Kultura i sztukaMarketingMediaPolskaŚwiatTechnologie

Chiny wycofują z kin film “Monster Hunter”, bo cenzorzy nie wyłapali jednej sceny

Kontrowersyjny “Monster Hunter”

Film “Monster Hunter” z Milla Jovovich w roli głównej to ekranizacja gry pod tym samym tytułem w reżyserii Paula W.S. Andersona. Film 3 grudnia zadebiutował w ograniczonej dystrybucji w chińskich kinach, a następnego dnia odbyła się duża premiera w Państwie Środka. Premiera była jednocześnie ostatnim dniem dystrybucji, a Chiny postanowiły wycofać film z kin.

Co było powodem takiej decyzji? W jednej ze scen z ust aktora Au-Yeung Jina pada kwestia po angielsku: “Look at my knees. What kind of knees are these? Chinese”. Słowa te są parafrazą obraźliwej przyśpiewki kierowanej do azjatyckich dzieci, która sięga czasów drugiej wojny światowej. Chińscy widzowie szybko uznali film za rasistowski.

Chiny mają bardzo rygorystyczny system kontroli treści, jakie trafiają do filmów. Wynika to między innymi z faktu, że nie istnieją tam ograniczenia wiekowe. “Monster Hunter”, podobnie jak każdy film starający się o dystrybucję w Chinach, przeszedł przez cenzorskie postępowanie. Kontrowersyjna scena dialogowa prześlizgnęła się jednak przez cenzurę.

Studia odpowiadające za produkcję to Constantin Films, Impact Pictures, Tencent oraz Toho. Będą one musiały teraz szybko zmodyfikować zawartość filmu i wyciąć kontrowersyjną scenę. Dopiero wtedy film będzie mógł powrócić do tamtejszych kin. Wielu Chińczyków jednak tego nie chce i uważa, że film powinien być tam zakazany na dobre.

Wiedźmin 3, GTA V, Watch Dogs 2 i wiele innych! Wielka wyprzedaż gier w Biedronce!

Gra obrywa za film

Gniew rozlał się także na platformę Steam. Gra “Monster Hunter: World” została już zalana falą negatywnych ocen w odwecie za umieszczenie wyżej wymienionej sceny w filmie. “Capcom jest dla mnie skończony” – grzmiał jeden z użytkowników Steama.

Sęk w tym, że gniew widzów jest skierowany w złą stronę. Twórcy gry nie mają nic wspólnego z filmem. Japońska firma Capcom wypuściła oświadczenie, odcinając się od produkcji filmu, wyrażając zaniepokojenie i informując o podjęciu odpowiednich kroków.

W ciągu dwóch pierwszych dni wyświetlania film zarobił 5,3 mln dolarów i uplasował się na 3. miejscu chińskiego box office’u. W Polsce dzieło zadebiutuje 30 grudnia 2020 roku.

Film Andersona na podstawie gry “Monster Hunter” rozgrywa się w świecie niebezpiecznych, potężnych potworów. Do tego świata zostaje wysłana porucznik Artemis (Milla Jovovich) wraz z elitarną jednostką wyspecjalizowanych żołnierzy. W desperackiej próbie powrotu do naszego świata odważna porucznik spotyka tajemniczego łowcę (Tony Jaa), którego niezwykłe umiejętności pozwoliły mu przetrwać i zadomowić się w tym potwornym miejscu. Mierząc się z brutalnymi atakami przerażających potworów, wojownicy łączą siły, by odnaleźć drogę do domu.

Źródło: Filmweb, Gry-Online

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close