NaukaPaństwoŚwiatZdrowie i medycyna

Szczepionka Pfizer trafi Wielkiej Brytanii! Szczepienia już za tydzień!

Szczepionka Pfizer gotowa do dystrybucji

Nie USA i nie Polska, ale Wielka Brytania jako pierwszy kraj na świecie dopuściła do użycia opracowaną przez firmy Pfizer i BioNTech szczepionkę przeciw koronawirusowi. Według ministra zdrowia Matta Hancocka, szczepionka Pfizer trafi do powszechnego użycia już w przyszłym tygodniu.

Rząd przyjął dziś rekomendację niezależnej Agencji ds. Regulacji Leków i Produktów Zdrowotnych (MHRA), aby zatwierdzić szczepionkę COVID-19 firm Pfizer i BioNTech do użytku. Jest to następstwem wielomiesięcznych rygorystycznych badań klinicznych i dokładnej analizy danych przez ekspertów z MHRA, którzy stwierdzili, że szczepionka ta spełnia surowe normy bezpieczeństwa, jakości i skuteczności.

– napisało w wydanym komunikacie brytyjskie ministerstwo zdrowia.

Komitet ds. szczepień wkrótce opublikuje szczegółowe zalecenia, wyjaśniające zasady dystrybucji szczepionki wśród grup priorytetowych. To takich należą między innymi pensjonariusze domów opieki, personel medyczny i pielęgniarski, osoby starsze i szczególnie narażone na zachorowanie z powodu innych schorzeń. Do nich szczepionka Pfizer trafi w pierwszej kolejności.

Matt Hancock przekazał, że szczepionka Pfizer jest skuteczna, a MHRA zatwierdziła ją jako klinicznie bezpieczną. Dodał również, że jest bardzo dumny z faktu, że to Wielka Brytania jako pierwszy kraj na świecie dopuściła ją do użytku.

Z dopuszczenia przez krajowego regulatora szczepionki przeciw Covid-19 opracowanej przez firmy Pfizer i BioNTech cieszy się również brytyjski premier Boris Johnson. Premier stwierdził, że jest to ,,fantastyczna wiadomość”.

Wielka Brytania zawarła umowę na zakup 40 mln dawek tej szczepionki i ma nadzieję na otrzymanie jeszcze przed końcem roku pierwszych 10 mln, co biorąc pod uwagę, że dla zapewnienia ochrony potrzebne są dwie dawki, wystarczy dla 5 mln osób.

Szczepionka przeciw Covid-19 – bez szczepienia nie polecimy?

Szczepionka Pfizer jest skuteczna w 90%!

Koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował kilka tygodni temu, że testy kliniczne wykazały iż ich eksperymentalna szczepionka przeciwko COVID-19 jest skuteczna w ponad 90% przebadanych przypadków. Co więcej, szczepionka Pfizer zaskoczyła swoją skutecznością naukowców.

Do tej pory naukowcy liczyli, że szczepionka przeciwko koronawirusowi będzie skuteczna w co najmniej 75%. Doradca Białego Domu, dr Anthony Fauci, powiedział wcześniej, że nawet szczepionka o skuteczności w 50% lub 60% byłaby do przyjęcia. Wynik 90% jest więc pozytywnym zaskoczeniem.

Badania dotyczą osób, które wcześniej nie przechodziły tej choroby. W tak zwanej analizie okresowej przyjrzano się pierwszym 94 potwierdzonym przypadkom Covid-19 wśród ponad 43 000 ochotników, którym podano dwie dawki szczepionki lub placebo. Okazało się, że mniej niż 10% infekcji dotyczyło uczestników, którym podano szczepionkę. Ponad 90% przypadków dotyczyło osób, którym podano placebo.

Koncern powiedział, że szczepionka Pfizer zapewnia ochronę siedem dni po drugiej dawce i 28 dni po pierwszej dawce szczepionki. Ostatecznym celem badania jest dotarcie do 164 potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Oznacza to, że ochronę przed COVID-19 osiąga się 28 dni od pierwszego szczepienia, które zakłada podanie pacjentowi dwóch dawek.

To wielki dzień dla ludzkości, jak i całej nauki.

– powiedział Albert Bourla, CEO firmy Pfizer.

Jak dowiadujemy się z oświadczenia spółek, Pfizer uważa, że ​​do końca tego roku będzie w stanie dostarczyć 50 milionów dawek, a do końca 2021 – około 1,3 miliarda.

Źródło: Polsat News

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close