NaukaPaństwoPolitykaPolskaZdrowie i medycyna

Szczepionka na COVID – Niedzielski przedstawił benefity dla zaszczepionych

Szczepionka na COVID da nam benefity

Szczepionka na COVID pojawi się w Polsce już w przyszłym roku. Będzie podawana w zastrzyku domięśniowym w dwóch dawkach, aplikowanych w odstępie 21 dni. Po otrzymaniu drugiej dawki pacjenci dostaną potwierdzenie, że zostali zaszczepieni. Według zapowiedzi rządu, szczepienie na koronawirusa ma być nieobowiązkowe. Jednak osoby, które zdecydują się na zaszczepienie, mają otrzymać benefity.

Mimo wcześniejszych plotek, szczepionka na COVID nie zwolni nas z obowiązku noszenia maseczki ochronnej ani konieczności przestrzegania dystansu społecznego. Minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił jednak ogólne benefity pozamedyczne, które otrzymają osoby z tak zwanym Statusem Osoby Zaszczepionej:

  • brak kwarantanny po kontakcie,
  • zwolnienie z kwarantanny po powrocie z krajów wysokiego ryzyka,
  • osoby zaszczepione nie będą uwzględniane w limitach domowych spotkań.

Wymienione korzyści raczej nie wydają się zbyt atrakcyjne. Minister Zdrowia zapewnił jednak, że po zapoznaniu się ze szczegółową charakterystyką produktu, katalog korzyści może zostać rozszerzony.

Pracując nad tym dokumentem, przyświecały nam trzy ważne hasła. To wiedza, bezpieczeństwo i dobrowolność. To fundamentalne założenia, które pozwolą nam skutecznie przeprowadzić proces szczepie.

– zaznaczył.

Budowa fabryki Tesli wstrzymana. Powodem… zahibernowane węże na placu budowy

Szczepionka na COVID bezpieczna?

Członkowie rządu zapowiedzieli również utworzenie centralnego rejestru osób zaszczepionych. Za jego pomocą mają być analizowane ewentualne niewłaściwe odczyny poszczepienne.

Wszystkie te informacje będą gromadzone i jawne na poziomie statystyk, tak byśmy wszyscy mieli informację jawną.

– dodał minister.

Szef resortu podkreślił jednak, że szczepionka na COVID będzie całkowicie bezpieczna. Potwierdził też wcześniejsze zapowiedzi rządu, że jako pierwsi szczepionki otrzymają medycy, osoby starcze oraz służby mundurowe.

Bezpieczeństwo jest tutaj naszym absolutnym priorytetem. Jeżeli jakikolwiek lek wchodzi do Polski, to my jako państwo gwarantujemy jego bezpieczeństwo.

– tłumaczył.

Prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. COVID-19, stwierdził z kolei, że główną zachętą do szczepień powinno być uniknięcie śmiertelnie groźnej choroby.

Minister zdrowia dodał, że szczepienia zaczną się w styczniu, ale dokładny termin jest uzależniony od producenta. Osoby, które się zaszczepią dostaną “certyfikaty bezpieczeństwa”, wydawane w formie papierowej przez lekarzy POZ lub w formie kodów QR, po drugiej dawce szczepionki. Do osób, które nie będą mogły samodzielnie udać się do punktu szczepień docierać będą mobilne zespoły.

Źródło: Radio Zet, WP

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close