Zdrowie i medycyna

Szwajcarski urząd przeciwny szczepionkom na koronawirusa. Nie są bezpieczne?

Swissmedic to szwajcarski urząd ds. rejestracji i kontroli leków z siedzibą w Bernie. W opinii ekspertów instytucji szczepionki zamówione przez tamtejszy rząd są niesprawdzone. Brakuje wielu istotnych informacji.

Władze Szwajcarii do lata 2021 roku planują zaszczepić aż 6 milionów obywateli. Proces ma rozpocząć się już w styczniu. Oznacza to do 70 tys. szczepień dziennie. Szczepionki zostały zamówione u trzech różnych producentów: Pfizer/BioNTech, AstraZeneca i Moderna. Lekarze i specjaliści postawili jednak kilka znaków zapytania.

Czy na pewno są bezpieczne?

Claus Bolte, szef działu autoryzacji w Swissmedic, w czasie konferencji prasowej, która odbyła się w poniedziałek z inicjatywy Federalnego Urzędu Zdrowia (BAG), stwierdził:

Nie mamy danych na temat skuteczności badań klinicznych i ważnych grup, które uczestniczyły w tych rozległych badaniach.

Swissmedic domaga się m.in. danych na temat wcześniej przebytych chorób u osób, które brały udział w badaniach. Szybkie opracowanie szczepionek i wypuszczenie ich na rynek budzi wątpliwości w zakresie bezpieczeństwa. Trudno nie zgodzić się, że jakość i skuteczność takich preparatów może być dyskusyjna. Szwajcarscy urzędnicy chcieliby przede wszystkim sprawdzić wpływ szczepionek na różne grupy ludzi.

Virginie Masserey, która kieruje pionem kontroli infekcji w BAG, oświadczyła:

Zamieszkała przez 8,5 mln osób Szwajcaria spodziewa się rozpocząć kampanię szczepień przeciwko koronawirusowi na początku stycznia

Dla odmiany brytyjski rząd zamówił 40 milionów dawek szczepionki i wprowadza ją do użytku jeszcze w grudniu. Producentem jest firma Pfizer/BioNTech. Wbrew obawom kwestia Brexitu nie wpłynęła negatywnie na dostawy preparatów z zagranicy.

Przypomnijmy, że Polska podpisała już umowy na 45 mln dawek szczepionki przeciw koronawirusowi. Mowa o trzech koncernach farmaceutycznych: Pfizer/BioNTech, Johnson&Johnson i AstraZeneca. Proces ma rozpocząć się po otrzymaniu zgody od Europejskiej Agencji Leków.

Źródło: bankier.pl, rmf24.pl, wiadomosci.wp.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close