PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

Poranne Plotki Biznesowe: „Pieniądze skończą się za miesiąc. Dłużej nie wytrzymam” – ciężka sytuacja w hotelarstwie

Zamieszanie związane z Brexitem trwa dalej. Na tym wszystkim stracić mogą również Polacy.

Brexit. Cła i podwyżki. W razie braku umowy zapłaci polski eksport i konsumenci – stwierdza Business Insider. “Brexit means brexit”. Brexit oznacza brexit – powtarzała była już premier Zjednoczonego Królestwa Theresa May. Dla brytyjskich i unijnych przedsiębiorców oraz obywateli brexit oznacza niepewność. Z kolei brak umowy o przyszłych relacjach poważne zmiany w prowadzeniu biznesu i codziennym życiu po obu stronach Kanału. Choć Wielka Brytania przestała być członkiem Unii Europejskiej w nocy z 31 stycznia na 1 lutego 2020 r., to do końca roku obowiązuje tzw. okres przejściowy. W tym czasie wynegocjowane miało zostać porozumienie ws. przyszłych relacji, które jest kluczowe dla przedsiębiorców po obu stronach Kanału La Manche. Brak umowy może oznaczać wprowadzenie ceł, do zmniejszyłoby opłacalność m.in. eksportu z Polski.
https://businessinsider.com.pl/firmy/dla-firm/brexit-cla-i-podwyzki-w-razie-braku-umowy/cn8ct1v
DLATEGO NEGOCJACJE TRWAJĄ ILE TRWAJĄ

Gołębiewski: Pieniądze skończą się za miesiąc. Dłużej nie wytrzymam na pewno – cytuje Wprost. Tadeusz Gołębiewski, właściciel znanej sieci hoteli i producent słodyczy rozmawiał z TVN24. Jego zdaniem pieniędzy na dalsze prowadzenie działalności hotelarskiej starczy już tylko na miesiąc. W rozmowie z reporterem TVN24 Tadeusz Gołębiewski, właściciel znanej sieci hoteli i producent słodyczy TAGO stwierdził, że jego sieć hotelu jest na granicy bankructwa. – Miesięcznie do utrzymania hoteli muszę dopłacać 4,5 mln zł. Wytrzymam jeszcze najwyżej miesiąc – powiedział Tadeusz Gołebiewski. – Na utrzymanie płynności musiałem zaciągnąć 30 mln zł kredytu, ale to już zostało wydane w 90 proc. – dodał na antenie TVN24.
https://biznes.wprost.pl/koronawirus/tarcza-antykryzysowa/10398820/golebiewski-pieniadze-skoncza-sie-za-miesiac-dluzej-nie-wytrzymam-na-pewno.html
INNI SĄ W PODOBNEJ SYTUACJI

Druga fala groźna dla biznesu, potwierdza powyższą wypowiedź Rzeczpospolita. Prawie co czwarta firma nie przetrwa bez pomocy państwa, większość przedsiębiorców spodziewa się spadku przychodów, 10 proc. planuje zwolnienia – wynika z najnowszych badań KRD. – Firmy wróciły do punktu wyjścia, bo historia zatoczyła koło. Po lekkim, pozytywnym odbiciu nastąpił spadek nastrojów – mówi Adam Łącki, prezes zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej, komentując wyniki ostatniej, listopadowej edycji badania „KoronaBilans MŚP”, udostępnionych naszej redakcji.
https://www.rp.pl/Biznes/312149909-Druga-fala-grozna-dla-biznesu.html
NO WIĘC WŁAŚNIE

Biedronka oszukiwała dostawców? UOKiK nałożył 723 miliony złotych kary! Prezes UOKiK Tomasz Chróstny  nałożył na spółkę Jeronimo Martins Polska karę w wysokości ponad 723 milionów złotych. Jak poinformował UOKiK, właściciel sieci Biedronka wykorzystywał przewagę kontraktową i w nieuczciwy sposób zarabiał kosztem dostawców produktów spożywczych. Spółka Jeronimo Martins Polska stosowała nieuczciwy mechanizm arbitralnego zmniejszania kontrahentom wynagrodzenia za już zrealizowane dostawy. Co istotne, dodatkowe rabaty uzyskiwane od dostawców żywności nie miały przełożenia na niższe ceny produktów dla klientów sieci Biedronka. – przekonuje prezes UOKiK Tomasz Chróstny.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/12/14/biedronka-oszukiwala-dostawcow-uokik-nalozyl-723-miliony-zlotych-kary/
TO NIE PIERWSZA TAKA KARA DLA BIEDRONKI, CHOĆ PIERWSZA TAK WYSOKA

Temat dnia na Twitterze? Cóż, dziś jest to kpop i jechanie po TVN, który zasugerował, że gdyby jeden z członków popularnego zespołu trafił do wojska, wówczas ten by się rozpadł.

Dyrektor MFW ostrzega: po pandemii świat będzie miał problem z zadłużeniem – czytamy w nagłówku Polskiego Radia. – Największym problemem, przed jakim stanie światowa gospodarka po kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa będzie zadłużenie – powiedział dyrektor wykonawczy Międzynarodowego Funduszu Walutowego Piotr Trąbiński. W wywiadzie dla Polskiego Radia przypomniał, że Fundusz pozytywnie ocenił fundamenty polskiej gospodarki, a polski dług publiczny uznał za stabilny.
https://polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2640749,Dyrektor-MFW-ostrzega-po-pandemii-swiat-bedzie-mial-problem-z-zadluzeniem

Rozważacie jakieś inwestycje?

Inwestycje w nieruchomości komercyjne przynoszą nawet dwukrotnie wyższy zwrot niż mieszkania na wynajem, przekonują Filary Biznesu. Rosnące ceny mieszkań i przestój na rynku wynajmu skłaniają do poszukiwania innych sposobów inwestowania kapitału w nieruchomości, które stanowią dziś najpewniejszą lokatę. Takich, które przyniosłyby większy i pewniejszy zysk. – Rentowność inwestycji w powierzchnię pod handel i usługi w wielu przypadkach może być nawet o połowę wyższa niż w mieszkania pod wynajem, na których możemy zarobić maksymalnie 6-7 proc. rocznie. W przypadku kapitału odpowiednio zainwestowanego w nieruchomości komercyjne można liczyć na dwucyfrowy zwrot – mówi Agata Karolina Lasota dyrektor zarządzająca w LBC Invest.
https://filarybiznesu.pl/inwestycje-w-nieruchomosci-komercyjne-przynosza-nawet-dwukrotnie-wyzszy-zwrot-niz-mieszkania-na-wynajem/a7625

Polska potęgą eksportową. 100 mld zł w ciągu miesiąca – pisze Business Insider. Polskie firmy w październiku sprzedały za granicą towary o wartości 104,3 mld złotych. To pierwszy miesiąc w historii, w którym polskim eksport przekroczył 100 mld złotych, podał Narodowy Bank Polski. Był on jednocześnie aż o 9,5 proc. większy niż rok temu – to tempo wzrostu większe niż w poprzednich miesiącach. Najszybciej rośnie eksport baterii i silników samochodowych, telewizorów, ubrań i wyrobów tytoniowych. Eksport liczony w euro sięgnął prawie 23 mld euro i też był rekordowo duży
https://businessinsider.com.pl/polska-potega-eksportowa-100-mld-zl-w-ciagu-miesiaca/fhqmvly
I TO NAS CIESZY!

Co piąty pracujący zarabia dużo poniżej średniej, stwierdza Rzeczpospolita. Polska jest na czwartym miejscu w Unii Europejskiej pod względem udziału niskoopłacanych pracowników. Pomimo szybkiego wzrostu wynagrodzeń w ostatnich latach prawie 22 proc. pracowników w Polsce zarabia co najwyżej dwie trzecie przeciętnej krajowej stawki godzinowej – wynika z opublikowanych w poniedziałek danych Eurostatu za 2018 r. Grupa nisko wynagradzanych pracowników jest u nas zdecydowanie większa niż średnio w całej Unii, gdzie wynosiła wtedy 15,3 proc. Większa była tylko na Łotwie (23,5 proc.), na Litwie i w Estonii. Najmniejszy udział nisko wynagradzanych pracowników, nieprzekraczający 9 proc., był w Szwecji (3,6 proc.) i w Portugalii (4 proc.).
https://www.rp.pl/Wynagrodzenia/312149908-Co-piaty-pracujacy-zarabia-duzo-ponizej-sredniej.html
I TO NAS NIE CIESZY

Pornhub usuwa wszystkie filmy przesłane przez użytkowników bez weryfikacji, informuje Wprost. Serwis z filmami dla dorosłych Pornhub usunął większość filmów i wstrzymał ich przesyłanie, jeśli nie mają weryfikacji. Chodzi o spór dotyczący legalności treści i następstwa oskarżeń medialnych. Mastercard, jeden z największych na świecie operatorów kart płatniczych, w zeszłym tygodniu cofnął wsparcie dla serwisu, w związku ze skandalem. Wybuchnął on po tym, jak w swoim raporcie „New York Times” oskarżył stronę o „zainfekowanie” jej filmami przedstawiającymi wykorzystywanie dzieci i gwałty.
https://biznes.wprost.pl/technologie/10399142/pornhub-usuwa-wszystkie-filmy-przeslane-przez-uzytkownikow-bez-weryfikacji.html
NO I MILIONÓW FILMÓW JUŻ NIE MA W SERWISIE

CD Projekt ma problem? Cyberpunk 2077 pogrążył spółkę. Twórcy przepraszają. Po kilkuminutowym równoważeniu kurs CD Projektu runął o 25,46%, po tym znów znalazł się „na widłach”. O 9:09 akcjami gamingowego studia handlowano po cenie 256,40 zł, a więc o 20% niższej niż w piątek. Po niespełna 30 minutach handlu notowania CD Projektu podniosły się do 273 zł, co jednak wciąż oznaczało kurs o blisko 15% niższy od piątkowego zamknięcia. Kolejne godziny przynosiły powolne odbicie i tuż przed południem za jedną akcję spółki płacono 279,5 zł (-12,8%). Ostatecznie CD Projekt zakończył dzień 7,6 proc. pod kreską – informował Bankier.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/12/14/cd-projekt-ma-problem-cyberpunk-2077-pograzyl-spolke/

NARZEKAJĄ GŁÓWNIE GRACZE KONSOLOWI

Produkcja dalej daje radę

Wysokie tempo produkcji w Polsce. Ekspert: to efekt popytu na krajowym rynku – czytamy w Polskim Radiu. W październiku produkcja przemysłowa w Polsce wzrosła o 3,4 procent w ujęciu rok do roku – poinformował unijny urząd statystyczny Eurostat. To jeden z dwóch najwyższych wyników w Unii Europejskiej, a lepsze statystyki ma tylko Belgia. W całej UE produkcja przemysłowa w październiku zmniejszyła się o ponad 3 procent w ujęciu rocznym. Jak powiedział Polskiemu Radiu Piotr Maszczyk ze Szkoły Głównej Handlowej, dodatnie tempo wzrostu produkcji w Polsce to efekt między innymi utrzymującego się popytu na rynku krajowym.
https://polskieradio24.pl/42/259/Artykul/2640260,Wysokie-tempo-produkcji-w-Polsce-Ekspert-to-efekt-popytu-na-krajowym-rynku

Absurd nowego rozkładu jazdy PKP. Tańszy pociąg regionalny szybszy od Intercity, donosi Fakt. Od 13 grudnia obowiązuje nowy rozkład jazdy pociągów. Można w nim znaleźć takie ciekawostki jak ta, że poranny i tańszy pociąg regionalny z Poznania do Szczecina pokonuje tę trasę pół godziny krócej niż Intercity Przemyślanin. – A PKP PLK wydaje miliardy, aby przyspieszyć pociągi o minuty! – zauważa ekspert w sprawach polskiego rynku kolejowego Jakub Karnowski.
https://www.fakt.pl/pieniadze/pkp-nowy-rozklad-regionalny-pociag-wyprzedza-intercity/fkxstxl
CZYLI U PKP WSZYSTKO PO STAREMU

Magdalena Kukuła na czele strategii międzynarodowej organizacji lotniczej, informuje PulsHR. Od stycznia 2021 r. Magdalena Kukuła będzie koordynować strategiczno-polityczne działania organizacji lotniczej zrzeszającej wszystkie światowe agencje żeglugi powietrznej – poinformowała Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, w której Kukuła pełni funkcję jednego z dyrektorów.
https://www.pulshr.pl/zmiany-kadrowe/magdalena-kukula-na-czele-strategii-miedzynarodowej-organizacji-lotniczej,78355.html

Jak tam kursy walut? Euro – 4,44; Dolar – 3,65; Frank – 4,13.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close