PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

Poranne Plotki Biznesowe: Nie ma to jak rodzina – Szumowscy wzbogacili się o 5 mln złotych

Dziś w mediach znów głośno o rodzinie Łukasza Szumowskiego. Powrócił także temat elektrowni jądrowej.

Rodzina Łukasza Szumowskiego wzbogaciła się o ponad 5 mln zł. Wszystko za sprawą firmy brata, zdradza Wprost.  Część pieniędzy trafiła do żony byłego ministra zdrowia. Jak wynika z raportów finansowych spółki OncoArendi, którą kieruje Marcin Szumowski, brat byłego ministra zdrowia, w ostatnim czasie nastąpiły duże zmiany w strukturze akcjonariuszy. 101,5 tysiąca akcji zbyła spółka Szumowski Investments, ta firma z kolei należy do brata i żony Łukasza Szumowskiego. Łączna wartość transakcji przekroczyła 5 mln zł.
https://biznes.wprost.pl/finanse-i-inwestycje/gielda/10395214/rodzina-lukasza-szumowskiego-wzbogacila-sie-o-ponad-5-mln-zl-wszystko-za-sprawa-firmy-brata.html
BĘDZIE NA KOLEJNE REJSY

Bełchatów został wytypowany jako lokalizacja elektrowni jądrowej – napisał dziś szef piotrkowskiego okręgu PiS, Antoni Macierewicz. „Miejsce budowy pierwszej elektrowni jądrowej zostanie wybrane spośród lokalizacji nadmorskich” – podało w odpowiedzi na pytania 300Gospodarki Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Plan zbudowania elektrowni atomowej w Polsce rząd ogłosił między innymi w Polityce Energetycznej Polski 2040. Cały program jądrowy zakłada budowę 6 bloków do 2043 roku. Ich moc całkowita ma wynieść 6-9 gigawatów.
https://300gospodarka.pl/news/antoni-macierewicz-belchatow-elektrownia-atomowa
KTOŚ TU KŁAMIE

Średnie wynagrodzenie w górę. Polacy zarabiają coraz więcej, pisze PulsHR. Przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej wyrównane sezonowo wzrosło w III kw. kdk o 182,9 zł do 5294,35 zł – podał GUS. Dane dotyczą podmiotów gospodarczych, w których liczba pracujących przekracza 9 osób oraz jednostek sfery budżetowej niezależnie od liczby pracujących.
https://www.pulshr.pl/wynagrodzenia/srednie-wynagrodzenie-w-gore-polacy-zarabiaja-coraz-wiecej,78183.html

Szczepionka Pfizer trafi Wielkiej Brytanii! Szczepienia już za tydzień! Nie USA i nie Polska, ale Wielka Brytania jako pierwszy kraj na świecie dopuściła do użycia opracowaną przez firmy Pfizer i BioNTech szczepionkę przeciw koronawirusowi. Według ministra zdrowia Matta Hancocka, szczepionka Pfizer trafi do powszechnego użycia już w przyszłym tygodniu. Komitet ds. szczepień wkrótce opublikuje szczegółowe zalecenia, wyjaśniające zasady dystrybucji szczepionki wśród grup priorytetowych. To takich należą między innymi pensjonariusze domów opieki, personel medyczny i pielęgniarski, osoby starsze i szczególnie narażone na zachorowanie z powodu innych schorzeń. Do nich szczepionka Pfizer trafi w pierwszej kolejności.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/12/02/szczepionka-pfizer-trafi-wielkiej-brytanii-szczepienia-juz-za-tydzien/
U NAS BĘDZIE JAKOŚ W LUTYM

Ważą się losy niedzieli handlowej 6 grudnia, zdradza Business Insider. Solidarność pracowników banków, handlu i ubezpieczeń w środowym apelu poprosiła prezydenta Andrzeja Dudę, by do poniedziałku 7 grudnia nie podpisywał nowelizacji ustawy, która incydentalnie zniesie zakaz handlu w najbliższą niedzielę 6 grudnia. Na biurko prezydenta Andrzeja Dudy trafiła nowelizacja ustawy, która znosi zakaz handlu w niedzielę incydentalnie 6 grudnia. Solidarność pracowników banków, handlu i ubezpieczeń apeluje, by Andrzej Duda nie podpisywał jej do 7 grudnia.
https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/niedziela-handlowa-6-grudnia-solidarnosc-chce-opoznienia-podpisu-ustawy/lvsppbs
CO ZROBI PREZYDENT?

Będą kolejne zmiany w tarczy

Tarcza branżowa zostanie rozszerzona. Jest deklaracja wiceministra rozwoju, twierdzi Polskie Radio. Pozytywnie ustosunkujemy się do rozszerzenia tarczy branżowej m.in. o przewozy autokarowe, catering, pilotów i przewodników oraz usługi pralnicze – powiedział wiceszef MRPiT Marek Niedużak. Oszacował, że miesięczny koszt pomocy przyznanej z tarczy branżowej wyniesie ponad 4 mld zł.
https://polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2631816,Tarcza-branzowa-zostanie-rozszerzona-Jest-deklaracja-wiceministra-rozwoju

Prowizorium budżetowe złe dla Polski, stwierdza Rzeczpospolita. Weto budżetowe pozbawi w 2021 roku należnych pieniędzy ponad połowę polskich beneficjentów polityki spójności. Do 7 grudnia musi zostać uzgodniony budżet roczny na 2021 r. Na razie nie może to nastąpić, bo Polska i Węgry blokują cały nowy pakiet budżetowy. A w nim jest i budżet na lata 2021–2027 na blisko 1,1 bln euro, i fundusz odbudowy gospodarki po pandemii na kwotę 750 mld euro.
https://www.rp.pl/Fundusze-Europejskie/312029893-Prowizorium-budzetowe-zle-dla-Polski.html
Z powyższą sprawą powiązany jest dzisiejszy trend na Twitterze – hasztag dnia to Erasmus. Wszystko za sprawą publikacji RMF FM, która sugeruje, że weto Polski będzie oznaczało koniec tego programu w przypadku polskich studentów.

Polska realnie nie zwiększa wydatków na ochronę zdrowia. Wciąż jesteśmy w ogonie UE, informuje 300Gospodarka. Polska jest w gronie państw przeznaczających najmniej na system ochrony zdrowia spośród wszystkich członków Unii Europejskiej, a sytuacja wcale się nie poprawia – wynika z danych Eurostatu. Zgodnie z danymi na 2018 rok – najnowszymi dostępnymi – Polska jest jednym z państw najmniej wydających na system ochrony zdrowia w UE. Jest tak zarówno w relacji do PKB, jak i w przeliczeniu na jednego mieszkańca.
https://300gospodarka.pl/news/wydatki-na-ochrone-zdrowia-eurostat-polska
24 MIEJSCE NA 27 PAŃSTW

Premier ostrzega: Galerie, które nie będą przestrzegały zasad, będą zamykane, czytamy we Wprost. Co z zakupami w centrach handlowych i przestrzeganiem obostrzeń? Premier Mateusz Morawiecki zapowiada, że galerie będą kontrolowane, a wobec tych, które nie przestrzegają rozporządzenia, rząd wyciągnie konsekwencje. – Jeżeli okaże się, że w sklepach jest więcej, niż jeden klient na 15 metrów kwadratowych, to takie sklepy będą zamykane, to samo dotyczy się galerii handlowych, które nie przestrzegają zasad rozporządzenia – powiedział premier Mateusz Morawiecki. – Pamiętajmy, że przestrzegający tych zasad chronimy nie tylko siebie, chronimy także innych – dodał.
https://biznes.wprost.pl/handel/10395242/premier-ostrzega-galerie-ktore-nie-beda-przestrzegaly-zasad-beda-zamykane.html

A w kwestii szczepień…

Ilu Polaków trzeba zaszczepić na COVID-19, by powstrzymać pandemię? Ekspert wyjaśnia – pisze w nagłówku Business Insider. Można założyć, że do powstrzymania pandemii COVID-19 potrzeba zaszczepienia ok. 70 proc. społeczeństwa – ocenił dr hab. Ernest Kuchar, specjalista chorób zakaźnych z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Ekspert podkreślił, że najbardziej istotne jest priorytetowe objęcie szczepieniami osób szczególnie narażonych na ciężki przebieg choroby. Zaszczepienie około 70 proc. populacji Polski oznacza 60 mln wizyt szczepiennych.
https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/szczepionka-na-covid-19-ilu-polakow-trzeba-zaszczepic-by-zatrzymac-pandemie/8kd06wk
70%? U nas raczej bez szans

Druga fala COVID-19 dobija hiszpańską turystykę. Tylko od września ubyło 78 tys. miejsc pracy, informuje Polskie Radio. W wyniku restrykcji wprowadzanych od września przez poszczególne wspólnoty autonomiczne Hiszpanii do końca listopada zlikwidowano w tym kraju 78 tys. miejsc pracy w turystyce – wynika z danych ministerstwa pracy i polityki społecznej tego kraju. Władze resortu podały, że właśnie turystyka była wśród sektorów najbardziej doświadczonych przez koronakryzys podczas tegorocznej jesieni. Odnotowały, że tylko w listopadzie w całym kraju przybyło ponad 25 tys. osób bezrobotnych.
https://polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2631796,Druga-fala-COVID19-dobija-hiszpanska-turystyke-Tylko-od-wrzesnia-ubylo-78-tys-miejsc-pracy
A W HISZPANII I PRZED PANDEMIĄ BEZROBOCIE BYŁO DUŻE

Prezes Ostrowskich Inwestycji Sportowych wybrany, informuje Portal Samorządowy. Rada nadzorcza Ostrowskich Inwestycji Sportowych wybrała prezesa spółki. Został nim Zbigniew Trzoska, doświadczony w zarządzaniu dużymi obiektami sportowo-widowiskowymi, w tym między innymi trójmiejską ERGO Areną.
https://www.portalsamorzadowy.pl/praca/prezes-ostrowskich-inwestycji-sportowych-wybrany,235807.html

Mamy 14 838 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Czyżby był to efekt otwarcia galerii?

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close