GastronomiaHandelPaństwoŚwiatTechnologie

Yandex uruchomił w Moskwie usługę dostarczania posiłków przez roboty

Roboty Yandex dostarczą jedzenie

Yandex, czasami nazywany rosyjskim Google, rozpoczął testowanie autonomicznych robotów dostawczych. Autonomiczne roboty Yandex.Rover zaczęły dostarczać gorące posiłki restauracyjne klientom w centralnej dzielnicy Moskwy. Na ulice wprowadzono już 20 takich maszyn.

Aplikacja Yandex.Eats, jedna z kilku moskiewskich usług dostarczania żywności i artykułów spożywczych, oferuje klientom w dzielnicy biznesowej White Square opcję dostarczania posiłków przez robota dostawczego. Robot odbiera zamówienia z restauracji i dostarcza je klientowi. Ten odblokowuje robota za pomocą smartfona i wyjmuje jedzenie.

Dmitry Polishchuk, CEO Yandex’s Self-Driving Group, powiedział, że popyt na usługi dostawcze stale rośnie, a pandemia przyspieszyła ten trend. Latem pięciu rosyjskich detalistów zamówiło w Moskwie pomnik ku czci dziesiątek tysięcy kurierów dostawczych, którzy, jak mówią, utrzymywali stolicę w ruchu podczas tygodniowej blokady, aby powstrzymać pierwszą falę pandemii COVID-19.

Rolnicy podrzucili Kaczyńskiemu świnię. No i jaja, kapustę i ziemniaki

Rosyjski gigant

Yandex od początku pandemii COVID-19 odnotował spadki w kluczowych dla swojej dotychczasowej działalności oddziałach reklam internetowych i usług transportowych. Straty poniesione w tych sektorach zrekompensował sobie jednak przez znaczny wzrost zainteresowania usługami dostawczymi. Wiosenny lockdown sprawił, że od marca liczba użytkowników usług dostawczych Yandeksu wzrosła o ok. 75-proc.

Nazywany “rosyjskim Google’em” Yandex jest jedną z niewielu światowych firm zapewniających wyszukiwarkę internetową, które w dalszym ciągu utrzymują dominującą pozycję na rodzimym rynku. W ostatnich latach spółka z powodzeniem zdywersyfikowała ofertę. Dzięki temu ograniczyła rozwój Ubera w Rosji, zapewniając własną alternatywę dla przewozu osób. Zainwestowała również miliard dolarów w sklep internetowy okrzyknięty “lokalnym Amazonem”, stworzyła asystenta głosowego Alisa i wyprodukowała treści dla własnej platformy strumieniowania wideo Kinopoisk.

Wybuch pandemii sprawił, że niektóre plany rozwoju Yandeksu zostały całkowicie zamrożone, np. działania usługi car-sharingowej Yandex Drive zawieszone decyzją władz Moskwy. Duży wzrost zanotowała za to aplikacja dostaw jedzenia Yandex.Eats. Na platformie tej obecnych jest już przeszło 20 tys. moskiewskich restauracji.

Źródło: Reuters, Portal Spożywczy

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close