PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

Poranne Plotki Biznesowe: Przedsiębiorcy mówią, że im coraz ciężej, ale Gowin uspokaja – przygotował plan

Gdy wszystko się sypie, a przedsiębiorcy mówią, że nie przetrwają kolejnego miesiąca, na scenę wkracza on – Jarosław Gowin. Wicepremier przygotował plan antykryzysowy.

Antykryzysowy plan wicepremiera Gowina dla firm opisuje dziś Rzeczpospolita. Resort rozwoju ma plan wsparcia dla firm, które zmagają się ze skutkami kryzysu wywołanego pandemią. Jego szef liczy też na wsparcie z unijnego Funduszu Odbudowy. – Polacy potrzebują konkretnego plan rozpisanego na działania, bo tylko konkrety dają poczucie bezpieczeństwa w trudnym czasie. Przygotowaliśmy taki plan – powiedział w poniedziałek wicepremier i szef resortu rozwoju Jarosław Gowin, prezentując „Plan dla pracy i rozwoju”. Przekonywał, że plan jest przemyślany, wielowymiarowy i odpowiada na realne potrzeby przedsiębiorców.
https://www.rp.pl/Biznes/311309880-Antykryzysowy-plan-wicepremiera-Gowina-dla-firm.html
NO TO OBY FAKTYCZNIE TAK BYŁO

Rząd zaczyna szukać oszczędności. W tym roku blokada premii, w przyszłym wynagrodzeń, zdradza Business Insider. Minister finansów polecił jednostkom administracji publicznej zablokowanie wydatków m.in. na wynagrodzenia osobowe, dodatkowe uposażenia i nagrody roczne. Pieniądze mają być przeznaczone na walkę z koronawirusem. Jaka to będzie kwota? Tego resort finansów nie potrafi oszacować, bo decyzję pozostawił poszczególnym instytucjom. Minister finansów żąda, aby ograniczeniu uległy wypłaty nagród i premii w roku 2020, jednak – jak zaznacza – decyzje w tym zakresie każdorazowo podejmują dysponenci poszczególnych części budżetowych. Eksperci wskazują na niekonsekwencje w działaniach rządu i przeciwstawiają decyzję o zablokowaniu wypłat premii uruchomionemu – ze względu na kryzys – helicopter money.
https://businessinsider.com.pl/finanse/nagrody-i-premie-w-budzetowce-zostana-zablokowane-przez-rzad/l98t7le
A PRZY OKAZJI PODATKI HOP DO GÓRY

Girzyński: Ziobro myśli, jak przejąć stery, a jak się nie uda, to jak załapać się do szalupy ratunkowej – czytamy na stronie RMF MF. “Walka między premierem a Zbigniewem Ziobro trwa o to, kto kiedyś będzie kierował obozem Prawa i Sprawiedliwości, gdy zabraknie Jarosława Kaczyńskiego – to wszyscy wiedzą od dawna” – mówił w Porannej rozmowie w RMF FM Zbigniew Girzyński. Zdaniem posła PiS to pojedynek absolutnie przedwczesny, ponieważ Jarosław Kaczyński może rządzić partią jeszcze wiele lat.
https://www.rmf24.pl/tylko-w-rmf24/poranna-rozmowa/news-girzynski-ziobro-mysli-jak-przejac-stery-a-jak-sie-nie-uda-t,nId,4887138
ALEŻ TAM SIĘ MUSZĄ KOCHAĆ

Dotkliwe kary za zatrudnianie na czarno dłużników alimentacyjnych – pisze w nagłówku Polskie Radio. Od 1 grudnia 2020 r. zostanie rozszerzony katalog kar i wykroczeń w kodeksie pracy. Pracodawcy, którzy zatrudniają na czarno lub zatajają wysokość wynagrodzenia podwładnych i w ten sposób pozwalają osobom uchylającym się od płacenia alimentów nie wywiązywać się ze swoich zobowiązań, będą mogli zostać ukarani grzywną wynoszącą do 45 tys. zł – informuje serwis pit.pl.
https://polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2627435,Dotkliwe-kary-za-zatrudnianie-na-czarno-dluznikow-alimentacyjnych
BRZMI ROZSĄDNIE

Biomed chwalił się lekiem na COVID. Prezes odchodzi, akcje lecą w dół. Medyczna spółka Biomed-Lublin kilka miesięcy temu ogłosiła, że zakończył pierwszy etap produkcji polskiego leku na COVID-19, który ma powstać na bazie osocza od wyzdrowiałych pacjentów, którzy zarazili się koronawirusem. Kurs akcji wystrzelił i od początku roku urosła o ponad 1 600%! Spółka Biomed-Lublin stała się jednym z największych zwycięzców koronahossy na polskiej giełdzie. To co dziś dzieje się ze spółką jest zupełnym przeciwieństwem hossy sprzed kilku miesięcy. Prezes zarządu Biomed-Lublin Marcin Piróg postanowił odejść. Jak wyjaśnia, musiał zrezygnować, ponieważ pomiędzy nim, a Radą Nadzorczą wyniknęły „istotne rozbieżności”. Na razie w jego fotelu zasiądzie dotychczasowy wiceprezes zarządu – Piotr Fic.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/11/30/biomed-lublin-chwalil-sie-lekiem-na-covid-19-teraz-prezes-odchodzi-a-notowania-leca-w-dol/
BRZMI CO NAJMNIEJ CIEKAWIE

A czy wy byliście w ten weekend w galerii?

W weekend w sklepach były tłumy. Premier zlecił kontrole, pisze Fakt. W sobotę galerie handlowe zaczęły po raz pierwszy działać po tym, jak premier Morawiecki nakazał ich zamknięcie. Rząd, biorąc pod uwagę także dobro gospodarki, zezwolił na ich działanie. Pod warunkiem, że będą przestrzegane zasady reżimu sanitarnego. Jednak biorąc pod uwagę to, jakie tłumy były w sklepach w ostatni weekend, to było to raczej niemożliwe. Dlatego premier zapowiedział kontrole. Minister Dworczyk przypomniał, że o obostrzeniach muszą pamiętać i przestrzegać ich wszyscy. Zarówno zwykły obywatel, jak i właściciele sklepów, do których oni przychodzą. „W przypadku, kiedy nie będą te reguły przestrzegane stosowne służby będą egzekwowały kary związane z nieprzestrzeganiem tych zasad” – ostrzegł Dworczyk.
https://www.fakt.pl/pieniadze/finanse/tlumy-w-galeriach-handlowych-premier-morawiecki-zlecil-kontrole/dwr36wv

Dane GUS. “Bardzo optymistyczna wiadomość” – czytamy w nagłówku Filarów Biznesu. W III kwartale konsumpcja prywatna wychodzi z dużego dołka – oceniła ekspertka Konfederacji Lewiatan Sonia Buchholtz komentując poniedziałkowe dane GUS. Dodała, że dobry wynik handlu zagranicznego należy po części przypisać ograniczeniu importu przez polskich konsumentów i firmy. Główny Urząd Statystyczny podał dzisiaj, że produkt krajowy brutto (PKB) w III kwartale 2020 r. spadł o 1,5 proc. rdr w porównaniu ze spadkiem o 8,4 proc. rdr w II kwartale. – W obecnych okolicznościach to bardzo optymistyczna wiadomość. Oznacza bowiem, że istotna część sektorów gospodarki odzyskała popyt po pierwszym lockdownie przekazała w komentarzu Buchholtz.
https://filarybiznesu.pl/dane-gus-bardzo-optymistyczna-wiadomosc/a7393
WIĘC OBY BYŁO TYLKO LEPIEJ

Orlen zaprezentował strategię na 2030 rok: więcej OZE, inwestycje w efektywność oraz neutralność klimatyczna w 2050 roku, informuje 300gospodarka. Dziś PKN Orlen opowiedział o nowej strategii grupy na 2030 rok. Spółka ma się stać zrównoważonym i konkurencyjnym koncernem multienergetycznym. Plan na 2030 rok prowadzi do osiągnięcia celu neutralności klimatycznej w 2050 roku. „Dzięki tej strategii Orlen stanie się biznesowym liderem zrównoważonej transformacji w Europie Środkowej” – powiedział prezes zarządu PKN Orlen Daniel Obajtek.
https://300gospodarka.pl/news/orlen-zaprezentowal-strategie-na-2030-rok-wiecej-oze-inwestycje-w-efektywnosc-oraz-neutralnosc-klimatyczna-w-2050-roku
PRZED ORLENEM CIEKAWE 30 LAT WYZWAŃ

Wadliwe testy, diagnoza średnio po 23 dniach. CNN: Chińczycy zbagatelizowali koronawirusa, stwierdza RMF FM. Na początku rozprzestrzeniania się Covid-19 w Chinach regionalne władze sanitarne zbagatelizowały zagrożenie – twierdzi CNN. Stacja opiera się na dokumentach, które wyciekły z Centrum Kontroli i Przeciwdziałania Chorobom (CDC) w prowincji Hubei, której stolicą jest Wuhan. “W raporcie oznaczonym ‘dokument wewnętrzny, prosimy o zachowanie poufności’, lokalne władze sanitarne w prowincji Hubei, gdzie wykryto koronawirusa po raz pierwszy, podają 10 lutego o potwierdzeniu łącznie 5 918 nowych przypadków. Jest to ponad dwukrotnie więcej niż przekazana oficjalnie liczba” – podkreśla amerykańska telewizja, zwracając uwagę na liczne rozbieżności w tym, co w istocie się działo, a co zostało ujawnione opinii publicznej.
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/najnowsze-fakty/news-wadliwe-testy-diagnoza-srednio-po-23-dniach-cnn-chinczycy-zb,nId,4888836
CHINY PODAWAŁY ZŁE STATYSTYKI? TO NIE MOŻE BYĆ PRAWDA!

Widmo nowej „piątki dla zwierząt”. Projekt to kwestia czasu, twierdzi Rzeczpospolita. Pierwsza wersja ustawy o ochronie zwierząt jest w zamrażarce, ale pomysł pozostał. Czy PiS na dobre zrezygnowało z pomysłów dotyczących ochrony zwierząt? Jeszcze niedawno wiele wskazywało na to, że tak. Po tym, jak Senat wprowadził swoje poprawki do pierwotnej wersji ustawy – która wywołała konflikt i kryzys zarówno w PiS, jak w Zjednoczonej Prawicy – Sejm „zamroził” prace nad nimi, a część opozycja ogłosiła swój sukces. Jednak w ostatnich dniach temat powrócił.
https://www.rp.pl/Polityka/311309904-Widmo-nowej-piatki-dla-zwierzat-Projekt-to-kwestia-czasu.html
NO, CZYLI PROTESTY ROLNIKÓW W PRZYSZŁOŚCI

Szczepionki coraz bliżej

Rzecznik MZ: Pierwsze szczepionki na koronawirusa w połowie stycznia. Będzie ich około 2 mln, cytuje 300gospodarka. Proces logistyki szczepień jest na ukończeniu; myślę, że premier na dniach będzie ogłaszał, jak to będzie wyglądało – powiedział w poniedziałek rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że tę logistykę trzeba dostosować też do logistyki dostaw szczepionek do Polski. Andrusiewicz mówił w Radiu Plus, że „proces logistyki szczepień jest na ukończeniu”. „Myślę, że na dniach premier będzie ogłaszał, jak będą wyglądały te szczepienia, polecam jeszcze trochę cierpliwości. Na pewno ta logistyka musi być zakrojona na szeroką skalę” – zaznaczył.
https://300gospodarka.pl/live/rzecznik-mz-pierwsze-szczepionki-na-koronawirusa-w-polowie-stycznia-bedzie-ich-okolo-2-mln

Nowy rok, nowe podatki. Czy rząd ma litość dla przedsiębiorców? Zgodnie z tradycją nowy rok przyniesie kolejne podatki, które uderzą w przedsiębiorców, a w konsekwencji w całe społeczeństwo. Czego możemy spodziewać się tym razem? Najważniejsza zmiana będzie dotyczyć spółek komandytowych, które od 1 stycznia 2021 roku zostaną objęte podatkiem CIT. Dotychczas wspólnicy takich firm opłacali jedynie PIT. Podwójne opodatkowanie wpłynie w znaczącym stopniu na dochody przedsiębiorstw.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/11/30/nowy-rok-nowe-podatki-czy-rzad-ma-litosc/
OT, TAKA NASZA STRATEGIA NA ROTOWANIE GOSPODARKI

Państwo zapowiada pomoc dla kolejnych branż, piszą Filary Biznesu. Piloci wycieczek mogą się spodziewać pomocy w ramach tarczy branżowej – wynika z poniedziałkowej wypowiedzi wicepremiera, ministra rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowina. Jak mówił, przygotowywane są też rozwiązania m.in. dla klubów fitness i lodowisk. Wicepremier pytany na poniedziałkowej konferencji prasowej o rozwiązania dla osób samozatrudnionych m.in z branży turystycznej powiedział: “Wstępnie uważamy za zasadne objęcie osób samozatrudnionych w branżach zamkniętych takimi rozwiązaniami, jak 5 tys. zł dotacji, postojowe czy zwolnienie z ZUS”.
https://filarybiznesu.pl/panstwo-zapowiada-pomoc-dla-kolejnych-branz/a7391
NIECH PAN DZIAŁA, PANIE GOWIN

Bitcoin pobił swój rekord z 2017 roku, informuje Business Insider. Jeszcze szybciej niż prąd drożeje ostatnio bitcoin. W listopadzie jego cena poszła w górę o ponad 40 procent, a w poniedziałek w końcu sięgnęła i na chwilę minimalnie przebiła poziom rekordu z grudnia 2017 roku.
https://businessinsider.com.pl/bitcoin-pobil-swoj-rekord-z-2017-roku/vw1ymvt
A TYLE RAZY STRASZYLI, ŻE TO KONIEC

Mały skandal związany z Eurowizją Junior. Niektórzy przekonują, że zwyciężczyni oraz paru innych artystów podczas występu korzystało z playbacku. Jaka jest prawda? Nie wiemy, ale podrzucamy zwycięską piosenkę oraz występ naszej rodaczki, która zajęła ósme miejsce.

Mamy 9 105 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Z jednej strony więcej niż wczoraj, z drugiej, przynajmniej sporo mniej niż ostatnimi czasy.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close