy pokazują jednak, że ryzyko zdrowotne związane z działaniem szkół jest mniejsze, niż wówczas zakładano, a koszty społeczne, edukacyjne i gospodarcze długotrwałego przerwania nauki w szkole – znacznie większe” – twierdzą naukowcy.
https://www.rp.pl/Gospodarka/311299932-Ukryte-koszty-kryzysu-sa-ogromne.html
O KOSZTACH TEJ PANDEMII BĘDĄ SIĘ UCZYĆ W SZKOŁACH

Zużyte banknoty można wymienić pocztą lub przez kuriera. NBP zmienia zasady, donosi Polskie Radio. Narodowy Bank Polski wprowadził możliwość wymiany zużytych lub uszkodzonych banknotów za pośrednictwem przesyłek pocztowych lub kurierskich. Wcześniej zużyte banknoty można było wymieniać jedynie w kasie dowolnego banku działającego w Polsce. NBP informuje, że zmiana ta została wprowadzona “w celu ułatwienia klientom wymiany zużytych lub uszkodzonych banknotów waluty polskiej”.
https://polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2629608,Zuzyte-banknoty-mozna-wymienic-poczta-lub-przez-kuriera-NBP-zmienia-zasady
ZMIANA NA PLUS

Produkty znad Wisły pożądane w innych krajach. Polskie e-sklepy więcej sprzedają za granicą, piszą Filary Biznesu. Black Friday w tym roku był dobrym momentem dla handlu transgranicznego. Badania mówiły, że jedna trzecia Polaków kupujących online będzie polowała na okazje w zagranicznych serwisach e-commerce. Wymiana działa również w drugą stronę – wiele polskich przedsiębiorstw już teraz sprzedaje swoje towary czy usługi na innych rynkach. Według GUS, między styczniem a sierpniem tego roku, Polacy prowadzili najbardziej dynamiczną wymianę handlową z Niemcami (184,2 mld PLN). Kolejnymi popularnymi kierunkami eksportu były Czechy (38,6 mld PLN) i Wielka Brytania (36,8 mld PLN) .
https://filarybiznesu.pl/produkty-znad-wisly-pozadane-w-innych-krajach-polskie-e-sklepy-wiecej-sprzedaja-za-granica/a7379

Otwarcie galerii wydarzeniem miesiąca?

Galerie handlowe w końcu otwarte! „Ludzie zwariowali, dawno tak nie było!” W sobotę rano, po prawie miesięcznej przerwie, w końcu otworzono galerie handlowe. Zgodnie z wytycznymi obowiązuje limit osób – maksymalnie 1 klient na 15 m kw. W dalszym ciągu utrzymany jest nakaz zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Polacy ruszyli na zakupy, a w niektórych placówkach pojawiły się tłumy ludzi.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/11/29/galerie-handlowe-w-koncu-otwarte-tlumy-w-galeriach/
Z BRAKU INNYCH ATRAKCJI I GALERIA DOBRA?

Kraje UE są za mało innowacyjne. Wózek ciągną głównie Niemcy i Szwedzi, stwierdza Obserwator Gospodarczy. Wydatki na badania i rozwój (B&R) są głównym akceleratorem innowacyjności, która jest kluczowa do bogacenie się społeczeństwa i budowania pozycji kraju na arenie międzynarodowej. Jak wynika z danych Eurostatu, wydatki na B&R w UE są bardzo zróżnicowane. W 2019 roku wydano w UE na badania i rozwój ponad 306 mld euro, co stanowiło 2,19 proc. unijnego PKB. Jest to też nieznaczny wzrost w stosunku do 2018 roku, kiedy to wydatki na B&R wyniosły 2,18 proc. Nie jest to jednak trend chwilowy, gdyż na przestrzeni lat wydatki na innowacyjność regularnie rosną. W 2009 roku średnia UE wynosiła 1,97 proc.
https://obserwatorgospodarczy.pl/gospodarka/21-europa/1663-kraje-ue-sa-za-malo-innowacyjne-wozek-ciagna-glownie-niemcy-i-szwedzi

Gospodarka Chin przyspiesza po pandemii, pisze Business Insider. Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, w XI wyniósł 52,1 pkt. wobec 51,4 pkt. miesiąc wcześniej – podano w wyliczeniach biura statystycznego i Federacji Logistyki. Analitycy szacowali PMI na 51,5 pkt.
https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/pmi-w-chinach-przemysl-uslugi-listopad-2020/9zqk3yc
CI TO POTRAFIĄ

Wielka Brytania stawia na elektryczne auta. Zakaz sprzedaży obejmie nie tylko benzyniaki i diesle, ale i hybrydy, donosi Polskie Radio. Wielka Brytania wprowadzi zakaz sprzedaży nowych samochodów osobowych i dostawczych z silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi od 2030 r., a samochodów hybrydowych od 2035 r, informuje agencja Reuter. W przypadku tych pierwszych, to pięć lat wcześniej niż planowano, w ramach tego, co premier Boris Johnson określa jako „zieloną rewolucję” mającą na celu zmniejszenie emisji CO2 do zera netto do 2050.
https://polskieradio24.pl/42/3168/Artykul/2629292,Wielka-Brytania-stawia-na-elektryczne-auta-Zakaz-sprzedazy-obejmie-nie-tylko-benzyniaki-i-diesle-ale-i-hybrydy

Goldman Sachs: W maju połowa populacji UE może być już zaszczepiona przeciw koronawirusowi, pisze 300gospodarka. Analitycy najbardziej wpływowego banku na świecie, Goldman Sachs, szacują, że do połowy 2021 roku połowa populacji wszystkich państw rozwiniętych, w tym wszystkich państw członkowskich UE, zostanie już zaszczepiona przeciw koronawirusowi. W związku z postępami prac nad szczepionkami przeciw SARS-CoV-2, analitycy globalnego banku inwestycyjnego Goldman Sachs opracowali przewidywany harmonogram ich dystrybucji.
https://300gospodarka.pl/news/goldman-sachs-w-maju-polowa-populacji-ue-moze-byc-juz-zaszczepiona-przeciw-koronawirusowi
COŚ CZUJEMY, ŻE POLSKA ZANIŻY STATYSTYKI

W niektórych częściach Polski pogoda przypomniała nam, że śnieg istnieje także i u nas, choć pojawia się rzadko. Czyżby listopad znów zaskoczył kierowców?  

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close