GospodarkaHandelPaństwoPolskaPrawoRolnictwo

Biedronka oszukiwała dostawców? UOKiK nałożył 723 miliony złotych kary!

Biedronka ukarana!

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny  nałożył na spółkę Jeronimo Martins Polska karę w wysokości ponad 723 milionów złotych. Jak poinformował UOKiK, właściciel sieci Biedronka wykorzystywał przewagę kontraktową i w nieuczciwy sposób zarabiał kosztem dostawców produktów spożywczych.

Spółka Jeronimo Martins Polska stosowała nieuczciwy mechanizm arbitralnego zmniejszania kontrahentom wynagrodzenia za już zrealizowane dostawy. Co istotne, dodatkowe rabaty uzyskiwane od dostawców żywności nie miały przełożenia na niższe ceny produktów dla klientów sieci Biedronka.

– przekonuje prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Z informacji zebranych przez Urząd w trakcie postępowania i kontroli wynika, że spółka w arbitralny sposób narzucała niektóre rabaty handlowe, głównie dostawcom owoców i warzyw. Jak podano, kontrahenci byli informowani o konieczności udzielenia rabatu dopiero na koniec okresu rozliczeniowego, po zrealizowaniu dostaw. Mało tego, w przypadku braku korekt wcześniejszych faktur uwzględniających rabat dostawcy groziła kara finansowa. Szef Urzędu podkreśla, że jest to niedopuszczalne wykorzystywanie siły rynkowej przez sieć handlową.

Tym samym zawierając umowę nie wiedzieli, ile zarobią, ponieważ w każdej chwili właściciel Biedronki mógł zażądać pomniejszenia wynagrodzenia poprzez przyznanie dodatkowego rabatu w sobie tylko znanej wysokości. W przypadku braku dokonania korekt wcześniejszych faktur z uwzględnieniem tego rabatu dostawcy groziła kara finansowa. Ze względu na siłę rynkową Biedronki dostawcy godzili się na niekorzystne dla nich warunki obawiając się, iż zakończenie współpracy mogłoby oznaczać jeszcze większe straty finansowe.

– napisano w komunikacie.

Rolnicy podrzucili Kaczyńskiemu świnię. No i jaja, kapustę i ziemniaki

Biedronka oszukiwała dostawców?

UOKiK podał, że w ciągu trzech badanych lat (2018, 2019 i 2020) właściciel sieci Biedronka w kontaktach z branżą spożywczą zarobia na zakwestionowanych praktykach ponad 600 milionów złotych. Według UOKiK, w okresie objętym postępowaniem niedozwolone działania dotknęły ponad 200 podmiotów, przy czym blisko 80 proc. przypadków dotyczyło dostaw owoców i warzyw. W skrajnych przypadkach wysokość nieuczciwego rabatu przekraczała 20 proc. całego obrotu wypracowanego z Biedronką.

Kara musiała być adekwatna do stopnia naruszenia przepisów prawa, uciążliwości praktyki oraz wysokości nieuczciwie uzyskanych korzyści przez portugalską sieć. Jeronimo Martins Polska, w ciągu trzech zbadanych przez nas lat, pozbawiła w ten sposób kontrahentów – głównie dostawców owoców i warzyw – kilkuset milionów złotych. Za tego typu praktyki, niszczące fundamenty uczciwości i odpowiedzialności w relacjach pomiędzy przedsiębiorcami, sankcja nie mogła być niska. Zdecydowałem o nałożeniu na Jeronimo Martins Polska kary finansowej w wysokości 723 milionów złotych.

– dodaje prezes Chróstny.

Kara UOKiK dla Biedronki jest dotkliwa, jak porównamy ją z kwotą zysku, jaki wypracowała sieć w 2019 roku. Biedronka “na czysto” zarobiła blisko 2,2 miliarda złotych. Wynika z tego, że sieć będzie musiała oddać jedną trzecią tego, co zarobiła. Jeśli jednak przyrównamy karę do wielkości rocznej sprzedaży, jest to już niewielki udział. Mowa o niewiele ponad 1 proc. (z 54,3 miliarda złotych).

Decyzja jest bardzo ważna również dla dostawców Biedronki. Po pierwsze, nakazałem sieci handlowej natychmiastowe zakończenie niedozwolonych praktyk. Po drugie, decyzja stwierdzająca nieuczciwość systemu rabatowego Jeronimo Martins Polska ułatwi dostawcom dotkniętym tymi praktykami uzyskanie odszkodowania w postępowaniach cywilnych, do czego już teraz zachęcam. Przedsiębiorców, którzy zostali poszkodowani w wyniku nieuczciwych praktyk rabatowych Jeronimo Martins Polska, będę wspierał indywidualnym poglądem w sprawie właśnie po to, aby ułatwić im odzyskanie pieniędzy, których zostali pozbawieni.

– powiedział, cytowany w komunikacie, prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Źródło: Interia, Money

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close