PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

Poranne Plotki Biznesowe: Morawiecki zapowiada złotą dekadę, prezydent składa życzenia świąteczne

Święta, święta… Rzeczpospolita przeprowadziła ciekawy wywiad z premierem. Zapowiada on czas wielkich zmian, na których może skorzystać Polska.

Mateusz Morawiecki: Wchodzimy w czas przebudowy świata – cytuje zapowiedź premiera Rzeczpospolita. „Polskę czeka złota dekada” – Po każdej pana wypowiedzi dotyczącej koronawirusa w internecie pojawia się wiele memów nawiązujących do pana słów z lipca o odwrocie pandemii koronawirusa. Żałuje pan tamtej wypowiedzi? – zapytała premiera Rzeczpospolita.

– Proszę pamiętać, że te słowa padły w konkretnym momencie walki z pandemią, gdy niemal na całym świecie walka z wirusem była coraz bardziej skuteczna. Tygodniowe dane z Polski wskazywały, że liczba nowych zakażeń spada, gdy udało nam się opanować duże ogniska koronawirusa na Śląsku. Było to w czasie, gdy ludzie głośno domagali się otwierania kolejnych sektorów gospodarki, a zdecydowana większość krajów rezygnowała z restrykcji. Dysponując dzisiejszą wiedzą, być może dobrałbym te słowa ostrożniej, ale to nie zmienia faktu, że w tamtym czasie były one prawdziwe. To jednak przeszłość. Każdy wie, jak coś zrobić, po fakcie. Być profesorem analizy wstecznej to oczywiście ciekawe zajęcie, ale nie dla polityków, a w szczególności nie dla mnie – odpowiedział premier.
https://www.rp.pl/Rzad-PiS/201229730-Mateusz-Morawiecki-Wchodzimy-w-czas-przebudowy-swiata.html

Morawiecki przyznał, że zakaz przemieszczania się w Sylwka nie jest do końca legalny. „Ustawa epidemiczna w wielu obszarach ma swoje limity. Nasze jednoznacznie zapisane sformułowania mogą być kwestionowane. Zdecydowaliśmy się uregulować kwestię kar, mandatów za nieprzestrzeganie obostrzeń. Apeluję więc, żeby nie przemieszczać się w czasie świąt” – podkreślił Mateusz Morawiecki w trakcie konferencji prasowej.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/12/23/morawiecki-przyznal-ze-zakaz-przemieszczania-sie-w-sylwka-nie-jest-do-konca-legalny/
NO WIĘC WŁAŚNIE

Para Prezydencka złożyła Polakom życzenia:

Wigilia bez godzin dla seniorów. Dziś zakupy zrobisz normalnie, informuje Wprost. W Wigilie wyjątkowo nie będą obowiązywały godziny dla seniorów. Dziś ze sklepów w godzinach między 10 a 12 będą mogli więc korzystać wszyscy. Zgodnie z jednorazową decyzją rządu, sklepy będą w tych godzinach otwarte normalnie ze względu na fakt, że w Wigilię zakupy i tak będą możliwe tylko do godziny 13-14. Sklepy zamykają się bowiem dużo wcześniej, jak każdego roku.
https://biznes.wprost.pl/handel/10401151/wigilia-bez-godzin-dla-seniorow-dzis-zakupy-zrobisz-normalnie.html

Pani Godlewska zamiast kolędować, święta spędzi w szpitalu.

Rząd zapowiada wsparcie dla gmin i powiatów

Wsparcie dla regionów najbardziej dotkniętych przez pandemię i restrykcje. Premier: Przeznaczymy do 1 mld zł – cytują Filary Biznesu. Jak oświadczył szef rządu na konferencji prasowej, poszczególne programy dla gmin i powiatów zostaną przedstawione w najbliższych dniach. Zaznaczył, że rozmawiał już z ministrem finansów o konstruowaniu odpowiednich zapisów, pozwalających na emisję obligacji. Po to, żeby w krótkim czasie ten zastrzyk finansowy dotarł do potrzebujących gmin i powiatów – tłumaczył Morawiecki.
https://filarybiznesu.pl/wsparcie-dla-regionow-najbardziej-dotknietych-przez-pandemie-i-restrykcje-premier-przeznaczymy-do-1-mld-zl/a7803
WSPARCIE SIĘ PRZYDA

Mieszkania rosną najszybciej od późnego Gierka – stwierdza Business Insider. Przebiliśmy właśnie liczbę 15 milionów mieszkań w Polsce – wynika z danych GUS. W pierwszych jedenastu miesiącach bieżącego roku oddano klucze do własnego “M” największej liczbie osób od “późnego Gierka”. Budownictwo przełamuje kolejne rekordy, a jednocześnie wciąż słychać, że mieszkań jest za mało. Lukę mieszkaniową wciąż niektórzy liczą w milionach, a takie wiadomości mogą wpływać na popyt, a więc i na ceny. Sprawdziliśmy, jaka jest rzeczywista luka mieszkaniowa. Z naszych wyliczeń wynika, że może być zasypana już w 2024 r.
https://businessinsider.com.pl/finanse/makroekonomia/nowych-mieszkan-przybywa-rekordowo-duzo-oto-co-sie-stalo-z-luka-mieszkaniowa/vmdjh1k

Pomogła interwencja UOKiK: banki obniżają opłaty za zaświadczenia o spłacie kredytu hipotecznego – zdradza Polskie Radio. Po interwencji prezesa UOKiK banki obniżyły opłaty za zaświadczenia o spłacie kredytu hipotecznego. W najbardziej jaskrawym przypadku opłata za okres 20-letni została obniżona z 3 tys. zł do 50 zł – poinformował w środę Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. UOKiK wyjaśnił, że zaświadczenia o historii spłaty kredytu hipotecznego są potrzebne osobom starającym się o unieważnienie umowy kredytowej w postępowaniu sądowym.
https://polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2646467,Pomogla-interwencja-UOKiK-banki-obnizaja-oplaty-za-zaswiadczenia-o-splacie-kredytu-hipotecznego
DOBRY NEWS

Wigilia droższa, ale całe święta skromniejsze, pisze Rzeczpospolita. Ceny produktów do samodzielnego przyrządzenia wieczerzy wigilijnej wzrosły przez rok o 3 proc. Jednak świąteczne wydatki Polaków zmaleją, głównie z powodu ograniczenia budżetu na prezenty. W tym roku święta Bożego Narodzenia pod wieloma względami będą wyglądać zupełnie inaczej niż poprzednie. Organizujący tradycyjną kolację wigilijną muszą się liczyć z nieco większymi wydatkami niż przed rokiem. Na składniki do samodzielnego przygotowania jej dla czteroosobowej rodziny trzeba w tym roku wydać około 105 zł, czyli niemal 3 proc. więcej niż przed rokiem.
https://www.rp.pl/Handel/312239903-Wigilia-drozsza-ale-cale-swieta-skromniejsze.html
NIENAJTANIEJ, ZA TO SKROMNIE

Słynny warszawski hotel trafi w ręce państwowego giganta, donosi Business Insider. PHN Property Management – spółka zależna Polskiego Holdingu Nieruchomości (PHN), należącego w większości do Skarbu Państwa – ma nabyć do 5 lutego 2021 r. spółkę Cosmar Polska, funkcjonującą pod nazwą Regent Warsaw Hotel. Podmiot ten jest właścicielem słynnego obiektu o tej samej nazwie. Regent Warsaw Hotel to luksusowy obiekt zlokalizowany przy ul. Belwederskiej w Warszawie.
https://businessinsider.com.pl/gielda/wiadomosci/regent-warsaw-hotel-zostanie-kupiony-przez-polski-holding-nieruchomosci/eh64gn8

WIDAĆ NIE TYLKO MEDIA KUPUJĄ PAŃSTWOWE SPÓŁKI

A jakie macie plany na sylwestra?

Polsat i TVN odpuszczają koncerty w plenerze, Kurski zapowiada gorącego Sylwestra Marzeń. Jak przekonuje Jacek Kurski, Polakom Sylwester Marzeń się po prostu należy. Z tego powodu zamierza dołożyć wszelkich starań, aby w Ostródzie odbył się koncert plenerowy. Przez restrykcje zapowiedziany przez rząd Polsat oraz TVN nie zdecydowały się na tego typu rozwiązanie z powodów logistycznych (Polsat szykuje swój sylwestrowy koncert w studiach przy ul. Łubinowej w Warszawie). Taka sytuacja nie spodobała się między innymi Jurkowi Owsiakowi, który uważa, że TVP może pozwolić sobie na więcej względem innych stacji, co jest po prostu nieuczciwe.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/12/23/kurski-zapowiada-goracego-sylwestra-marzen/
TVP JUŻ SKOMENTOWAŁO SPRAWĘ – WSZYSTKO MA ODBYĆ SIĘ LEGALNIE

Sylwester 2020. Parking z widokiem na Giewont? Do tego apartament gratis – o pomysłowości branży hotelarskiej pisze Wirtualna Polska. “Nie ma co się denerwować, przecież to normalne, że samochód stoi na parkingu” – słyszymy, dzwoniąc do jednego z apartamentów w Zakopanem. Okazuje się, że zostało już ostatnie miejsce parkingowe. Górale dwoją się i troją, by turyści przyjechali na Podhale w Nowy Rok. – Mamy jeszcze jedno miejsce parkingowe, które kosztuje 2,5 tys. zł. I w ramach tego miejsca parkingowego nasi goście mogą za darmo skorzystać z apartamentu. Akurat mamy jeszcze wolny apartament nr 1 z widokiem na Giewont.
https://finanse.wp.pl/sylwester-2020-parking-z-widokiem-na-giewont-do-tego-apartament-gratis-6588654297447200a
NIE MA TO JAK MIEJSCE PARKINGOWE W DOBREJ LOKALIZACJI

Po zapowiedzi wejścia na rynek motoryzacyjny, wartość Apple przekroczyła 2,24 bln dolarów, donosi Polskie Radio. Firma Apple, założona 1 kwietnia 1976 przez Steve’a Wozniaka, Steve’a Jobsa i przedsiębiorcę Ronalda Wayne’a, wciąż pnie się na szczyt i dzisiaj jej wartość giełdowa, przy cenie jednej akcji wynoszącej około 140 dolarów, wzrosła do 2,24 biliona dolarów. Skok cen akcji, to według analityków, efekt informacji, że komputerowy gigant uruchomi w 2024 r. produkcję…  samochodów elektrycznych i autonomicznych, wyposażonych w akumulatory i urządzenia elektroniczne z przełomową technologią.
https://polskieradio24.pl/42/1699/Artykul/2646715,Po-zapowiedzi-wejscia-na-rynek-motoryzacyjny-wartosc-Apple-przekroczyla-224-bln-dolarow

Home office to przyszłość? Pracując zdalnie jesteśmy bardziej wydajni, piszą Filary Biznesu. Według Instytutu Badawczego Capgemini praca zdalna jest znacznie bardziej produktywna niż ta wykonywana w biurze. Jak pokazują badania zrealizowane przez Francuzów, na początku drugiej połowy 2020 roku większość firm, które zostały poddane analizie, odnotowała znaczny wzrost wydajności pracowników. Wyzwanie na 2021? Utrzymanie tego trendu.
https://filarybiznesu.pl/home-office-przyszlosc-pracujac-zdalnie-jestesmy-bardziej-wydajni/a7801
JAK KTOŚ MA W DOMU DOBRE WARUNKI, TO FAKTYCZNIE DA SIĘ TAK PRACOWAĆ

Przemysław Bienias na czele EFL Polaris, informuje PulsHR. Przemysław Bienias stanął na czele EFL Polaris, polskiego producenta opraw LED i dostawcy rozwiązań oświetleniowych. Nowy CEO jest odpowiedzialny za całościowe zarządzanie i rozwój firmy na rodzimym rynku. – Wierzę, że wspólnie z marką będziemy się rozwijać i wzmacniać pozycję firmy na rodzimym rynku oraz rynkach zagranicznych. Mam nadzieję, że dzięki mojemu doświadczeniu zarówno w obszarze sprzedaży, zakupów, zarządzania, jak i bezpośrednio w sektorze oświetleniowym, wspólnie z zespołem uda nam nawiązać nowe współprace i zaoferować klientom nasze najlepsze rozwiązania – podkreśla Przemysław Bienias, CEO EFL Polaris.
https://www.pulshr.pl/zmiany-kadrowe/przemyslaw-bienias-na-czele-efl-polaris,78568.html

Kochani, z okazji Świąt Bożego Narodzenia życzymy Wam wszystkiego dobrego! Spędźcie dobrze ten czas i przede wszystkim bądźcie zdrowi!

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close