PaństwoPolitykaPolskaPrawoŚwiat

Stonoga poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania. Cykl się dopełnił

Stonoga poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania

Znany biznesmen Zbigniew Stonoga jest poszukiwany Europejskim Nakazem Aresztowania (ENA). O jego wydanie wnioskowała Prokuratura Regionalna w Lublinie, która wcześniej wydała list gończy za Stonogą.

Zapadło wykonalne postanowienie o tymczasowym aresztowaniu Zbigniewa S., jest on poszukiwany. Z akt sprawy wynika, że przebywa w Norwegii.

– powiedziała Barbara Markowska, rzeczniczka Sądu Okręgowego w Lublinie.

Śledczy zarzucają biznesmenowi między innymi przywłaszczenie ponad 900 tysięcy złotych i prania brudnych pieniędzy podczas prowadzenia działalności charytatywnej w latach 2015-2017. List i nakaz wydano na podstawie decyzji sądu o tymczasowym aresztowaniu mężczyzny na dwa miesiące – przyznane wcześniej środki zapobiegawcze okazały się nieskuteczne.

Młodzieżowe Słowo Roku 2020: Sasin wygrał w konkursie, który się nie odbył

Stonoga kupił bilet i wyp… wyjechał do Norwegii

Prokuratura argumentowała, że Stonoga “zrealizował ucieczkę” przekraczając granice kraju. Poszukiwany naruszył tym samym obowiązek stawiennictwa na policji oraz złamał zakaz opuszczania kraju. Śledczy ustalili, że biznesmen przebywa w Oslo w Norwegii.

Dużo roboty z tym nie mieli, ponieważ informacją pochwalił się sam zainteresowany jeszcze w październiku. Biznesmen poprosił tamtejszą Polonię o znalezienie mu noclegu, bo – jak twierdzi – jest „bezdomnym bankrutem”. Zamierza również ubiegać się o azyl polityczny w tym kraju.

W związku z fałszywymi oskarżeniami prokuratur na terenie całej Polski, które nie znajdowały elementarnych walorów dowodowych oskarżeń kierowanych wraz z wnioskami o kolejne aresztowania, postanowiłem zabezpieczyć swoje prawo do życia i wyjechałem do Norwegii, którą jutro rano poproszę o azyl polityczny.

– napisał w poniedziałek na Facebooku.

Jeśli Stonoga otrzyma azyl polityczny w Norwegii, pójdzie drogą Rafała Gawła, założyciela Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych i ruchu Ludzie Przeciw Myśliwym. Sąd skazał Gawła w styczniu zeszłego roku na karę dwóch lat pozbawienia wolności za oszustwa na kwotę kilkuset tysięcy złotych. Jeden z banków miał stracić 220 tys. zł, a Fundacja Batorego 107 tys. zł

Stonoga na swoim Facebooku odniósł się także do informacji o wydaniu Europejskiego Nakazu Poszukiwania.

Ja też za wami tęsknię.

– napisał.

Przypominamy, że od listopada 2019 roku między Unią Europejską a Norwegią i Islandią obowiązuje umowa, w której kraje te zobowiązały się do wykonywania ENA. Oznacza to, że biznesmen może zostać zatrzymany i powrócić do Polski. Tak zwany Cykl Stonogi się dopełni.

Źródło: Gazeta.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close