Rynek pracy

Pracownicy z Ukrainy bardziej doceniają pracę w Polsce. Pomogła w tym pandemia

Wraz z pierwszą falą pandemii Polskę opuściła duża grupa pracowników z Ukrainy. Po pewnym czasie wielu z nich zdecydowało się jednak na powrót.

Gdy przyszła pandemia, nie zawsze wiedzieliśmy, jak powinniśmy zareagować. Wiele osób uznało, że w tak niepewnym czasie chcą być blisko rodziny. Podobnie pomyślało wielu pracowników z Ukrainy, którzy licznie opuszczali Polskę i wracali w swoje rodzinne strony.

Jak jednak podaje raport OTTO Work Force Central Europe wielu pracowników z Ukrainy rozważa powrót do Polski. 78% badanych przyznało, że dobrze pracowało im się w naszym kraju. To o 6 punktów procentowych więcej niż przed rokiem. Możemy więc założyć, że zatrudnienie w Polsce to w dalszym ciągu atrakcyjna opcja dla ludzi spoza naszego kraju.

– Pandemia COVID-19 sprawiła, że sytuacja na rynku pracy w 2020 roku zmieniała się bardzo dynamicznie, a wiele osób, szczególnie podczas pierwszej fali, straciło pracę. Trudna sytuacja na rynku pracy na Ukrainie sprawiła, że Ukraińcy mocniej docenili zatrudnienie w Polsce, a ich poziom zadowolenia z pracy wzrósł względem 2019 roku. Na początku pandemii wielu Ukraińców wróciło do ojczyzny z powodu utraty pracy czy troski o rodzinę, ale już kilka tygodni później aż 70 proc. z nich deklarowało chęć powrotu do Polski. Także polscy pracodawcy czekali na obywateli Ukrainy z otwartymi ramionami, bo choć bezrobocie w Polsce nieznacznie się zwiększyło, to firmy nadal zabiegają o pracowników ze wschodu – powiedział Tomasz Dudek, dyrektor zarządzający OTTO Work Force Central Europe.

Nie taki polski pracodawca straszny jak go malują?

Co również ciekawe, zaledwie 14% ankietowanych pracowników z Ukrainy uważa, że w Polsce w 2020 roku było ciężej o pracę niż w latach poprzednich.

– Trzeba zaznaczyć, że mimo większej dostępności pracowników z Polski, wśród naszych klientów cały czas utrzymuje się popyt na pracowników zza wschodniej granicy. W niektórych branżach jak np. produkcja trudno jest ich w pełni zastąpić pracownikami z Polski. Są także takie branże, które w tym trudnym czasie intensywnie się rozwiały, jak e-commerce, a ich zapotrzebowanie na pracowników dynamicznie wzrastało – wyjaśnia Tomasz Dudek.

W dalszym ciągu nie zmienia się jedno. Pracownicy z Ukrainy wybierają Polskę z powodu wyższych zarobków oraz bliskiej odległości od swojego domu rodzinnego.

Źródło: OTTO Work Force Central Europe, PulsHR

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close