PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

Poranne Plotki Biznesowe: Nowy wariant koronawirusa, popłoch w Europie

Niestety, wiele wskazuje na to, że po drugiej fali pandemii przyjdzie jeszcze następna. Koronawirus pojawił się w europejskich państwach w nowym wariancie.

Dr Michał Sutkowski o nowym wariancie koronawirusa – czytamy w nagłówku Rzeczpospolitej. Dr Sutkowski mówił, że “w Wielkiej Brytanii jest ok. 6 tysięcy przypadków zakażenia nowym koronawirusem”. Dodał jednake, że “także już w kontynentalnej Europie ta odmiana” się pojawiła – wymienił w tym kontekście Danię i Holandię. Czy zakażenia nowym wariantem koronawirusa mogą być groźniejsze dla zdrowia? – Nie mamy wielu informacji – przyznał dr Sutkowski. Dodał jednak, że analiza przypadków zakażeń nowym wariantem koronawirusa w Wielkiej Brytanii wskazuje, że zmutowany wirus “zachowuje się podobnie”.
https://www.rp.pl/Koronawirus-SARS-CoV-2/201229963-Koronawirus-Dr-Michal-Sutkowski-o-nowym-wariancie-koronawirusa.html
DOBRA ZAPOWIEDŹ 2021

Popłoch w Europie. Loty z Wielkiej Brytanii wstrzymane, donosi Business Insider. Euro traci na wartości do dolara, kontrakty terminowe na europejskie indeksy wyraźnie spadają, a ropa naftowa tanieje o ponad 3 procent. Tak reaguje rynek na doniesienia o nowym szczepie koronawirusa, przed którym przestrzegał przed weekendem premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. Jednocześnie wprowadził on ostrzejszy lockdown na czas świąt Bożego Narodzenia wywołując popłoch z jednej strony wśród państw unijnych, które zablokowały połączenia z Wielką Brytanią (m.in. zrobiły tak Francja, Belgia, Holandia, Włochy, Niemcy i Irlandia), a z drugiej strony wśród tysięcy osób, które w czasie weekendu próbowały dostać się z Wielkiej Brytanii na kontynent.
https://businessinsider.com.pl/poploch-w-europie-z-powodu-nowej-odmiany-koronawirusa-loty-z-wielkiej-brytanii/j380pm1
O PÓŁNOCY POLSKA ZAWIESZA POŁĄCZENIA

Na Twitterze dominują wpisy dotyczące nowej odmiany wirusa

Góralskie weto? Podhale przeciwko obostrzeniom: “Wara od naszych biznesów”. Czas na weto. Znany youtuber i komentator społeczno-polityczny Sebastian Pitoń zaapelował, aby nie podporządkowywać się obostrzeniom wydanym przez polski rząd. W nagraniu z 17 grudnia 2020 roku (czwartek) wystąpił z apelem, aby ignorować ostatnie obostrzenia zarządzone przez polski rząd: Jak chcecie sobie zamykać hotele, i co tam chcecie, wszystkie swoje biznesy, to sobie zamykajcie, ale od naszych wam wara. Jestem wolnym człowiekiem i zgłaszam liberum veto do rządowych obostrzeń.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/12/19/goralskie-weto-podhale-przeciwko-obostrzeniom-wara/
SPOKOJNIE, GOWIN JUŻ MA PLAN

Jarosław Gowin: Szykujemy pilną pomoc dla regionów górskich – cytuje Wprost. „W związku z ostatnią decyzją o praktycznym zamknięciu turystyki zimowej, opracowujemy plan wsparcia dla gmin górskich i całych subregionów turystycznych” – zapowiedział wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Pomoc ta, „idąca w setki milionów” ma trafić do samorządów, które z kolei rozlokują środki według lokalnych potrzeb – wynika z zapowiedzi wicepremiera.
https://biznes.wprost.pl/gospodarka/10401148/jaroslaw-gowin-szykujemy-pilna-pomoc-dla-regionow-gorskich.html
A DO TEGO POSZERZENIE TARCZY ANTYKRYZYSOWEJ

Pandemia dotknęła też potrzebujących. Rekordowo niski efekt corocznej zbiórki, piszą Filary Biznesu. Pandemia koronawirusa uniemożliwiła prowadzenie 24. Świątecznej Zbiórki Żywności z udziałem wolontariuszy i jej efekt jest rekordowo niski. Ubiegłoroczna akcja przyniosła prawie 780 ton żywności, a w tym roku udało się zgromadzić 100 ton. – Potrzeby są znacznie większe. Przekazujemy żywność do ponad 3300 organizacji społecznych, które pomagają setkom tysięcy osób w trudnej sytuacji życiowej, a w dobie koronawirusa osób potrzebujących przybywa – mówi Dorota Jezierska z Federacji Polskich Banków Żywności. Z tego powodu w tym roku akcja odbywa się także w formie internetowej.
https://filarybiznesu.pl/pandemia-dotknela-tez-potrzebujacych-rekordowo-niski-efekt-corocznej-zbiorki/a7744

Na szczęście funkcjonuje eksport

Skutki kryzysu łagodniejsze dzięki eksportowi. “PKB spadnie mniej od prognoz OECD i KE” –  przekazuje Business Insider. Eksport po raz kolejny pomógł polskiej gospodarce – tym razem w zamortyzowaniu skutków kryzysu spowodowanego pandemią – ocenia w rozmowie z PAP dr. Jakub Sawulski z Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). Według niego krajowi eksporterzy są elastyczni i szybko dostosowują się do sytuacji kryzysowych. Dzięki zróżnicowanej strukturze eksportu i elastyczności eksporterów jego wartość w pierwszych 10 miesiącach 2020 r. wyrównała wartość sprzed roku.
https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/sawulski-z-pie-eksport-pomogl-polskiej-gospodarce-zamortyzowac-skutki-kryzysu/3tqwpej

Warzecha wystawia rządowi rachunek za lockdown: “Chaos, bezsens, PRL”. Znany dziennikarz i publicysta Łukasz Warzecha w obszernym komentarzu dla portalu Onet wypunktował politykę rządu wobec pandemii koronawirusa. – Władza swoimi bezmyślnymi działaniami zorganizowała nam PRL bis. Omijanie absurdalnych restrykcji stało się obywatelską cnotą – jak w komunie. Rządzący z całą pewnością powinni zostać rozliczeni z tego, co robią z Polakami i polskim państwem od marca. Nie nastąpi to szybko, ale nastąpić powinno – stwierdził Warzecha.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/12/20/warzecha-wystawia-rzadowi-rachunek-za-lockdown/
I TEGO TYPU OPINII NIE BRAKUJE

Polska z jednym z najniższych wskaźników wolnych miejsc pracy, stwierdza PulsHR. Polscy pracodawcy nie generują nowych miejsc pracy – wynika z najnowszych danych Eurostatu. A to zdolność gospodarki do stwarzania nowych możliwości zatrudnienia, a nie skala zwolnień może być decydująca dla skali bezrobocia w najbliższych kwartałach. Jak podał Eurostat, spośród krajów członkowskich (dla których są dostępne porównywalne dane), najwyższy wskaźnik wakatów odnotowano w Czechach (5,3 proc.) oraz w Belgii (3,3 proc.). Najniższy – w Grecji (0,5 proc.) oraz w Polsce i Portugalii (po 0,7 proc.).
https://www.pulshr.pl/rekrutacja/niepokojacy-wskaznik-polska-gospodarka-nie-tworzy-miejsc-pracy,78406.html
A WIELE FIRM MOŻE NIE PRZETRWAĆ NAJBLIŻSZYCH MIESIĘCY

Hotelarze chcą iść do sądu. Do wiosny mogą nie dotrwać, stwierdza Wprost. Wiceszef rządu i minister rozwoju zapowiedział pomoc dla dotkniętych obostrzeniami, w tym dla firm z regionów turystycznych. Tymczasem sami hotelarze zapowiadają pozwy. Rozważali pozew zbiorowy, ale najpewniej skończy się na fali indywidualnych spraw. Branża, ponownie dotknięta obostrzeniami, jest na skraju wyczerpania. Obłożenie hoteli w listopadzie było niższe niż 20 proc. dla 88 proc. placówek i niższe niż 10 proc. dla 60 proc. placówek. A w listopadzie hotele mogły przyjmować gości, formalnie w podróży służbowej.
https://biznes.wprost.pl/gospodarka/10401164/hotelarze-chca-isc-do-sadu-do-wiosny-moga-nie-dotrwac.html
WIĘC WŁAŚNIE…

Centra i restauracje nie wytrzymają takiej zimy, przekonuje Rzeczpospolita. Trzeci lockdown budzi przerażenie firm, które uważają rządowe decyzje za nieprzemyślane. Tym bardziej że dla wielu z nich pomoc w formie tarcz jest symboliczna albo żadna. Decyzje rządu spadają na biznes jak grom z jasnego nieba i są niekonsekwentne. W listopadzie zamknięto sklepy meblowe, teraz będą mogły działać, ze sportowymi z kolei jest na odwrót. Choć jeszcze w środę odbyło się spotkanie branży z Ministerstwem Rozwoju, Pracy i Technologii, to rozmawiano o zasadach działalności handlu w najbliższych dniach i tygodniach, ale nie o lockdownie. Dzień później na firmy polał się lodowaty prysznic. Mimo że w centrach i tak nie ma tłumów, a w pierwszych tygodniach grudnia klientów jest 30–40 proc. mniej niż rok temu.
https://www.rp.pl/Handel/312209935-Centra-i-restauracje-nie-wytrzymaja-takiej-zimy.html
I TU TARCZE MOGĄ NIE WYSTARCZYĆ

Słabe prognozy dla producentów Cyberpunka

Jefferies: Sprzedaż Cyberpunka w 2020 wyniesie 15 mln sztuk. To dużo mniej niż można było oczekiwać – podaje 300Gospodarka. Liczba sprzedanych egzemplarzy gry Cyberpunk 2077 polskiego studia CD Projekt wyniesie do końca roku w sumie 15 mln. To rozczarowujący wynik, biorąc pod uwagę fakt, że w samej przedsprzedaży dystrybuowano ich 8 mln, uważają analitycy amerykańskiego banku inwestycyjnego Jefferies. Z drugiej strony, w opinii analityków rynku gier nowojorskiego banku, straty wynikające ze spadku sprzedaży mogą okazać się ograniczone przez kilkudniowe opóźnienie między premierą gry na konsole a pojawieniem się fali negatywnych recenzji.
https://300gospodarka.pl/news/jefferies-sprzedaz-cyberpunka-w-2020-wyniesie-15-mln-sztuk-to-duzo-mniej-niz-mozna-bylo-oczekiwac
DO TEGO DOCHODZĄ ZWROTY GRY, SZCZEGÓLNIE NA KONSOLACH

Port Lotniczy Gdańsk prowadzi dwie duże inwestycje. Sytuacja lotniska – mimo kryzysu – jest stabilna, przekonuje Polskie Radio. Mimo kryzysu w branży lotnictwa, wywołanego pandemią koronawirusa, sytuacja Portu Lotniczego Gdańsk jest na tyle stabilna, że nie grozi jej bankructwo ani utrata płynności finansowej. W ciągu trzech kwartałów 2020 r. gdańskie lotnisko obsłużyło prawie 1,5 mln pasażerów, rok wcześniej, w tym samym okresie – ponad 4,1 mln.
https://polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2644746,Port-Lotniczy-Gdansk-prowadzi-dwie-duze-inwestycje-Sytuacja-lotniska-–-mimo-kryzysu-–-jest-stabilna

Duński startup zapowiada pływające mini elektrownie atomowe. Duński startup Seaborg Technologies zapowiedział, że wyposaży statki w mini elektrownie atomowe. Energia z pływających „mini-atomówek” ma zasilić rozwijające się kraje jeszcze w 2025 roku. Firma przekonuje, że ​​nowa technologia może zastąpić paliwa kopalne. Duński startup Seaborg Technologies zapowiedział, że wyposaży statki w mini elektrownie atomowe. Energia z pływających „mini-atomówek” ma zasilić rozwijające się kraje jeszcze w 2025 roku. Firma przekonuje, że ​​nowa technologia może zastąpić paliwa kopalne.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/12/19/dunski-startup-zapowiada-plywajace-mini-elektrownie-atomowe/
ALEŻ TEN ŚWIAT IDZIE DO PRZODU

Ewa Łuniewska wiceprezesem ING Banku Śląskiego, donosi PulsHR. Rada nadzorcza ING Banku Śląskiego powołała Ewę Łuniewską na stanowisko wiceprezesa. Od 1 stycznia 2021 roku będzie odpowiedzialna za pion klientów biznesowych. Ewa Łuniewska jest związana z ING od 1991 roku, czyli od ukończenia studiów na wydziale handlu zagranicznego Szkoły Głównej Handlowej. Na początku kariery zawodowej odpowiadała za bankowość korporacyjną, finansowanie strukturyzowane oraz dłużne rynki kapitałowe w oddziale ING Bank N.V. w Warszawie. W 2001 roku została powołana na stanowisko dyrektora departamentu klientów strategicznych w ING Banku Śląskim.
https://www.pulshr.pl/zmiany-kadrowe/ewa-luniewska-wiceprezesem-ing-banku-slaskiego,78477.html

Do Polski ma dziś przylecieć 49 samolotów z Wielkiej Brytanii. Pasażerowie najprawdopodobniej będą musieli przejść obowiązkowe testy. Koronawirus 2.0? Niestety, na to wygląda.

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close