Kultura i sztukaPaństwoPolitykaPolskaPrawoZdrowie i medycyna

Wigilia 2020. Czy Policja wpadnie dziś na kolację? Jakie obostrzenia obowiązują?

Wigilia tylko dla pięciu osób

Wigilia i Boże Narodzenie będą w tym roku inne niż zwykle. Wszystko za sprawą obowiązujących rządowych obostrzeń. Co prawda rząd zdecydował się wprowadzić dodatkowe restrykcje dopiero po Świętach, to w okresie świątecznym również obowiązują pewne obostrzenia.

Epidemiczne rozporządzenie określające restrykcje i obostrzenia w okresie bożonarodzeniowym nakłada na wszystkich obowiązek zakrywania nosa i ust przestrzeni publicznej. Nie jest to jednak nic nowego. Przepis ten nie zmienił się od kilku miesięcy. Podobnie jak ten o zakazie zgromadzeń powyżej pięciu osób oraz ograniczeniu możliwości organizacji imprez i spotkań jedynie do lokali i budynków wskazanych jako adres zamieszkania lub pobytu organizatora.

Jednak limity o zakazie zgromadzeń sprawiają, że tegoroczna Wigilia będzie możliwa tylko dla pięciu osób. Przepis ten jednak jest dość specyficznie skonstruowany i dotyczy tylko „gości” a nie osób mieszkających w jednym gospodarstwie domowym.

W efekcie przy wigilijnej wieczerzy będzie mogła usiąść mieszkająca wspólnie rodzina (niezależnie od jej liczebności) wraz z pięciorgiem gości. Z drugiej strony sześcioosobowa rodzina nie będzie mogła już odwiedzić samotnego dziadka.

Rzecznik Komendanta Głównego Policji insp. Mariusz Ciarka zapowiedział, że policja liczy na samodyscyplinę Polaków jednak będzie reagować na zgłoszenia o łamaniu obostrzeń:

W kwestii limitu gości wigilijnych liczymy na samodyscyplinę, ale pamiętajmy, że inspektorzy sanitarni i policjanci zobowiązani są reagować, chociażby w związku ze zgłoszeniami od innych osób. A takich zgłoszeń otrzymujemy dość dużo, co jest kolejnym przykładem tego, jak wielu naszych obywateli obawia się wirusa.

– powiedział insp. Mariusz Ciarka.

Polsat i TVN odpuszczają koncerty w plenerze, Kurski zapowiada gorącego Sylwestra Marzeń

Wyjazdy zagraniczne oraz limity w kościołach i sklepach

Osoby, które zamierzają na Święta wybrać się poza granice Polski, muszą liczyć się bądź z koniecznością odbycia w danym kraju kwarantanny, bądź wypełnienia specjalnego formularza zawierającego dane osobowe i ostatnie miejsca pobytu. Informacji o tym, jakie zasady obowiązują na terenie danego kraju udostępnia na portalu Polak za granicą Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Ponadto w razie opuszczania kraju należy pamiętać o zakazie lotów w międzynarodowym ruchu lotniczym, z którego wyłączono państwa UE, znajdujące się w strefie Schengen oraz lotniska w stanach Illinois i Nowy Jork w USA. Nie polecimy natomiast do Wielkiej Brytanii ani z niej nie przylecimy. Od północy z 21 na 22 grudnia do odwołania zawieszono bowiem wszystkie połączenia z Wyspami Brytyjskimi.

Sklepy i placówki usługowe będą funkcjonować na dotychczasowych zasadach do 27 grudnia (w większości przypadków będą pozostawały zamknięte). Oznacza to, że w sklepach i placówkach handlowych, a także pocztowych do 100 m kw. powierzchni obowiązuje limit 1 osoba na 10 m kw. W sklepach i placówkach usługowych powyżej 100 m kw. limit to 1 osoba na 15 m kw. Utrzymane zostają godziny dla seniorów między 10 a 12.

Limity dotyczą także kościołów. Może w nich przebywać maksymalnie 1 osoba na każde 15 m2 przy zachowaniu 1,5 m odległości od innych osób i zakryciu nosa i ust.

Zawieszona jest również działalność hoteli – mogą przebywać w nich wyłącznie osoby podróżujące służbowo, a także sportowcy, personel medyczny oraz pacjenci i opiekunowie.

Po Świętach z kolei, od 28 grudnia wprowadzona zostanie Narodowa Kwarantanna. Przez 3 tygodnie do 17 stycznia dodatkowymi ograniczeniami będzie zamknięcie hoteli, stoków narciarskich oraz galerii handlowych. W Sylwestra z kolei obowiązywać będzie zakaz przemieszczania się, chociaż eksperci i sam premier Morawiecki przyznają, że nie jest on do końca legalny.

Źródło: Business Insider, Radio ZET

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close