BudownictwoMotoryzacjaPaństwoPolskaPrawoTechnologieTransport

Polski samochód elektryczny – gdzie powstanie? Znamy lokalizację fabryki!

Polski samochód elektryczny powstanie na Śląsku

Spółka ElectroMobility Poland poinformowała, że fabryka polskich samochodów elektrycznych Izera powstanie w Jaworznie w województwie śląskim. Pierwszy polski samochód elektryczny w fabryce ma powstać w 2024 roku. Pracę dzięki inwestycji ma znaleźć około 15 tysięcy osób: 3 tysiące w zakładzie i 12 tysięcy u dostawców i kooperantów.

Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka, przedstawiciele ElectroMobility Poland, Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE), urzędu marszałkowskiego woj. śląskiego, samorządu Jaworzna i Lasów Państwowych podpisali w Katowicach “Memorandum o współpracy przy przygotowaniu terenu pod budowę pierwszej w Polsce fabryki samochodów elektrycznych”.

Spółka ElectroMobility Poland poinformowała, że spośród 30 analizowanych przez firmę lokalizacji przyszłej fabryki najlepszą okazało się niespełna 90-tysięczne Jaworzno w małopolskiej części woj. śląskiego (w ostatnim etapie analiz rozpatrywano jeszcze Rudę Śląską). To własnie tu powstanie pierwszy polski samochód elektryczny.

Inwestycja jest ważnym elementem planu dla Śląska i pozwala nam rozwijać innowacyjny przemysł, który tworzy w regionie m.in. trwałe miejsca pracy. Izera jest szansą dla sprawnie funkcjonującej tu branży automotive i na wykorzystanie potencjału elektromobilności, która doskonale wpisuje się w krajobraz gospodarczy województwa.

– powiedział cytowany w komunikacie spółki minister klimatu i środowiska, Michał Kurtyka.

Izera zaprezentowana! Mamy pierwsze zdjęcia polskiego samochodu elektrycznego

Polski samochód elektryczny “trochę” spóźniony

Fabryka w Jaworznie będzie zlokalizowana na terenach należących do Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, której 60 proc. dotychczasowych inwestorów należy do branży automotive. Znane marki w KSSE to m.in.: Opel Manufacturing Poland, FCA Poland, NGK Ceramics Polska, Brembo Poland, Isuzu Motors Polska, Guardian Częstochowa, ZF TRW Poland, Electrolux, Roca, SK Innovation czy Nexteer Automotive.

Spółka ElectroMobility Poland powstała w październiku 2016 r. jako inicjatywa koncernów energetycznych – PGE Polska Grupa Energetyczna SA, Energa SA, Enea SA oraz Tauron Polska Energia SA, z których każdy objął po 25 proc. kapitału akcyjnego.

Polski samochód elektryczny Izera miał swoją premierę już w lipcu. Wtedy też spółka przedstawiła dwa prototypy Izery (w wersji SUV i hatchback). Prezes ElectroMobility Poland Piotr Zaremba zapowiedział wówczas, że pierwsze Izery zjadą z taśmy produkcyjnej w III kw. kwartale 2023 r. Wcześniej – na przełomie II i III kw. 2021 r. miała powstać fabryka.

Teraz wiemy już, że trochę się to przeciągnie. Spółka przez ponad trzy lata działalności poniosła 18,65 mln zł kosztów, a ponieważ notowała niewielkie wpływy, jej skumulowane straty netto wyniosły 12,34 mln zł.

Źródło: Wirtualne Media

Tagi

Polecane artykuły

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close