Gospodarka

Góralskie weto? Podhale przeciwko obostrzeniom: “Wara od naszych biznesów”

Czas na weto. Znany youtuber i komentator społeczno-polityczny Sebastian Pitoń zaapelował, aby nie podporządkowywać się obostrzeniom wydanym przez polski rząd.

Sebastian Pitoń to architekt z Kościeliska na Podhalu, który prowadzi również własny kanał na YouTube “Pitoń.TV“. Jako komentator bieżących wydarzeń udziela się w wielu internetowych telewizjach, np. w “CEPolska“.

W nagraniu z 17 grudnia 2020 roku (czwartek) wystąpił z apelem, aby ignorować ostatnie obostrzenia zarządzone przez polski rząd:

Jak chcecie sobie zamykać hotele, i co tam chcecie, wszystkie swoje biznesy, to sobie zamykajcie, ale od naszych wam wara. Jestem wolnym człowiekiem i zgłaszam liberum veto do rządowych obostrzeń.

Cały filmik jest dostępny poniżej:

Narodowa kwarantanna rozpoczęta?

Przypomnijmy, że w czwartek 17 grudnia odbyła się specjalna konferencja prasowa rządu Zjednoczonej Prawicy. W jej trakcie ogłoszono wprowadzenie nowych obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. Minister zdrowia Adam Niedzielski stwierdził, że “od 28 grudnia do 17 stycznia wprowadzamy kwarantannę narodową”.

Co ciekawe, w piątek, a więc dzień po wystąpieniu ministra zdrowia, wicerzecznik PiS Radosław Fogiel na antenie TVN24 nieco skorygował słowa, które padły w czasie konferencji:

Mamy tu do czynienia z przedłużeniem tego, co premier Mateusz Morawiecki nazwał okresem stu dni solidarności. Premier mówi tutaj o rozszerzonym etapie odpowiedzialności, narodowa kwarantanna jest bliższa lockdownowi, a to nie jest sytuacja, jaką mamy w Polsce. Być może minister zdrowia nie był w 100 proc. precyzyjny, jesteśmy przed narodową kwarantanną. Jesteśmy w okresie przedłużonej solidarności, aby nie wpaść z impetem w trzecią falę.

Lista zmian (18 grudnia do 17 stycznia):

  • Hotele będą dostępne tylko dla służb mundurowych, medyków i pacjentów szpitali specjalistycznych. Otwarte będą też hotele pracownicze;
  • Zamknięcie stoków narciarskich;
  • Zamknięcie galerii handlowych poza sklepami spożywczymi, drogeriami, aptekami, sklepami z książkami i prasą oraz wielkopowierzchniowymi sklepami meblowymi;
  • Godzina policyjna w noc sylwestrową, czyli zakaz przemieszczania się będzie obowiązywał od godz. 19 dnia 31 grudnia do godz. 6 rano dnia 1 stycznia;
  • Wszystkie osoby przyjeżdżające do Polski komunikacją zbiorową będą musiały poddać się 10-dniowej kwarantannie;
  • Infrastruktura sportowa będzie dostępna tylko do uprawiania sportu zawodowego.

Trudno ukryć, że największe kontrowersje wzbudza uderzenie w branżę hotelarską, a także “zakazanie” świętowania Sylwestra.

Źródło: businessinsider.pl, money.pl, youtube.com, kanał: PItoń.TV

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close