PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

PORANNE PLOTKI BIZNESOWE: Narada u Kaczyńskiego, przybyli najwierniejsi ludzie prezesa

Rząd obawia się tego, jak Unia Europejska wpłynie na nasz budżet. Suwerenność tak, ale unijne fundusze również miło przytulić.

Pilne! Bardzo ważna narada u Kaczyńskiego. Są Błaszczak i Macierewicz. Co tam się dzieje?! – dzień zaczynamy od nieco clickbaitowego nagłówka Super Expressu. Najważniejsi politycy Zjednoczonej Prawicy zjechali późnym popołudniem na Nowogrodzką do siedziby Prawa i Sprawiedliwości, by odbyć posiedzenie Rady Koalicyjnej. Byli m.in. Mateusz Morawiecki, Mariusz Błaszczak i Antoni Macierewicz. Wśród tematów rozmów miała się znaleźć przede wszystkim kwestia walki z pandemią koronawirusa. Ale nie zabrakło też jednego tematu, który dramatycznie dzieli koalicjantów. PiS i jego koalicjantom nie podoba się mechanizm powiązania unijnych funduszy z praworządnością, który może doprowadzić do wstrzymania wypłat, jeśli polskie władze nadal będą walczyć z wymiarem sprawiedliwości.
https://www.se.pl/wiadomosci/polityka/pilne-bardzo-wazna-narada-u-kaczynskiego-sa-blaszczak-i-macierewicz-co-tam-sie-dzieje-aa-zrwZ-jMXf-A67q.html
CZĘŚĆ CHCE SIĘ Z UE DOGADAĆ, CZĘŚĆ WRĘCZ PRZECIWNIE

Widmo zwolnień nad polskimi firmami. Pracę straci tysiące osób, donosi Business Insider. Zbliża się koniec roku, a wraz z nim pojawia się coraz więcej zapowiedzi masowych zwolnień. Dotyczą one banków, zakładów produkcyjnych, nie omijają też mediów. Zwalniają pracowników też nierentowne kopalnie i tracące pasażerów lotniska. Fala zwolnień przetacza się również przez ogromne międzynarodowe koncerny.
https://businessinsider.com.pl/firmy/fala-zwolnien-przetacza-sie-przez-polske-i-cala-europe/j5lxkw9
DO TEGO DUŻA LICZBA ZWOLNIEŃ W GASTRONOMII

Gowin: Prezydent zadzwonił i powiedział, że nie chce zamknięcia stoków. Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin był wczoraj gościem Bogdana Rymanowskiego w programie „Gość Wydarzeń”. Prowadzący zapytał Gowina, o to czy jeździ na nartach i o obostrzenia związane ze stokami narciarskimi. Przypomnijmy, że rząd postanowił zamknąć stoki narciarskie z uwagi na pandemię, ale z pomysłu wycofali się zaledwie kilka godzin później. Górale zapowiadali, że zablokują przyjazd prezydenta Andrzeja Dudy na Podhale, nie zgadzając się m.in z decyzją o zorganizowaniu ferii zimowych w jednym terminie oraz z zamknięciem hoteli.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/12/01/gowin-prezydent-zadzwonil-i-powiedzial-ze-nie-chce-zamkniecia-stokow/
ILEŻ MOŻE ZMIENIĆ JEDEN TELEFON

Morawiecki spotkał się z Orbanem. „Stanowisko Polski i Węgier jest jasne” – czytamy we Wprost. W poniedziałek 30 listopada Viktor Orban spotkał się w Warszawie z Mateuszem Morawieckim. Politycy rozmawiali przede wszystkim o negocjacjach do unijnego budżetu i możliwości zawetowania mechanizmu łączącego praworządność z wypłatą środków budżetowych.
https://www.wprost.pl/polityka/10394358/morawiecki-spotkal-sie-z-orbanem-stanowisko-polski-i-wegier-jest-jasne.html
POLSKA I WĘGRY KONTRA RESZTA UE

Tweet Dnia: Jak widać Portugalia nie pomoże Polsce oraz Węgrom

Wielki dzień dla CD Projekt coraz bliżej

CD Projekt rozpoczyna marsz na szczyt. Akcje drożeją na nieco ponad tydzień przed wielkim dniem, stwierdza Wprost. 10 grudnia planowana jest premiera Cyberpunka 2077, długo oczekiwana i dwukrotnie przekładana data premiery najnowszej gry CD Projekt budzi emocje nie tylko u graczy, ale także u inwestorów. Akcje CD Projektu kosztowały dziś już 417 zł. Od rana trwa niemal nieustanny wzrost ceny udziałów w warszawskim studiu deweloperskim. Inwestorzy prawdopodobnie rozpoczęli właśnie rajd, którego apogeum przypadnie w dniu premiery gry, czyli już 10 grudnia. Można się spodziewać, że w najbliższym czasie padnie rekord ceny akcji, a spółka osiągnie największą kapitalizację w historii.
https://biznes.wprost.pl/finanse-i-inwestycje/gielda/10394490/cd-projekt-rozpoczyna-marsz-na-szczyt-akcje-drozeja-na-nieco-ponad-tydzien-przed-wielkim-dniem.html
OBY CP2077 WYPALIŁ

Kolej znowu czeka zapaść przez brak pasażerów, stwierdza Rzeczpospolita. Po rekordowym 2019 roku liczba podróżnych może się w roku obecnym skurczyć nawet o ponad 100 milionów. Pandemia drugi raz mocno bije w kolej. Jeszcze we wrześniu wydawało się, że będzie ona zmniejszać straty. Z pociągów skorzystało wówczas 21,6 mln osób, o jedną czwartą mniej niż rok wcześniej, co jednak było najmniejszym spadkiem r./r. od marca. Ale październik przyniósł zimny prysznic. Według Urzędu Transportu Kolejowego (UTK) liczba podróżnych zmalała do 18,5 mln. To w porównaniu z ub. rokiem mniej o 40,6 proc., a zarazem to najgłębszy spadek od lipca, kiedy frekwencja po pierwszej fali zakażeń zaczęła się poprawiać.
https://www.rp.pl/Koleje/312019892-Kolej-znowu-czeka-zapasc-przez-brak-pasazerow.html
BO I PO CO PODRÓŻOWAĆ, GDY HOTELE I MIEJSCA KULTURY POZAMYKANE

Będzie łatwiej prowadzić biznes związany z importem towarów. Jest projekt zmian Prawa celnego, donosi Polskie Radio. Ujednolicenie i usprawnienie wydawania decyzji dotyczących naliczania należności celnych i podatkowych oraz opłaty paliwowej i opłaty emisyjnej w związku z importem towarów, zakłada projekt nowelizacji Prawa celnego, który przyjęła Rada Ministrów. W projekcie noweli wprowadzono także rozwiązanie dotyczące identyfikacji cudzoziemców do celów podatkowych. Będą oni mogli uzyskać numer PESEL.
https://polskieradio24.pl/42/259/Artykul/2630600,Bedzie-latwiej-prowadzic-biznes-zwiazany-z-importem-towarow-Jest-projekt-zmian-Prawa-celnego
BRZMI DOBRZE

Włochy: Nastolatki spędzają dwa miesiące w roku, korzystając ze smartfonów – informuje RMF FM. Dwa miesiące w roku, czyli po 4 godziny dziennie – tyle czasu spędza w mediach społecznościowych, używając komunikatorów i platform w internecie, 83 proc. włoskich nastolatków. Dane ogłoszono w związku z kampanią zachęcającą do świadomego korzystania z sieci. “Świadomi cyfrowi” – to hasło kampanii, której celem jest między innymi ostrzeżenie przed skutkami uzależnienia od smartfonów oraz krzewienie odpowiedzialnego korzystania z internetu.
https://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-wlochy-nastolatki-spedzaja-dwa-miesiace-w-roku-korzystajac-z,nId,4890972
NIBY TAKIE CZASY, ALE TREND TROCHĘ PRZYKRY

Marszałek Senatu RP powołał Radę Gospodarczą, czytamy na stronie rządowej. Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki wręczył nominacje członkom Rady Gospodarczej – Zespołu Doradców ds. Gospodarczych przy Marszałku Senatu RP. Rada powołana została uchwałą Prezydium Senatu z dnia 25 listopada i stanowi organ opiniodawczo-doradczy. Przewodniczącym Rady został Zbigniew Jakubas, Przewodniczący Rady Nadzorczej Mennicy Polskiej. W skład Rady weszli: główny ekonomista Pracodawców RP dr Sławomir Dudek, członek Komitetu Nauk Ekonomicznych PAN i Polskiego Komitetu do spraw UNESCO prof. Jerzy Hausner, zarządzający spółkami Com40 i Big Star Bogdan Kaczmarek, Prezes Zarządu CD Projekt S.A. Adam Kiciński, współzałożyciel i wiceprezes firmy Nowy Styl Jerzy Krzanowski, Prezes Zarządu Press Glass Arkadiusz Muś, Wiceprezes Zarządu spółki Dr Irena Eris S.A. Henryk Orfinger oraz Prezes Zarządu spółki x-com Michał Świerczewski.
https://www.senat.gov.pl/aktualnoscilista/art,13217,marszalek-senatu-rp-powolal-rade-gospodarcza.html
OBY RADA MIAŁA DOBRY WPŁYW NA RZĄDZĄCYCH

Poniżej przykład, dlaczego zawsze warto się dogadać

Zamek w puszczy powstanie. Nielegalnie, ale wojewoda z PiS dał zgodę. Słynny Zamek w Puszczy Noteckiej wywołał kilka lat temu ogromne oburzenie. Ogromna budowla porównywalna do zamku w Malborku miała stanąć na chronionym obszarze Natura 2000. Obiekt ma liczyć 14 nadziemnych kondygnacji i mieć kilkudziesięciometrową wieżę. Inwestorem jest poznańska spółka D.J.T. O zamku zrobiło się głośno latem 2018 r. Wówczas CBA rozpoczęło badanie prawidłowości wydanych decyzji w związku z jej realizacją. Już w sierpniu tego samego roku minister środowiska polecił Generalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska wszczęcie pilnej kontroli procesu wydania decyzji dotyczących budowy. Sprawa została także skierowana do prokuratury. Pod koniec kwietnia zeszłego roku Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu poinformowała, że uchyliła decyzję z maja 2015 r. określającą warunki prowadzenia robót. Wcześniej RDOŚ uznała, że Zamek w Puszczy Noteckiej nie będzie miał negatywnego wpływu na środowisko.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/12/01/zamek-w-puszczy-powstanie-nielegalnie-ale-wojewoda-z-pis-dal-zgode/
CZYLI JAK TO U NAS, GRUNT, ŻE SIĘ UDAŁO DOGADAĆ

Huawei znika z sieci 5G w Wielkiej Brytanii. Pierwsze sankcje wejdą w 2021 roku, piszą Wirtualne Media. Rząd Wielkiej Brytanii podał plan rezygnacji ze współpracy z Huawei w zakresie budowy 5G. Zgodnie z nim od końca września 2021 roku brytyjscy operatorzy nie będą mogli instalować u siebie nowych urządzeń Huawei dedykowanych do nowej sieci, z kolei do 2027 r. z infrastruktury 5G rozwiązania Chińczyków mają zostać całkowicie wyeliminowane.
https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/huawei-znika-z-sieci-5g-w-wielkiej-brytanii-pierwsze-sankcje-wejda-w-2021-roku-5g-kiedy-premiera-w-polsce

Przejęcie Ruchu przez Orlen: będą nowe punkty, trafią do nich hot dogi znane ze stacji, informuje Business Insider. W grudniu lub styczniu przedstawimy trzy nowe formaty detaliczne, które będą prowadzone we współpracy z Ruch – poinformował prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Na pytanie, czy marka “Ruch” zniknie, Obajtek odpowiedział, że zostanie ona “wzbogacona”. Prezes Daniel Obajtek zapowiada, że w najbliższych miesiącach powstanie dodatkowo kilkadziesiąt nowych formatów sklepowo-gastronomicznych.
https://businessinsider.com.pl/firmy/orlen-przejmuje-ruch-do-punktow-trafia-hot-dogi-znane-ze-stacji/h4rd55d
KTO WIE, MOŻE TO WYPALI

Szef Tesli nie wyklucza fuzji z innymi producentami samochodów, informuje Rzeczpospolita. Elon Musk nie wyklucza połączenia Tesli z którymś z producentów branży moto. – Na pewno nie rozpoczniemy wrogiej próby przejęcia – podkreślił, we wtorek podczas wręczania Axel Springer Awards w Berlinie Elon Musk. Jednak zaznaczył też, że jeśli pojawiłaby się konkretna propozycja to na pewno opcja fuzji zostanie rozważona.
https://moto.rp.pl/tu-i-teraz/52212-szef-tesli-nie-wyklucza-fuzji-z-innymi-producentami-samochodow

TRANSFER DNIA: Zwolnienia grupowe w Kantar Polska. Odchodzi także Krzysztof Kruszewski. Z powodu pandemii firma badawcza Kantar Polska przeprowadza proces zwolnień grupowych – dowiedział się portal Wirtualnemedia.pl. – Bez tej, trudnej dla wszystkich, decyzji możliwość realizacji zmian, które służą dobru naszych pracowników i klientów nie byłyby możliwe – mówi nam Kuba Antoszewski, PR manager Kantar Polska. W poniedziałek firma ogłosiła rezygnację wieloletniego prezesa Krzysztofa Kruszewskiego.
https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/zwolnienia-grupowe-kantar-polska-odchodzi-krzysztof-kruszewski

W wielu miejscach w Polsce mamy dziś odnotować opady śniegu, kierowcy, bądźcie przygotowani! Mamy 13 855 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Jak informuje Ministerstwo Zdrowia: „W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń”.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close