PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

Poranne Plotki Biznesowe: Prezydent podpisał, niedziela będzie handlowa

Były co do tego wątpliwości, ale okazuje się, że niesłuszne. Prezydent Duda podpisał nowelizację ustawy dotyczącą niedzieli handlowej – 6 grudnia będziecie mogli pójść do sklepów.

Niedziela 6 grudnia będzie handlowa. Jest podpis prezydenta, informuje Wprost. Zgodnie z ustawą o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz inne dni, przed świętami Bożego Narodzenia sklepy miały być otwarte w dwie niedziele – 13 i 20 grudnia. W związku z pandemią koronawirusa i zamknięciem galerii handlowych, zaczęły pojawiać się postulaty, by dopuścić handel także w niedzielę 6 grudnia. Nowelizacja została przyjęta w miniony piątek przez Sejm, a 2 grudnia przez Senat. W piątek 6 grudnia Kancelaria Prezydenta poinformowała, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy. Oznacza to, że pozostała do dopełnienia ostatnia formalność – publikacja w Dzienniku Ustaw.
https://biznes.wprost.pl/handel/10395590/niedziela-6-grudnia-bedzie-handlowa-jest-podpis-prezydenta.html
NO I ELEGANCKO

Rozszerzenie tarczy 6.0 o więcej branż coraz bardziej realne. Dużo zmian w projekcie, donosi Business Insider. Sejmowa komisja zgodziła się z częścią poprawek Senatu, które rozszerzą pomoc rządu w związku z pandemią na więcej branż. Chodzi m.in. o przedsiębiorców działających w branży kateringu, transporcie, handlu i kulturze. Tarcza 6.0 obejmuje jak na razie ponad 30 branż. Jej koszt rząd szacuje na 4 mld zł.
https://businessinsider.com.pl/firmy/rozszerzenie-tarczy-60-o-wiecej-branz-coraz-bardziej-realne/tpqgyj0
KOLEJNY DOBRY NEWS

Black Friday w Polsce. Brutalna prawda o skali obniżek cen – czytamy w nagłówku Faktu. Coroczna analiza ofert ponad 1000 sklepów internetowych, przeprowadzona przez Deloitte we współpracy z firmą Dealavo, pokazała, że promowany przez sprzedawców Black Friday w przypadku większości sprzedawców nie ograniczał się do jednego dnia, ale trwał nawet cały tydzień i przedłużył się aż do poniedziałku 30 listopada. Nie oznacza to jednak zbyt wielu atrakcyjnych promocji dla konsumentów. Ze „Świątecznego Barometru Cenowego” wynika, że w Black Friday w porównaniu do piątku 20 listopada obniżki cen sięgnęły średnio jedynie 3,4 proc.
https://www.fakt.pl/pieniadze/black-friday-w-polsce-obnizki-w-czarny-piatek/e1048gp
POLSKIE SKLEPY NIE UMIEJĄ W PROMKI

Koronawirus w Polsce. Od początku pandemii zakaziło się prawie 16 tys. lekarzy, informuje RMF FM. Koronawirus przyczynił się do śmierci m.in. 43 lekarzy, 32 pielęgniarek, 6 dentystów, 3 farmaceutów, 2 ratowników medycznych i 2 położnych – wynika z danych Ministerstwa Zdrowia. Od początku pandemii zakaziło się prawie 41 tys. pielęgniarek i prawie 16 tys. lekarzy.
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-koronawirus-z-chin/polska/news-koronawirus-w-polsce-od-poczatku-pandemii-zakazilo-sie-prawi,nId,4895120

Biedronka wycofuje ze sprzedaży jaja z chowu klatkowego. Sieć sklepów Biedronka zadeklarowała, że do końca przyszłego roku wycofa ze swojej oferty świeże jaja z chowu klatkowego. Pierwszym regionem, w którym nie będzie można kupić „trójek”, będzie Warszawa. Od 1 stycznia 2021 r. jaj z kodem „3” nie będzie można kupić w ponad 150 sklepach na terenie stolicy. Dotyczy to zarówno świeżych jaj sprzedawanych pod markami własnymi Biedronki, jak i marek producentów, które okazjonalnie pojawiają się w sklepach sieci Biedronka, jako uzupełnienie asortymentu.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/12/03/biedronka-wycofuje-ze-sprzedazy-jaja-z-chowu-klatkowego/

ZMIANY, ZMIANY…

Być może niektórych to zaskoczy, ale…

Polska przyjmuje najwięcej imigrantów w UE. Głównie w celach zarobkowych, stwierdza Obserwator Gospodarczy. W 2019 r. wydano około 3 mln pierwszych zezwoleń na pobyt w UE dla obywateli państw trzecich. Liczba ta wzrosła o 6 proc. (163 000) w porównaniu z 2018 r., co stanowi kontynuację tendencji wzrostowej obserwowanej od 2013 r. – podaje Eurostat. W 2019 r. Polska wydała jedną czwartą wszystkich pierwszych zezwoleń na pobyt wydanych w UE obywatelom państw trzecich (724 000), na kolejnych miejscach były Niemcy (460 000; 16 proc.), Hiszpania (320 000; 11 proc.), Francja (285 000; 10 proc.), Włochy (176 000; 6 proc.) i Czechy (117 000, czyli 4 proc.).
https://obserwatorgospodarczy.pl/gospodarka/21-europa/1669-polska-przyjmuje-najwiecej-imigrantow-w-ue-glownie-w-celach-zarobkowych
NIEKTÓRYCH TE DANE PEWNIE MOCNO ZDZIWIĄ

Koronawirus podbił rynek polis, pisze Rzeczpospolita. Pandemia zachwiała poczuciem bezpieczeństwa Polaków. Coraz więcej osób kupuje ubezpieczenia na życie i zdrowie. Analitycy spodziewają się rekordów. Zainteresowanie ubezpieczeniami zdrowotnymi w Polsce w ostatnich latach szybko rosło. W 2017 r. posiadało je 2,3 mln z nas, w 2018 r. – 2,6 mln, a na koniec zeszłego roku już 3 mln. Na polisy zdrowotne wydawaliśmy przy tym coraz więcej – w 2017 r. 685 mln zł, w 2018 r. 821 mln zł, a w 2019 r. już 894 mln zł.
https://www.rp.pl/Ubezpieczenia/312039890-Koronawirus-podbil-rynek-polis.html

ZRPL: większość lotnisk regionalnych walczy o utrzymanie płynności finansowej – informuje Polskie Radio. Związek Regionalnych Portów Lotniczych wnioskuje do rządu o zawieszenie stosowania przepisów o obszarach ograniczonego użytkowania. Organizacja wskazuje, że szczególnie w kryzysie branży funkcjonowanie obszarów w obecnym stanie prawnym jest dla niej zbyt drogie. Ponadto ZRPL oczekuje zrekompensowania z przyszłorocznego budżetu państwa pozostałych strat za czas administracyjnego zamknięcia ruchu pasażerskiego, czyli za okres od 15 marca do 30 czerwca. Dotąd przekazane lotniskom środki pokryły 30-40 proc. ich strat z tego okresu.
https://polskieradio24.pl/42/259/Artykul/2632240,ZRPL-wiekszosc-lotnisk-regionalnych-walczy-o-utrzymanie-plynnosci-finansowej

Centralny Port Komunikacyjny rozpoczyna wykup nieruchomości pod przyszłe lotnisko, donosi Wprost. 2 grudnia 2020 r. wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego Marcin Horała przedstawił zasady Programu Dobrowolnych Nabyć, czyli pozyskiwania nieruchomości pod Port Solidarność. Od dzisiaj wszyscy zainteresowani sprzedażą gruntów z wyznaczonego obszaru mogą zgłaszać się do spółki CPK. Pozyskiwanie działek potrwa do 2023 r.
https://biznes.wprost.pl/gospodarka/infrastruktura/10395327/centralny-port-komunikacyjny-rozpoczyna-wykup-nieruchomosci-pod-przyszle-lotnisko.html
A WIĘC ZACZYNA SIĘ

Lotos i Politechnika Gdańska stworzą ekologiczny asfalt. Będzie oczyszczał powietrze, podaje Super Express. Konsorcjum badawcze, którego celem będzie opracowanie ekologicznych asfaltów powołały Politechnika Gdańska i spółka Lotos Asfalt. Prace będą prowadzone w ramach wartego ponad 5 mln zł projektu dofinansowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Celem przedsięwzięcia jest stworzenie innowacyjnej nawierzchni, która przyczyni się do redukcji zanieczyszczeń powietrza w rejonie pasa drogowego głównie na terenie polskich miast – poinformował rzecznik prasowy uczelni Maciej Dzwonnik.
https://superbiz.se.pl/wiadomosci/lotos-i-politechnika-gdanska-stworza-ekologiczny-asfalt-bedzie-oczyszczal-powietrze-aa-1HoY-yNL6-DBHW.html

EKOLOGICZNY ASFALT? NO NIEŹLE

Szukacie laptopa? Może być ciężko

Polskę dotknął potężny deficyt laptopów, stwierdza Rzeczpospolita. Na rynku brakuje ponad 100 tys. przenośnych komputerów, na które jest dziś wielki popyt. Podaż nie nadąża też w przypadku kamerek internetowych i monitorów. W magazynach pustki, a w sklepach praktycznie wszystko znika z półek – takiej sytuacji na rodzimym rynku komputerów i akcesoriów jeszcze nie było. To efekt zdalnej pracy i nauki, a także zerwanych wiosną łańcuchów dostaw na globalnym rynku elektroniki.
https://www.rp.pl/Handel/312039888-Polski-dotknal-potezny-deficyt-laptopow.html
BLACK WEEK TEŻ ZROBIŁO SWOJE

Europejski kraj rozważa skrócenie tygodnia pracy. Chce w ten sposób walczyć z bezrobociem, informuje Business Insider. Hiszpania, która wciąż ma jedną z najwyższych stóp bezrobocia w Europie, ma nowy pomysł na to, jak sobie z tym problemem poradzić. Szef partii Podemos, a obecnie także wicepremier hiszpańskiego rządu, Pablo Iglesias poinformował, że rząd rozważa wprowadzenie krótszego tygodniowego wymiaru godzin pracy. Jedna z wersji takiego skrócenia zakłada pracę tylko przez cztery dni w tygodniu, zamiast powszechnie dziś obowiązujących pięciu dni. W zamyśle Iglesiasa w takiej sytuacji hiszpańskie firmy do wykonania tej samej pracy musiałyby zatrudnić więcej ludzi, którzy wprawdzie zarabialiby mniej, bo pracowaliby krócej, ale przynajmniej przestaliby być bezrobotni.
https://businessinsider.com.pl/czterodniowy-tydzien-pracy-hiszpanski-rzad-go-rozwaza/ngh5pz6
TO NIE MA PRAWA SIĘ NIE UDAĆ

Prognoza S&P: Polska osiągnie porozumienie z UE, a PKB w 2021 r. wyniesie 3,8 proc. – czytamy w nagłówku Polskiego Radia. Agencja S&P Global Ratings zakłada, że Polska i UE wypracują kompromis ws. uzależniania wypłaty funduszy UE od przestrzegania zasad praworządności – wynika z raportu agencji z 2 grudnia. S&P obniżyła prognozę wzrostu PKB Polski w 2021 r. do 3,8 proc. z 4,5 proc. – Polska może być jednym z głównych beneficjentów planu odbudowy dla Europy (Next Generation Fund) (…) oraz programu SURE. Wsparcie może być dostępne także z innych mechanizmów UE. Biorąc pod uwagę znaczącą rolę, jaką odgrywają fundusze UE w polskim modelu rozwoju, nasz bazowy scenariusz zakłada, że władze UE i Polski (a także Węgier) znajdą kompromis co do potencjalnego uzależnienia wypłat niektórych środków UE od przestrzegania zasady praworządności – czytamy w prognozie.
https://polskieradio24.pl/42/259/Artykul/2632158,Prognoza-SandP-Polska-osiagnie-porozumienie-z-UE-a-PKB-w-2021-r-wyniesie-38-proc
NO TO OBY WSZYSTKO UDAŁO SIĘ TAK JAK W PROGNOZACH

Cyberpunk 2077 przypadkiem trafił już do graczy. CD Projekt prosi by nie spoilerować. Oficjalna premiera gry Cyberpunk 2077 już 10 grudnia. Jednak kilka sklepów pośpieszyło się z wysyłką edycji kolekcjonerskiej i gra trafiła do garstki szczęśliwców jeszcze przed premierą. Wśród firm detalicznych, które wysłały grę jest między innymi amerykańska sieć Best Buy. Prawdopodobnie wcześniej swoje kopie dostają głównie osoby z pre-orderem edycji kolekcjonerskiej. Studio CD Projekt RED zareagowało na tę sytuację prosząc, aby szczęśliwcy nie streamowali rozgrywki i nie spoilerowali fabuły gry. Zakaz obowiązuje do południa 9 grudnia. Twórcy przekonują, że chcą uniknąć sytuacji, gdy wypuszczone przed premierą filmiki zaspoilerują fabułę Cyberpunk 2077 innym graczom.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/12/03/cyberpunk-2077-przypadkiem-trafil-juz-do-graczy-cd-projekt-prosi-by-nie-spoilerowac/
OSTATECZNY DOWÓD NA TO, ŻE PREMIERA NIE BĘDZIE PRZEŁOŻONA

Jamie Moldafsky globalną szefową marketingu i komunikacji w Nielsenie, donoszą Wirtualne Media. Jamie Moldafsky objęła stanowisko global chief marketing&communications oficera w Nielsenie. Będzie raportować do CEO firmy Davida Kenny’ego. Moldafsky będzie pracować nad przekształceniem marki i obecności produktów Nielsen, ponieważ celem firmy jest zapewnienie agencjom, markom i właścicielom mediów lepszego i bardziej refleksyjnego zrozumienia rynków.
https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/jamie-moldafsky-nielsen-global-chief-marketing-communications-oficer

Mamy 13 239 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. W wielu miejscach Polski śnieg. Kto wie, może czekają nas białe święta?

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close