Prawo

Emerytura dla Polaków? Historyczna zmiana w Niemczech

Jak się okazuje, kilka tysięcy osób poszkodowanych przez reżim narodowosocjalistyczny może doczekać się należytego zadośćuczynienia. Niemiecki Zakład Emerytalny (DRV) planuje wdrożyć niedawne orzeczenie Federalnego Sądu Spraw Socjalnych.

W listopadzie 2020 roku rozpoczęto ponowne rozpatrywanie wniosków o przyznanie tzw. emerytury gettowej. Dotychczas Niemiecki Zakład Emerytalny (DRV) nie uznawał przypadków dotyczących osób przetrzymywanych i zmuszanych do pracy w miejscach przypominających getta, ale formalnie nieodgrodzonych murami lub innymi ogrodzeniami.

W rozmowie z “Tagesspiegl” posłanka Die Linke Ulla Jelpke oświadczyła:

Każdy poszkodowany przez nazistów, który nie dostał dotychczas emerytury za swoją pracę, musi otrzymać wreszcie świadczenie.

Jej zdaniem DRV musi zająć się aż 5500 wnioskami, które wcześniej zostały odrzucone z powodu zastosowania zawężonej definicji getta. Nie wiadomo jednak, ile osób realnie skorzysta na tej zmianie. Część z nich może już nie żyć.

Andrea Dernbach w sobotnim wydaniu “Tagesspiegel” (12.12.2020) postawił bardzo ważne pytanie:

Polska i Niemcy niedawno obchodziły 50. rocznicę uklęknięcia kanclerza RFN Willy Brandta przed Pomnikiem Bohaterów Warszawskiego Getta. Czy dojdzie wreszcie do wypłacenia odszkodowań ostatnim mieszkańcom gett?

Odpowiedzi możemy spodziewać się już w najbliższym czasie.

Źródło: money.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close