PolitykaŚwiat

Opozycyjny poseł pomógł potrzebującym. Rząd go za to aresztował

W trakcie wiosennego lockdownu w Ugandzie pojawił się problem głodu. W odpowiedzi na co Francis Zaake, opozycyjny poseł do parlamentu, kupił trochę ryżu, cukru i dostarczył je najbardziej potrzebującym. Rząd szybko zauważył ten gest. Zaake został… aresztowany.

Zgodnie z dekretem Prezydenta Ugandy Yoweri Museveni pomoc żywnościowa może być niesiona wyłącznie przez rząd. Każda inna osoba pomagająca w walce z głodem może zostać oskarżona o… morderstwo! Dlaczego tak ostro? Zdaniem Prezydenta, rozdawanie każdej innej pomocy niż ta rządowa, może przyciągnąć tłumy i tym samym przyczyniać się do rozprzestrzeniania koronawirusa.

Zaake został uwolniony. Po czym znów ruszył z pomocą.

Tym razem jednak by nie narażać ludzi na niebezpieczeństwo, zamiast rozdawać żywność w jednym miejscu, w którym gromadziłyby się tłumy, dobroduszny poseł kazał je dostarczać pod drzwi potrzebujących.

Po pierwszym dniu akcji znów trafił do celi. Tam został pobity…. Jak relacjonuje The Economist w areszcie Zaake był obrażany, bity, kopany, raniony…

…zmiażdżono mu także jądra i kazano rzucić politykę.

Jak twierdzi poseł na powiedziano mu:

Możemy z tobą zrobić, co tylko zechcemy, a nawet cię zabić… Nikt nie będzie demonstrował, ponieważ mamy lockdown

Policja wszystkiemu zaprzecza i twierdzi, że Zaake pobił się sam by przyciągnąć uwagę zagranicznych darczyńców.

Ostatecznie oskarżenia zostały wycofane, ale przesłanie było jasne. „Prezydent nie chce, aby opozycja rozdawała jedzenie” – mówi Zaake.

Pandemia ogranicza prawa obywatelskie

Pandemia ujawniła nie tylko problemy zdrowotne czy gospodarcze, ale także ograniczyła swobody obywatelskie na całym świecie.  Organizacja Freedom House oszacowała, że od początku pandemii w 80 krajach jakość demokracji i poszanowanie praw człowieka pogorszyły się. Lista zawiera zarówno dyktatury, które stały się bardziej tyraniczne, jak i demokracje w których standardy spadły.

Nie, nie ma tam Polski.

Źródło: The Economist, Freedom House, Fac

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close