PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

Poranne Plotki Biznesowe: Sejm jak zwykle miejscem „kultury”, blisko rewolucji w Unii Europejskiej

Można chyba napisać, że Unia Europejska od lat nie planowała takiego pogłębienia współpracy. Kolejne dni powinny przynieść nam więcej szczegółów.

Unia Europejska o krok od finansowej rewolucji, pisze Rzeczpospolita. Polska i Węgry wycofały swoje weto dotyczące unijnych ram finansowych na lata 2021-27 i Funduszu Odbudowy. Oznacza to, że nie istnieją w tej chwili polityczne przeszkody na drodze do uruchomienia tego funduszu. Stanie się to, kiedy przepisy z nim związane zostaną ratyfikowane w każdym z 27 państw Unii. Fundusz będzie mieć do dyspozycji aż 750 miliardów euro, z czego 360 mld zostanie rozdysponowanych jako pożyczki, a 390 mld jako bezzwrotne granty. Kluczową, nową cechą tych pieniędzy będzie to, że zostaną one pożyczone na rynkach finansowych przez całą Unię Europejską, która wyemituje wspólne, unijne obligacje. Tym samym po wielu latach jałowych dyskusji i politycznych blokad zrealizowany zostanie jeden z najstarszych postulatów tych państw, które chciały pogłębienia współpracy fiskalnej w Unii, która byłaby uzupełnieniem dla wspólnej polityki monetarnej w ramach strefy euro.
https://businessinsider.com.pl/unia-europejska-o-krok-od-finansowej-rewolucji/94y6fk2
NO TO SIĘ DZIEJE

Debata nad odwołaniem Kaczyńskiego. Terlecki nazwał Tomczyka i Nitrasa “pajacami”, pisze Gazeta.pl. – Panie pośle Tomczyk, pan jest przewodniczącym klubu. No dajcie spokój. Pan jest pajacem sejmowym, no i po co pan to robi? – powiedział z mównicy sejmowej wicemarszałek izby Ryszard Terlecki. W trakcie debaty nad odwołaniem wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, szef klubu parlamentarnego PiS użył tego określenia również wobec innego z posłów Koalicji Obywatelskiej – Sławomira Nitrasa. Zresztą nie po raz pierwszy.
https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,26592771,debata-nad-odwolaniem-kaczynskiego-terlecki-nazwal-tomczyka.html
SEJM MIEJSCEM KULTURY

Wielki sukces Tarczy. Zatrudnienie w Polsce wzrosło. Reszta Europy na minusie, donoszą Filary Biznesu. Zatrudnienie w Polsce, mierzone liczbą osób zatrudnionych, w III kwartale wzrosło o 1,2 proc. kdk i 0,5 proc. rdr – podał Eurostat. To zasługa Tarczy Antykryzysowej i Finansowej zaprojektowanych i wprowadzonych przez polski rząd. Miejsca pracy  zostały obronione. Co ciekawe, nasz kraj jako jedyny poza Maltą i Luksemburgiem zwiększyła zatrudnienie w ciągu roku. Takiego obrazka jeszcze nie było. W wyniku gospodarczej polityki premiera Mateusza Morawieckiego obroniono miejsca pracy w Polsce.
https://filarybiznesu.pl/wielki-sukces-tarczy-zatrudnienie-w-polsce-wzroslo-reszta-europy-na-minusie/a7558
I TO NAS CIESZY

Ekonomiści: bezrobocie mniejsze niż oczekiwano, pomoc państwa uratowała wiele firm – informuje Polskie Radio. Na koniec 2020 roku stopa bezrobocia rejestrowanego wzrośnie do 6,2-6,4 proc. – prognozują ekonomiści, z którymi rozmawiała PAP. Początek przyszłego roku może przynieść niewielki wzrost bezrobocia, pomimo spodziewanego odbicia wzrostu gospodarczego. Według szacunków Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii stopa bezrobocia rejestrowanego w listopadzie utrzymała się na poziomie 6,1 proc., niezmienionym od czerwca. Jednak zdaniem głównej ekonomistki Banku Pocztowego Moniki Kurtek, w grudniu wskaźnik wyniesie 6,3-6,4 proc.
https://polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2637926,Ekonomisci-bezrobocie-mniejsze-niz-oczekiwano-pomoc-panstwa-uratowala-wiele-firm
TO TEŻ CIESZY

Najbogatszy emeryt w rządzie. Kościński wie, jak się ustawić. Minister finansów, funduszy i polityki regionalnej Tadeusz Kościński to niewątpliwie najbogatszy członek polskiego rządu. Ma powody do zadowolenia. Tadeusz Kościński, piastujący stanowisko ministra finansów w rządzie Mateusza Morawieckiego, może poszczycić się naprawdę imponującymi osiągnięciami. Nie mówimy jednak w tym przypadku o konkretnych dokonaniach, a… finansach. Jego własnych finansach. Przez 37 lat pracowałem w bankowości, w londyńskim City. Moi rodzice już nie żyją, więc odziedziczyłem również spadek. Mój majątek w jakimś sensie odzwierciedla to, gdzie mieszkałem i pracowałem. Dlatego mam np. mieszkanie w Londynie. Nie jest tajemnicą, że praca w londyńskim City była bardzo dobrze wynagradzana – mówił Kościński.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/12/10/najbogatszy-emeryt-w-rzadzie-koscinski-wie-jak-sie-ustawic/

W Unii rozmawiają nie tylko o budżecie

Osiągnięto porozumienie ws. redukcji emisji w UE do 2030 roku. Redukcja wyższa niż planowana, donosi Wprost. Przewodniczący Rady Europejskiej i szefowa Komisji Europejskiej ogłosili, że na unijnym szczycie osiągnięto kolejne porozumienie. Dotyczy ono redukcji emisji CO2 w Europie do 2030 roku – zamiast dotychczas planowanych 40 proc., będzie to 55 proc. Dziennikarze informują, że porozumienie w tej sprawie blokował przez wiele godzin premier Mateusz Morawiecki, który domagał się gwarancji pomocy w przechodzeniu na czystą energię.
https://biznes.wprost.pl/gospodarka/energetyka/10397994/osiagnieto-porozumienie-ws-redukcji-emisji-w-ue-do-2030-roku-redukcja-wyzsza-niz-planowana.html

Reżim Łukaszenki opuszcza żelazną kurtynę, pisze Rzeczpospolita. Mińsk zamyka wszystkie lądowe przejścia graniczne. Większość Białorusinów nie wyjedzie na Zachód. Kontrowersyjna decyzja białoruskiego rządu została opublikowana w czwartek. Wynika z niej, że od 21 grudnia wszystkie przejścia graniczne zostaną zamknięte dla Białorusinów chcących wyjechać z kraju. A to oznacza, że nie będzie można przekroczyć granicy z Polską, Litwą, Łotwą czy Ukrainą. Jedynym krajem, do którego będą mogli swobodnie podróżować Białorusini, jest Rosja. Przekroczyć zachodnią granicę kraju będzie można wyłącznie w przypadku śmierci bliskiej osoby, w przypadku pracy, studiów lub w razie potrzeby leczenia za granicą.
https://www.rp.pl/Bialorus/201219933-Rezim-Lukaszenki-opuszcza-zelazna-kurtyne.html
KOLEJNE PALIWO DLA PROTESTUJĄCYCH

Pierwszy w Polsce sklep socjalny już działa, zdradza Business Insider. W Katowicach otwarty został sklep socjalny, w którym osoby w trudnej sytuacji materialnej mogą kupować podstawowe produkty poniżej ich ceny rynkowej. Chodzi z jednej strony o pomoc najuboższym, a z drugiej o ograniczenie marnotrawstwa żywności. Według lokalnych władz to pierwsze takie miejsce w Polsce. Zostało stworzone w pawilonie przy ul. Tysiąclecia przez samorząd Katowic i Fundację Wolne Miejsce.
https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/sklep-socjalny-w-katowicach-juz-dziala/59436fw
POMYSŁ BRZMI WSPANIALE

Emerytury i renty w 2021 roku. Trzynastki, czternastki, większe minimalne świadczenie – pisze w nagłówku Wprost. Dwie dodatkowe wypłaty, czyli trzynastki i czternastki, dostaną seniorzy w 2021 roku. Czeka ich też podwyżka emerytury co najmniej o 50 zł oraz waloryzacja. Minimalna emerytura wyniesie w 2021 roku 1250 złotych, tak samo jak minimalna renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renta rodzinna i renta socjalna. Z kolei renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wyniesie 937,50 zł.
https://biznes.wprost.pl/gospodarka/10397995/emerytury-i-renty-w-2021-roku-trzynastki-czternastki-wieksze-minimalne-swiadczenie.html

Polskie firmy IT rozchwytywane przez fundusze, stwierdzają Filary Biznesu. Fundusze private equity rzuciły się na zakupy polskich firm technologicznych i nie żałują pieniędzy. Transakcje mnożą się jak króliki, a fala akwizycji prędko nie opadnie – informuje dziś jedna z gazet. “Puls Biznesu” zwraca uwagę, że “wzmożoną aktywność inwestorów finansowych widać nie tylko na polskim rynku”. “W kraju i za granicą z funduszami konkuruje m.in. grupa Asseco, która od czerwca ubiegłego roku zrealizowała łącznie ponad 30 przejęć” – wskazano.
https://filarybiznesu.pl/polskie-firmy-it-rozchwytywane-przez-fundusze/a7565

Teraz słabsza informacja

Rachunki za prąd wzrosną o kilkanaście procent, donosi Rzeczpospolita. Od stycznia przyjdzie Polakom zapłacić nie tylko specjalną opłatę na utrzymanie węglowych elektrowni, ale też wyższą cenę samej energii elektrycznej, choć nie tak dużą, jak chciały firmy energetyczne. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził taryfy na sprzedaż energii dla gospodarstw domowych trzem sprzedawcom: Enei, Polskiej Grupie Energetycznej oraz Tauronowi. Od stycznia 2021 r. stawki tych firm wzrosną średnio o 3,5 proc. Zarówno PGE, jak i Enea walczyły jednak o znacznie więcej, bo o kilkunastoprocentowy wzrost cen.
https://www.rp.pl/Energetyka/312109898-Rachunki-za-prad-wzrosna-o-kilkanascie-procent.html
TAKIE SZCZĘŚCIE W NIESZCZĘŚCIU

Filip Lamański nagrodzony przez NBP w konkursie na Dziennikarza Ekonomicznego 2020 roku! Na czwartkowej gali Narodowego Banku Polskiego, która wyjątkowo ze względu na pandemię odbyła się zdalnie, przyznano cztery nagrody oraz dwa wyróżnienia. Filip Lamański otrzymał nagrodę w kategorii „felieton lub analiza” za tekst „O co chodzi z Centralnym Portem Komunikacyjnym”. Jak podało jury jest to „nagroda za próbę zmierzenia się z pytaniem o zasadność budowy w Polsce centralnego portu lotniczego i ocenę korzyści płynących z tego przedsięwzięcia dla gospodarki”.
https://obserwatorgospodarczy.pl/gospodarka/19-polska/1676-filip-lamanski-jednym-z-nagrodzonych-przez-nbp-w-konkursie-na-dziennikarza-ekonomicznego-2020-roku
ZASŁUŻONE GRATULACJE!

Decydować będzie nie tylko niska cena. Od stycznia 2021 r. ważne zmiany w zamówieniach publicznych, informuje Polskie Radio. W nowym prawie o zamówieniach publicznych zamawiający, zamiast przywiązywać uwagę tylko do najniższej ceny, będą w większym stopniu uwzględniać jakość towarów i usług, czy też ich znaczenie dla środowiska, gospodarki i społeczeństwa – zwracają uwagę eksperci z Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.
https://polskieradio24.pl/42/259/Artykul/2637470,Decydowac-bedzie-nie-tylko-niska-cena-Od-stycznia-2021-r-wazne-zmiany-w-zamowieniach-publicznych
BRZMI ROZSĄDNIE

Putin stał się nietykalny. Rosyjska Duma uchwaliła nowe prawo. Rosyjska Duma Państwowa przyjęła w trzecim czytaniu poprawki do ustawy o gwarancjach nietykalności byłych prezydentów. Nowe prawo przewiduje pełny immunitet, także za ewentualne przestępstwa popełnione już po odejściu z urzędu. Tym samym Władimir Putin stanie się całkowicie nietykalny również po utracie urzędu prezydenta. Do wejścia w życie nowego prawa wymagany jest jeszcze podpis prezydenta. Jednak to, że Putin podpisze ustawę jest raczej formalnością.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/12/10/putin-stal-sie-nietykalny-rosyjska-duma-uchwalila-nowe-prawo/
ACH TA ROSJA

Maciej Acedański zrezygnował z funkcji prezesa Polonusa, pisze PulsHR. “Spółka Polonus informuje, że w dniu 7 grudnia br. Pan Maciej Acedański, dotychczasowy prezes zarządu, z przyczyn osobistych złożył rezygnację ze stanowiska, które zajmował od 2016 roku” – zaznaczono. Dodano, że “obowiązki prezesa spółki pełni przewodnicząca rady nadzorczej Polonus, która została czasowo oddelegowana do sprawowania tej funkcji”.

https://www.pulshr.pl/zmiany-kadrowe/maciej-acedanski-zrezygnowal-z-funkcji-prezesa-polonusa,78322.html

Mamy 13 110 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusa – czyli słabo, ale stabilnie. Też irytuje Was taka pogoda, gdy w zasadzie przez cały dzień jest ciemno? Nas okropnie.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close