PaństwoPolitykaPrawoŚwiat

Putin stał się nietykalny. Rosyjska Duma uchwaliła nowe prawo

Putin nietykalny

Rosyjska Duma Państwowa przyjęła w trzecim czytaniu poprawki do ustawy o gwarancjach nietykalności byłych prezydentów. Nowe prawo przewiduje pełny immunitet, także za ewentualne przestępstwa popełnione już po odejściu z urzędu. Tym samym Władimir Putin stanie się całkowicie nietykalny również po utracie urzędu prezydenta.

Prezydent Federacji Rosyjskiej, który zakończył pełnienie urzędu, korzysta z nietykalności. Nie może on zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej ani administracyjnej, a także być zatrzymany, aresztowany, przeszukany, przesłuchany, a także poddany kontroli osobistej.

– głosi zapis w nowej ustawie.

Do wejścia w życie nowego prawa wymagany jest jeszcze podpis prezydenta. Jednak to, że Putin podpisze ustawę jest raczej formalnością. Obecnie ustawa głosi, że byłego prezydenta nie można pociągnąć do odpowiedzialności “za czyny popełnione w czasie pełnienia urzędu”. Teraz prezydenci będą nietykalni również po utracie urzędu. Portal Meduza.io ocenia, że nowa ustawa”pozwala de facto byłym prezydentom po odejściu z urzędu popełniać wiele przestępstw karnych i administracyjnych.

Rosja: Trzech 14-latków oskarżonych o terroryzm, bo chcieli wysadzić siedzibę FSB… w Minecrafcie

Putin załatwił sobie kolejną kadencję

Nowa wersja ustawy bardzo poważnie komplikuje procedurę pozbawienia byłego prezydenta nietykalności. Odpowiednie zapisy zostały wprowadził Władimir Putin w ramach zainicjowanej reformy konstytucyjnej.

Aby w ogóle móc odebrać immunitet byłemu prezydentowi Izba wyższa Dumy (Rada Federacji) będzie musiała zagłosować za aktem oskarżenia przygotowanym przez izbę niższą Dumy. Wcześniej jednak Sąd Najwyższy będzie musiał potwierdzić, że działania prezydenta miały znamiona przestępstwa, a Sąd Konstytucyjny orzec, że zachowano wymagane procedury przy wysunięciu aktu oskarżenia.

Nowa ustawa pozbawia prezydenta immunitetu dopiero po tym, jak Komitet Śledczy rozpocznie sprawę karną w związku z popełnieniem ciężkiego przestępstwa, a Duma wyrazi zgodę na pozbawienie nietykalności i odpowiednią decyzję podejmie Rada Federacji.

Ustawa jest jedną z nowelizacji przedstawionych w ramach reformy konstytucyjnej w Rosji. W jej ramach “wyzerowane” zostały kadencje dotychczasowych prezydentów Władimira Putina i Dmitrija Miedwiediewa. Tym samym prezydent Władimir Putin będzie mógł już po raz piąty ubiegać się o urząd prezydenta Federacji Rosyjskiej.

Źródło: Polsat News

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close