HandelPaństwoPolskaPrawoZdrowie i medycyna

Handel w Wigilię. Jak jutro będą działać sklepy spożywcze?

Handel w Wigilię – godziny otwarcia sklepów

Handel w Wigilię odbywa się na trochę innych zasadach, a sklepy spożywcze są zazwyczaj otwarte krócej. Kwestię tę reguluje bowiem ustawa o ograniczeniu handlu w niedzielę i święta. Dodatkowo wigilijny czwartek będzie szczególny na tle ostatnich miesięcy, bo tego dnia nie będą obowiązywać godziny dla seniorów.

Zgodnie z ustawą handel w Wigilię może być prowadzony tylko do godz. 14.00. W praktyce oznacza to, że sklepy będą otwarte maksymalnie do 13.30, by pracownicy mieli czas na rozliczenie kas czy uporządkowanie sali sprzedaży. Z tego ograniczenia są oczywiście wyłączone między innymi sklepy, w których sam właściciel stanie za ladą czy apteki.

Tak jak w zeszłym roku w Wigilię popularne sklepy spożywcze będą się zamykać się zwykle o 13.00. Oto szczegóły:

 • Aldi – sklepy będą czynne do godz. 13.00
 • Auchan – sklepy będą czynne do godz. 13.00
 • Biedronka – zdecydowana większość sklepów otworzy się o godz. 6.00, a wszystkie czynne będą do 13.00
 • Carrefour – hipermarkety i supermarkety będą czynne do godz. 13.00. Godziny otwarcia poszczególnych sklepów może się różnić, ale większość czynna będzie od 6.30. W przypadku sklepów franczyzowych Carefour Express o godzinach otwarcia decyduje właściciel
 • Dino – sklepy będą czynne od 6.00 do 13.30, wybrane placówki mogą działać krócej
 • Kaufland – sklepy będą czynne od 6.00 do 13.00
 • Lidl – sklepy będą czynne od 6.00 lub 7.00 zależnie od placówki. Wszystkie zamkną się o 13.00
 • Netto – sklepy będą czynne od 6.00 do 13.00
 • Polomarket – sklepy będą czynne do godz. 13.00
 • Spar/Eurospar – sklepy własne sieci będą czynne do godz. 13.30. W przypadku sklepów partnerskich każda placówka samodzielnie ustawa godziny otwarcia
 • Stokrotka – supermarkety będą czynne do godz. 13.00, sklepy Stokrotka Express do 13.30
 • Tesco – sklepy będą czynne do godz. 13.00
 • Żabka – informacje o dokładnych godzinach otwarcia sklepów klienci znajdą w poszczególnych placówkach Żabki, które są sklepami franczyzowymi

Polsat i TVN odpuszczają koncerty w plenerze, Kurski zapowiada gorącego Sylwestra Marzeń

Handel w Wigilię – bez godzin dla seniorów, ale z limitami

Warto również dodać, że tego dnia nie będą obowiązywać tak zwane godziny dla seniorów. Przypomnijmy, że podczas ich trwania między 10.00 a 12.00 w sklepach spożywczych, drogeriach czy aptekach mogą kupować tylko osoby powyżej 60. roku życia. Zgodnie z rozporządzeniem rządu handel w Wigilię dla wszystkich będzie trwać w godzinach otwarcia sklepów.

Bez zmian pozostają jednak sklepowe limity wynikające z rządowych obostrzeń. W sklepach o powierzchni poniżej 100 m kw., może przebywać naraz jeden klient na 10 m kw. Natomiast w przypadku sklepów o wielkości co najmniej 100 m kw. limit to jeden klient na 15 m kw.

Trzeba również przypomnieć, że po Wigilii aż przez trzy dni nie zrobimy zakupów w super-, hipermarketach czy dyskontach. Zakaz handlu będzie obowiązywać nie tylko w pierwszy i drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia, ale też w niedzielę tuż po nich, czyli 27 grudnia.

Sklepy otworzą się dopiero w poniedziałek i to nie wszystkie. Od tego dnia, w związku z nowymi restrykcjami, większość sklepów w centrach i parkach handlowych będzie musiała być zamknięta. W galeriach nadal mają być czynne sklepy spożywcze, drogerie, apteki, księgarnie, sklepy z prasą, zoologiczne, meblowe, budowlane, a także większość punktów usługowych.

Źródło: Business Insider

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close