PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

Poranne Plotki Biznesowe: Polscy przedsiębiorcy potrafią w świąteczny biznes, w tych branżach jesteśmy potęgą

Czy pandemia ma na nas wpływ? Niestety, badania pokazują, że ma, w dodatku w większości przypadków negatywny.

Więcej alkoholu, papierosów i kilogramów. Pandemia zmienia nawyki żywieniowe Polaków, stwierdza Business Insider. Koronawirus wywrócił dotychczasowy porządek do góry nogami. Jego skutki to nie tylko spowolnienie gospodarcze, pełne szpitale i zamknięcie w domach. Społeczeństwa jeszcze długo po pandemii będą musiały zmagać się ze skutkami innych chorób, które obecnie odchodzą na dalszy plan. Do tego dojdzie także problem z otyłością i problemami związanymi z dobrostanem psychicznym. 30 proc. badanych Polaków zauważyło wzrost masy ciała. w diecie Polaków rośnie udział gorszej jakości jedzenia.
https://businessinsider.com.pl/pandemia-zmienia-zywienie-polakow/7xts3rr
OD NOWEGO ROKU SIŁO…A NIE, JEDNAK NIE

Opozycja nie czuje potrzeby zacieśniania współpracy, pisze Rzeczpospolita. Utrzymywanie kontroli nad Senatem i wspólne wnioski, jak ten o odwołanie wicepremiera Kaczyńskiego, to obecnie jedyny zakres współpracy opozycji. „Dobry znak na te trudne święta. Zdrowia i wiary w lepszą Polskę!” – napisał Donald Tusk o egzemplarzu jego książki „Szczerze”, podpisanej przez Borysa Budkę, Władysława Kosiniaka-Kamysza, Szymona Hołownię i Rafała Trzaskowskiego. Książka zostanie przekazana przez byłego premiera dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Donald Tusk w przeszłości kilkakrotnie apelował o zjednoczenie opozycji. Ale pod koniec 2021 roku bardziej konkretna współpraca opozycji, nie mówiąc już o tworzeniu wspólnych projektów czy wspólnych list wyborczych, to perspektywa dalekiej przyszłości.
https://www.rp.pl/Polityka/312239915-Opozycja-nie-czuje-potrzeby-zaciesniania-wspolpracy.html
NO ŚREDNIA TA WSPÓŁPRACA

Polska jest piernikową potęgą. Choć tradycja zanika, informuje Wprost. Polska jest wśród trzech największych producentów pierników w Europie. Na trzecim miejscu podium. W 2019 roku państwa członkowskie UE wyprodukowały prawie 193 tys. ton pierników o wartości około 504 mln euro. W porównaniu z 2009 rokiem produkcja pierników zmniejszyła się o 17 proc. (wagowo), jak podaje Eurostat, statystyczne biuro Unii Europejskiej. Spośród krajów Unii Europejskiej najwięcej pierników wyprodukowano w Niemczech (86 tys. ton), co stanowi prawie połowę (45 proc.) całkowitej produkcji pierników w UE, a następnie w Holandii (42 tys. ton, 22 proc. europejskiej produkcji) i Polsce (32 tys. ton, 17 proc. produkcji w UE).
https://biznes.wprost.pl/gospodarka/10402206/polska-jest-piernikowa-potega-choc-tradycja-zanika.html
NIE TYLKO PIERNIKAMI POLSKA STOI, BO…

Polska karpiem stoi. Jesteśmy największym producentem tej ryby w Unii Europejskiej, donosi Polskie Radio. Polska jest największym producentem karpia w Unii Europejskiej, a krajowa produkcja stanowi około 30 procent produkcji unijnej. Informuje o tym Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Według tej instytucji ilość spożywanego karpia w Polsce na przestrzeni lat nie ulega dużym zmianom. W Polsce zarejestrowanych jest 3 tysiące podmiotów prowadzących chów i hodowlę karpia. W ubiegłym roku połów karpia stanowił prawie 36 procent połowu ryb słodkowodnych w Polsce.
https://polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2647216,Polska-karpiem-stoi-Jestesmy-najwiekszym-producentem-tej-ryby-w-Unii-Europejskiej
PIERNIKI, KARPIE I… BOMBKI

Jesteśmy bombkową potęgą! Polska na trzecim miejscu na świecie, pisze Fakt. Pod względem wartości eksportu artykułów bożonarodzeniowych Polska znajduje się na 3. miejscu na świecie tuż za Niemcami i światowym liderem Chinami – poinformował Polski Instytut Ekonomiczny. Uznaniem na całym świecie cieszą się przede wszystkim nasze bombki choinkowe. Na tegoroczne wyniki eksportu wpływ miała jednak pandemia. W 2019 roku wartość polskiego eksportu artykułów bożonarodzeniowych wyniosła 80,4 mln euro/ TO 2,5 razy więcej niż w 2015 r. “Pozwoliło to Polsce uplasować się na 3. miejscu światowej czołówki. Więcej eksportowały tylko Chiny (światowy lider sprzedaży z udziałem w rynku powyżej 80 proc.) oraz Niemcy” – wskazał Instytut w najnowszym wydaniu Tygodnika Gospodarczego.
https://www.fakt.pl/pieniadze/swieta-bombki-choinkowe-polska-na-3-miejscu-na-swiecie/e34qp55
POLSCY PRZEDSIĘBIORCY UMIEJĄ W ŚWIĘTA

Twitter? Twitter żyje Krzysztofem Krawczykiem i bardzo dobrym materiałem TVP

Wigilijna kolacja z pudełka? Polacy coraz częściej wybierają świąteczny catering. Wiele rodzin spędzi w roku Święta w najwęższym gronie. Chociaż dla wielu z nas wigilijna kolacja od razu kojarzy się z samodzielnie przygotowanymi potrawami, wiele rodzin wybierze w tym roku dania gotowe i półprodukty. Co więcej, same firmy cateringowe wprowadziły do swojej oferty nawet pudełka z wigilijnymi potrawami. Te same dania mogą więc trafić pod kilka adresów. Wszystko po to, by rodziny – mimo że osobno – miały szansę zjeść ten sam posiłek. Wybór dań gotowych to również wsparcie dla branży gastronomicznej, która jest jedną z tych, które najbardziej ucierpiały w wyniku pandemii i rządowych obostrzeń.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/12/24/wigilijna-kolacja-z-pudelka-polacy-coraz-czesciej-wybieraja-swiateczny-catering/

Płacimy coraz więcej kar i grzywien. Restrykcyjność państwa wzrasta, donosi Business Insider. Wpływy z tytułu kar i grzywien nakładanych na działające w Polsce przedsiębiorstwa pomiędzy 2015 a 2018 r. wzrosły niemal czterokrotnie w porównaniu do sytuacji z 2014 r. W ocenie ekspertów może to być efekt wzrostu restrykcyjności państwa albo skuteczności w ściąganiu nałożonych na firmy kar. Przedsiębiorstwa wpłacają setki milionów złotych do państwowej kasy z tytułu kar i grzywien. Wpłaty osób fizycznych utrzymują się na stabilny poziomie – rocznie jest to ponad miliard złotych.
https://businessinsider.com.pl/finanse/wzrosty-sa-szczegolnie-wysokie-w-przypadku-firm/94ep3ch
I TO SIĘ PEWNIE NIE ZMIENI

Rosja wstrzymała eksport leku na COVID-19, pisze Rzeczpospolita. Rosyjskie władze tłumaczą, że eksport leku przeciwko infekcji koronawirusa został wstrzymany ze względu na wysoki popyt w kraju. Preparat był eksportowany do kilku państw Ameryki Łacińskiej, Arabii Saudyjskiej, Bułgarii i Białorusi. Chodzi o lek o nazwie Avifavir. O zawieszeniu sprzedaży leku za granicę informuje RIA Nowosti, powołując się na Kiriłła Dmitriewa szefa Rosyjskiego Funduszu Inwestycji Bezpośrednich (RDIF). Fundusz planuje w przyszłości wznowić dostawy za granicę. Nastąpi to jednak dopiero wtedy, kiedy można będzie zwiększyć produkcję. Obecnie zapotrzebowanie przekracza możliwości producenta.
https://www.rp.pl/Farmacja/312259988-Rosja-wstrzymala-eksport-leku-na-COVID-19.html

Sklepy budowlane przeżyły boom! Polacy masowo remontują w trakcie pandemii, informuje Fakt. Praca zdalna i lockdown sprawiły, że Polacy częściej decydowali się na remont mieszkań, a wiosną ruszyli do prac ogrodowych. W efekcie sklepy budowlane, mimo pandemii koronawirusa, zanotowały w II i III kwartale 2020 roku kilkunastoprocentowy wzrost sprzedaży. Spowolnienie widać było jednak w sprzedaży takich produktów jak znicze przed 1 listopada. – Zakładamy, że początek 2021 roku może wykazywać tendencję spadkową, ale już od II kwartału powinniśmy powrócić na ścieżkę dynamicznego wzrostu – ocenia Paweł Stefaniak, dyrektor handlowy Bricomarché.
https://www.fakt.pl/pieniadze/sklepy-budowlane-przezyly-boom-polacy-masowo-remontuja-w-trakcie-pandemii/eszdj1m
SKORO I TAK TRZEBA BYŁO SIEDZIEĆ W DOMACH…

Kurczaki z KFC jak polski karp? Nietypowa tradycja Japończyków. Choinka, opłatek, sianko czy miejsce dla niezapowiedzianego gościa. To tylko niektóre z wielu polskich bożonarodzeniowych tradycji. Polskie świąteczne stoły uginają się pod ciężarem przepysznych potraw. Inaczej do sprawy podchodzą Japończycy, gdzie zamiast karpia na stołach królują…  kurczaki z KFC. Specjalny świąteczny kubełek KFC zawiera sałatkę, ciasto oraz przede wszystkim, duże ilości smażonego na głębokim tłuszczu kurczaka. To własnie kurczaki z KFC są tradycyjnym daniem świątecznym w Japonii.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/12/25/kurczaki-z-kfc-jak-polski-karp-nietypowa-tradycja-japonczykow/
CO KRAJ TO OBYCZAJ?

Towar z Chin? Warto uważać

Uwaga na towary z Chin. Mogą być produktem pracy przymusowej, stwierdza Polskie Radio. Wiele z bożonarodzeniowych prezentów pochodzi z Chin. Międzynarodowe organizacje, w szczególności w ostatnich latach apelują, aby sprawdzać czy zakupione przez nas produkty nie są produktem pracy przymusowej. Wołania o pomoc pisane na pochodzących z Chin świątecznych kartkach, sprzedawanych później na Zachodzie czy też podobne kartki z informacjami o pracy przymusowej, umieszczane w opakowaniach bożonarodzeniowych ozdób – tego typu sytuacje w ostatnich latach nie należały do rzadkości.
https://polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2647275,Uwaga-na-towary-z-Chin-Moga-byc-produktem-pracy-przymusowej

Dzisiaj Straż Narodowa ma być przede wszystkim elementem mobilizacji polskich katolików, ludzi, którzy są związani z cywilizacją łacińską. Ma dzielić się na dwa segmenty: segment bardziej proobronny, defensywny i porządkowy w stosunku do agresji lewicy wobec Kościoła oraz segment bardziej społeczny, edukacyjny. (…) Ostatecznym celem, który stawiamy Straży Narodowej, ma być doprowadzenie do przywrócenia w Polsce, a być może na świecie (wydaje się to z dzisiejszej perspektywy bardzo trudne) społecznego porządku katolickiego, chrześcijańskiego – mówił w rozmowie z portalem Radia Maryja Robert Bąkiewicz, prezes Stowarzyszenia Marsz Niepodległości.
https://www.radiomaryja.pl/informacje/tylko-u-nas-r-bakiewicz-dzisiaj-straz-narodowa-ma-byc-przede-wszystkim-elementem-mobilizacji-polskich-katolikow-chcemy-przywrocic-chrzescijanski-porzadek-spoleczny-na-swiecie/
CZYŻBY WIELKA POLSKA BYŁA CORAZ BLIŻEJ?

Duża sportowa marka przed sądem. Pozwana za „antycovidową odzież”, informuje Wprost. Za „antywirusowe ciuchy” do uprawiania sportu pewna duża firma z Australii odpowie przed sądem. Lorna Jane: Activewear to spora australijska spółka. Ma 108 sklepów w Australii, Nowej Zelandii i Stanach Zjednoczonych. Teraz stanie przed sądem, pozwana przez australijski urząd ochrony konsumentów. Marka odzieży sportowej Lorna Jane została postawiona przed sądem w związku z twierdzeniami, że jej ubrania mogą powstrzymać rozprzestrzenianie się COVID-19.
https://biznes.wprost.pl/gospodarka/10402106/duza-sportowa-marka-przed-sadem-pozwana-za-antycovidowa-odziez.html

Pozwy zbiorowe przeciw CD Projekt Red za wprowadzanie w błąd inwestorów w sprawie Cyberpunk 2077, pisze IT Hardwarde. Kancelaria Rosen, międzynarodowa kancelaria prawna zajmująca się prawami inwestorów, poinformowała o złożeniu pozwu zbiorowego w imieniu nabywców papierów wartościowych CD Projekt w okresie od 16 stycznia 2020 roku do 17 grudnia 2020 roku włącznie. Pozew ma na celu pozyskanie odszkodowania dla inwestorów CD Projekt zgodnie z federalnymi przepisami dotyczącymi papierów wartościowych. Zgodnie z pozwem, pozwani przez cały wskazany okres składali fałszywe i /lub wprowadzające w błąd oświadczenia.
https://ithardware.pl/aktualnosci/pozwy_zbiorowe_przeciw_cd_projekt_red_za_wprowadzanie_w_blad_inwestorow_w_sprawie_cyberpunk_2077-14502.html

Mamy nadzieję, że dobrze spędzacie świąteczny czas! Specjalnie tak dobraliśmy dzisiejsze newsy do Plotek, żebyście mogli odpocząć również od politycznych wojenek. 🙂

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close