PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

Poranne Plotki Biznesowe: Ruszyła repolonizacja mediów; Polska dogania jedną z największych gospodarek

Zacznijmy te Plotki od przyjemnych wiadomości. Bo czemu by nie?

Portugalię i Grecję już przegoniliśmy, teraz doganiamy Włochy, jeśli chodzi o PKB na głowę mieszkańca, podaje Business Insider. Polska pod względem rozwoju gospodarczego jest już prawie na tym samym poziomie, co Włochy jeśli zmierzymy to za pomocą PKB na głowę mieszkańca z uwzględnieniem parytetu siły nabywczej. Wyliczenia takiego dokonał dr hab. Marcin Piątkowski, ekonomista Banku Światowego.
https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/gospodarka-wloch-porownanie-z-polska-pod-wzgledem-pkb-na-mieszkanca/fdeebfj
OBY TAK DALEJ

Pracodawcy z nadzieją patrzą na 2021 rok, stwierdza Rzeczpospolita. Pomimo ograniczeń związanych z drugą falą pandemii i dużej niepewności co do rozwoju sytuacji epidemiologicznej więcej firm ma w planach wzrost niż cięcie zatrudnienia. Sektor nowoczesnych usług dla biznesu, produkcja przemysłowa, budownictwo i handel – to w tych branżach w pierwszych miesiącach 2021 r. powinno być najłatwiej o pracę. Tak wynika z udostępnionych „Rzeczpospolitej” raportów dwóch dużych agencji zatrudnienia, ManpowerGroup i Randstad, które zostaną ogłoszone we wtorek.
https://www.rp.pl/Rynek-pracy/312079888-Pracodawcy-z-nadzieja-patrza-na-2021-rok.html
WIĘC I MY Z NADZIEJĄ PATRZEĆ BĘDZIEMY

CPK ma doradcę strategicznego. Jeszcze w tym roku spółka podpisze umowę z Koreańczykami, zdradza Polskie Radio. Spółka Centralny Port Komunikacyjny przed końcem roku planuje podpisać umowę z głównym międzynarodowym lotniskiem Korei Południowej na doradcę strategicznego CPK. Startujące w postępowaniu na doradcę japońskie lotnisko Narita, nie złożyło odwołania. – Przed końcem roku planujemy podpisać umowę z zarządca lotniska Incheon w Seulu. To bardzo dobra wiadomość dla procesu przygotowań do budowy CPK – powiedział Konrad Majszyk.
https://polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2635449,CPK-ma-doradce-strategicznego-Jeszcze-w-tym-roku-spolka-podpisze-umowe-z-Koreanczykami
TU TEŻ WSZYSTKO IDZIE DO PRZODU

Bruksela czeka na sygnał od Polski i Węgier ws. weta budżetu UE. Stawka jest wysoka, informuje RMF FM. Do dzisiaj Bruksela czeka na sygnał od polskich i węgierskich władz w sprawie weta budżetowego. Chce się dowiedzieć, czy Polska gotowa jest negocjować na bazie tego, co jest na stole negocjacyjnym, czy zamierza jednak przyjechać na szczyt, by go zawetować. Na stole negocjacyjnym leży przede wszystkim mechanizm “pieniądze za praworządność”, z którego kraje Unii Europejskiej nie chcą zrezygnować. Gotowe są natomiast opatrzyć go deklaracją wyjaśniającą, że nie będzie on stosowany arbitralnie i że nie narusza on traktatowych  kompetencji państw członkowskich. Innymi słowy, że nie wprowadza tzw. tylnymi drzwiami imigrantów czy małżeństw homoseksualnych.
https://www.rmf24.pl/raporty/raport-unijny-budzet/news-bruksela-czeka-na-sygnal-od-polski-i-wegier-ws-weta-budzetu-,nId,4901406
CZEKAMY

Stało się! Państwowy gigant przejmuje prasę! 17 milionów czytelników w rękach władzy? Mówiło się o tym od października, a teraz plotki stały się faktem. Orlenowi udało się przejąć jedno z największych wydawnictw w Polsce. Polska Press trafia w ręce państwowego giganta. Dlaczego transakcja jest tak wielkim wydarzeniem? Przede wszystkim Polska Press to wydawnictwo, do którego należy ponad 120 tygodników oraz dzienników regionalnych. To przekłada się na 17,4 miliona czytelników każdego miesiąca.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/12/07/panstwowy-gigant-przejmuje-prase/
A JAK NA TĘ INFORMACJĘ ZAREAGOWAŁ TWITTER? ANO RÓŻNIE

Brytyjczycy zaczynają szczepić

Wielka Brytania rozpoczyna szczepienia na COVID-19, pisze Business Insider. W Wielkiej Brytanii rozpoczynają się we wtorek rano szczepienia przeciw Covid-19. Jest ona pierwszym krajem świata, w którym szczepionka opracowana przez firmy Pfizer i BioNTech wchodzi do użytku. Początkowo obejmą seniorów powyżej 80. roku życia i osoby z grup ryzyka. Szczepienia przeciw COVID-19 w Wielkiej Brytanii są darmowe i nieobowiązkowe.
https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/wielka-brytania-szczepienia-obywateli-na-covid-19-szczepionka-pfizer-biontech/ftmqclk
ZACZĘŁO SIĘ

Odroczenie składek ZUS za listopad. Można już składać wnioski, informuje Wprost. Przepisy o odroczeniu płacenia składek na ZUS za listopad nie zostały jeszcze uchwalone, ale ZUS zachęca do składania wniosków już teraz, jak najszybciej. ZUS poinformował, że „firmy, które czekają na wejście w życie przepisów o zwolnieniu ze składek za listopad, mogą złożyć wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o odroczenie terminu płatności na przykład o miesiąc”.
https://biznes.wprost.pl/gospodarka/10396637/odroczenie-skladek-zus-za-listopad-mozna-juz-skladac-wnioski.html

Dobry, ale nieidealny. Pierwsze recenzje Cyberpunk 2077 w sieci opisuje benchmark.pl. Wygląda na to, że jest dobrze. Przynajmniej w przypadku wersji PC, bo to ona została udostępniona do testów. Na ten moment średnia ocen Cyberpunk 2077 na metacritic krąży w okolicach 90%. To całkiem solidny wynik, nieco uspokajający osoby martwiące się o jakość rozgrywki właśnie z uwagi na kilkukrotne przekładanie premiery czy informacje o tym, że ostatecznie twórcy rezygnują z niektórych pomysłów.
https://www.benchmark.pl/aktualnosci/dobry-ale-nieidealny-pierwsze-recenzje-cyberpunk-2077-w-sieci.html
BUGI PEWNIE POPRAWIĄ, PYTANIE ILE IM TO ZAJMIE

Brytyjskie porty zapchały się przed brexitem, stwierdza Rzeczpospolita. Brexit staje się dużym problemem dla armatorów. Brytyjskie porty są zapchane towarem, co spowalnia rozładunki. Dochodzi do tego, że niektórzy armatorzy nie chcą pływać do Felixstowe. Najpierw walczą ,aby zdobyć kontener, po czym płyną do Felixstowe, a tam kontener utyka. Wprowadzany od wczesnej jesieni nowy system operacyjny nie działa sprawnie, statki muszą czekać na możliwość zawinięcia, kierowcy z opóźnieniem podejmują ładunki, całość blokuje się. Jedna trzecia portu jest zatkana kontenerami z rządowymi zamówieniami.
https://logistyka.rp.pl/transport/10575-brytyjskie-porty-zapchaly-sie-przed-brexitem

W przyszłym roku w serwisie Netflix pojawi się polska animacja “Kajko i Kokosz”. Pierwsze informacje o pracach nad animacją pojawiły się już w połowie 2018 roku. Animacja otrzymała dotację z Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w wysokości 390 tys. złotych. Prace nad pilotażowym odcinkiem ruszyły już pod koniec maja 2019 roku. Serial animowany “Kajko i Kokosz” powstaje na kanwie zabawnych perypetii dwójki przyjaciół: Kajka i Kokosza – słowiańskich wojowników oraz ich wiernego kompana smoka Milusia.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/12/07/serial-kajko-i-kokosz-juz-w-przyszlym-roku-na-netflixie/

POLSKA ODPOWIEDŹ NA ASTERIKSA I OBELIKSA

Bob Dylan sprzedaje swoje utwory

Największe przejęcie praw autorskich w historii. Noblista sprzedał swoje utwory, informuje Wprost. Bob Dylan sprzedał cały swój katalog utworów wytwórni Universal Music. Umowa, która obejmuje całą karierę Dylana, od jego najwcześniejszych utworów do najnowszego albumu „Rough and Rowdy Ways”, została zawarta bezpośrednio z 79-letnim Dylanem, który od dawna kontroluje większość swoich praw autorskich. Cena nie została ujawniona, ale szacowana jest na ponad 300 milionów dolarów.
https://biznes.wprost.pl/gospodarka/10396652/najwieksze-przejecie-praw-autorskich-w-historii-noblista-sprzedal-swoje-utwory.html
I TO JEST DEAL

Zawirowania na budowie trasy S7. GDDKiA odstępuje od umowy z wykonawcą, podaje Polskie Radio. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad odstąpiła od umowy z włoską firmą Webuild na budowę odcinka drogi ekspresowej S7 od węzła Widoma do granic Krakowa. Decyzja to efekt braku należytego wykonywania robót i braku pozytywnej reakcji na wezwania do poprawy oraz powstałą zwłokę w realizacji prac.
https://polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2635422,Zawirowania-na-budowie-trasy-S7-GDDKiA-odstepuje-od-umowy-z-wykonawca
CZYLI NIEKTÓRE RZECZY ZOSTAJĄ PO STAREMU

Lotos ma nowego prezesa. Kobieta na czele naftowego giganta, donosi Super Express. Po niemal miesiącu Grupa Lotos poinformowała, że ma nowego prezesa. Spółkę bowiem 12 listopada opuścił jej dotychczasowy prezes Paweł Majewski. Teraz Lotos zdecydował, że na czele Grupy stanie dotychczasowa wiceprezes, Zofia Paryła. 12 listopada prezes Grupy Lotos Paweł Majewski przeszedł do PGNiG. Wtedy to spółka rozpoczęła poszukiwania nowego szefa, a funkcję Majewskiego przejmie Zofia Paryła. Po niespełna miesiącu Lotos zdecydował, że zostanie ona oficjalnie prezesem. Zofia Paryła, która dotąd pełniła obowiązki prezesa Zarządu i obejmowała stanowisko wiceprezesa Zarządu ds. finansowych, w Zarządzie Grupy LOTOS S.A. zasiada od 25 lipca 2019 roku.
https://superbiz.se.pl/wiadomosci/lotos-ma-nowego-prezesa-kobieta-na-czele-naftowego-giganta-aa-Xohc-uSaF-z2ki.html

Mamy 8 312 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. Cieszą nas dobre noty dla Cyberpunka, zwłaszcza biorąc pod uwagę to, ilu Polaków zdecydowało się na zakup akcji „Redsów”. Teraz tylko dopracować produkt w kolejnych łatkach!

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close