PaństwoPolitykaPolskaPrawoZdrowie i medycyna

Adam Bodnar: Zakaz przemieszczania się w Sylwestra jest bezprawny

Zakaz przemieszczania się w Sylwestra

W czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski niespodziewanie poinformował o wprowadzeniu od 28 grudnia do 17 stycznia Narodowej Kwarantanny. Niespodziewanie, ponieważ Narodowa Kwarantanna według wcześniejszych zapewnień miała zostać ogłoszona w przypadku przekroczenia ostatniego progu bezpieczeństwa lub niewydolności służby zdrowia. Sęk w tym, że liczba zakażeń mieści się w przedziałach dla “Etapu stabilizacji” i powrotu do czerwonych stref.

W tym czasie całkowicie zostaną zamknięte hotele (również na wyjazdy służbowe) i stoki narciarskie. Po 28 grudnia zostaną zamknięte również galerie handlowe, z wyjątkiem między innymi sklepów spożywczych, sklepów z książkami i prasą, drogerii, aptek, a także wolnostojących wielkopowierzchniowych sklepów meblowych. Przedłużone zostaje obowiązywanie dotychczasowych ograniczeń, między innymi zakaz organizacji wesel, zamknięcie siłowni, klubów fitness oraz restauracji (z wyjątkiem dowozów i odbiorów na wynos).

Z kolei od godz. 19 w Sylwestra do 6 w Nowy Rok będzie obowiązywać zakaz przemieszczania się. Wyjątkiem mają być niezbędne czynności służbowe oraz inne wskazane w rozporządzeniu. Szczegółów na razie nie znamy, ponieważ rozporządzenia nadal nie ma.

NARODOWA KWARANTANNA W POLSCE! Morawiecki zdecydował!

Zakaz przemieszczania się bezprawny

Do obostrzeń, które mają obowiązywać w sylwestrową noc, odniósł się Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Zdaniem RPO zakaz przemieszczania się w Sylwestra jest bezprawny. Dodał, że rząd wprowadzając tego typu ograniczenia, na przykład w przemieszczaniu się, powołuje się na ustawę o chorobach zakaźnych.

Ona pozwala na to, aby w drodze rozporządzeń ustalać sposób przemieszczania się lub nakazy określonego sposobu przemieszczania się, ale to przepis, który może nam powiedzieć, że mamy być w pewnej odległości od siebie albo że w określony sposób mamy korzystać z komunikacji miejskiej.

– stwierdził Bodnar.

Jak dodał, na podstawie tego przepisu nie może jednak być wprowadzony całkowity zakaz przemieszczania się. Jak zaznaczył, “pozbawianie nas praw i wolności obywatelskich na podstawie rozporządzeń nie powinno następować”. Rzecznik Praw Obywatelskich został zapytany o to, czy policja będzie mogła wejść do domu i sprawdzić, czy są przestrzegane obostrzenia.

Nie wyobrażam sobie tego, żeby policja wchodziła do domu i sprawdzała listę obecności domowników. Tego typu rzeczy odbiegałyby od jakichkolwiek standardów demokratycznych i praw człowieka. (…) Natomiast obowiązywanie tych przepisów, jeżeli one byłyby przyjęte w takim zakresie, mogłoby oznaczać, że policja mogłaby każdego legitymować na ulicy i w stosunku do każdej osoby wystawiać wnioski o ukaranie przez sanepid albo mandaty karne w trybie wykroczeniowym.

– wyjaśnił Adam Bodnar.

Źródło: Gazeta.pl

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close