PaństwoPolitykaPrawoŚwiat

Putin dał zielone światło: Byli prezydenci Rosji będą dożywotnio senatorami

Putin może zostać senatorem

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał ustawę przewidującą nowe prawo dla byłych prezydentów, do tego działającą wstecz. Podpisana ustawa daje każdemu byłemu prezydentowi Rosji dożywotnie prawo zasiadania w Radzie Federacji, czyli izbie wyższej rosyjskiego parlamentu. Dzięki ustawie każdy były prezydent Rosji będzie miał tam prawo do uposażenia, do posiadania swojego biura, a przede wszystkim – do immunitetu.

“Byłych prezydentów” w Rosji wielu nie ma. Na ten moment jest tylko jedna taka osoba — Dmitrij Miedwiediew, który był prezydentem Rosji od 2008 do 2012 r. Dziś były prezydent zajmuje stanowisko wiceprzewodniczącego Rady Bezpieczeństwa Rosji. Przed nim i po nim prezydentem Rosji był oczywiście Władimir Putin. Jedyny inny były prezydent Rosji Borys Jelcyn zmarł w 2007 r.

Jeśli Putinowi nie będzie się chciało zostać ponownie prezydentem, po odejściu z Kremla będzie mógł zostać senatorem. Rosyjskie media od dawna spekulują, że 68-letni Putin szykuje się do zakończenia kariery. Brytyjski dziennik “The Sun” napisał ostatnio, że dyskutowana wówczas ustawa o dożywotnim fotelu senatora dla byłych prezydentów to właśnie część przygotowań do dymisji Putina.

Putin nietykalny

Przypomnijmy, że niedawno rosyjska Duma Państwowa przyjęła w trzecim czytaniu poprawki do ustawy o gwarancjach nietykalności byłych prezydentów. Nowe prawo przewiduje pełny immunitet, także za ewentualne przestępstwa popełnione już po odejściu z urzędu. Tym samym Władimir Putin stanie się całkowicie nietykalny również po utracie urzędu prezydenta.

Prezydent Federacji Rosyjskiej, który zakończył pełnienie urzędu, korzysta z nietykalności. Nie może on zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej ani administracyjnej, a także być zatrzymany, aresztowany, przeszukany, przesłuchany, a także poddany kontroli osobistej.

– głosi zapis w nowej ustawie.

Do wejścia w życie nowego prawa wymagany jest jeszcze podpis prezydenta. Jednak to, że Putin podpisze ustawę jest raczej formalnością. Obecnie ustawa głosi, że byłego prezydenta nie można pociągnąć do odpowiedzialności “za czyny popełnione w czasie pełnienia urzędu”. Teraz prezydenci będą nietykalni również po utracie urzędu. Portal Meduza.io ocenia, że nowa ustawa”pozwala de facto byłym prezydentom po odejściu z urzędu popełniać wiele przestępstw karnych i administracyjnych.

Rosja: Trzech 14-latków oskarżonych o terroryzm, bo chcieli wysadzić siedzibę FSB… w Minecrafcie

Putin załatwił sobie kolejną kadencję

Nowa wersja ustawy bardzo poważnie komplikuje procedurę pozbawienia byłego prezydenta nietykalności. Odpowiednie zapisy zostały wprowadził Władimir Putin w ramach zainicjowanej reformy konstytucyjnej.

Aby w ogóle móc odebrać immunitet byłemu prezydentowi Izba wyższa Dumy (Rada Federacji) będzie musiała zagłosować za aktem oskarżenia przygotowanym przez izbę niższą Dumy. Wcześniej jednak Sąd Najwyższy będzie musiał potwierdzić, że działania prezydenta miały znamiona przestępstwa, a Sąd Konstytucyjny orzec, że zachowano wymagane procedury przy wysunięciu aktu oskarżenia.

Nowa ustawa pozbawia prezydenta immunitetu dopiero po tym, jak Komitet Śledczy rozpocznie sprawę karną w związku z popełnieniem ciężkiego przestępstwa, a Duma wyrazi zgodę na pozbawienie nietykalności i odpowiednią decyzję podejmie Rada Federacji.

Ustawa jest jedną z nowelizacji przedstawionych w ramach reformy konstytucyjnej w Rosji. W jej ramach “wyzerowane” zostały kadencje dotychczasowych prezydentów Władimira Putina i Dmitrija Miedwiediewa. Tym samym prezydent Władimir Putin będzie mógł już po raz piąty ubiegać się o urząd prezydenta Federacji Rosyjskiej.

Źródło: Onet

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close