NaukaPaństwoPolskaZdrowie i medycyna

Szczepionka na COVID już w Polsce! Pierwsi Polacy już zaszczepeni!

Szczepionka na COVID podana!

Rozpoczęły się szczepienia na COVID. Pierwsze w Polsce szczepienie przeciwko koronawirusowi miało miejsce w niedzielę o godzinie 8.30 rano w szpitalu MSWiA w Warszawie. Szczepionka na COVID przygotowana przez koncern Pfizer podana została Naczelnej Pielęgniarce szpitala Alicji Jakubowskiej.

Pierwsza zaszczepiona osoba w Polsce, Alicja Jakubowska jest Naczelną Pielęgniarką CSK MSWiA w Warszawie i przewodzi personelowi szpitala, który ma stały kontakt z pacjentami chorymi na COVID-19. Szczepionkę podał jej w niedzielę o godz. 8.30 rano dr Artur Zaczyński, który kieruje szpitalem tymczasowym na Stadionie Narodowym.

Dyrekcja szpitala mnie wybrała. Szczepiona jako pierwsza jest pielęgniarka, to ukłon w stronę ciężko pracujących pielęgniarek i położnych.

– mówiła Alicja Jakubowska przed szczepieniem i zapewniła, że zastrzyk nie bolał.

Po pani Alicji szczepionka na COVID została podana dyrektorowi szpitala MSWiA profesorowi Waldemarowi Wierzbie. Następnie preparat podano ratownikowi medycznemu, lekarce Agnieszce Szarowskiej oraz laborantce Angelice Aplas. Jak poinformował dr Artur Zaczyński szczepienia personelu będą trwały 5 dni.

Oprócz pracowników szpitala przy ul. Wołoskiej w Warszawie szczepionki trafią do Szpitala Narodowego oraz do naszych filii przy ul. Sandomierskiej w Warszawie, oraz filii w Ciechanowie, Radomiu i Siedlcach.

– powiedział jeszcze przed szczepieniem.

Wiadomości TVP ZNOWU zamazały logo WOŚP i ZNOWU udają, że nie wiedzą o co chodzi

Szczepienia w całej Polsce

Wkrótce po szczepieniu w Warszawie, rozpoczęły się szczepienia medyków w innych miastach Polski. Krystyna Matusik, pielęgniarka z oddziału intensywnej terapii w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, jako pierwsza Małopolanka przyjęła w niedzielę rano szczepionkę przeciwko COVID-19. Bezpośrednie po szczepieniu uśmiechnęła się i powiedziała: “Nic nie bolało”.

Oprócz Szpitala Uniwersyteckiego preparatami będzie dysponować sześć innych placówek: Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego oraz Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie, Specjalistyczny Szpital im. Edwarda Szczeklika i Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza w Tarnowie, Podhalański Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II w Nowym Targu, Szpital Specjalistyczny im. Jędrzeja Śniadeckiego w Nowym Sączu. Do każdej z tych placówek jedzie po 15 fiolek, czyli po 75 dawek.

Podana dziś szczepionka na COVID pochodzi z pierwszej dostawy preparatów Pfizera do Polski liczącej 10 tys. dawek. Szczepionki dotarły do naszego kraju w piątek ok. godziny 22.00, a następnie zostały dowieziona do magazynu Agencji Rezerw Materiałowych skąd została rozdysponowana do szpitali węzłowych.

W najbliższych godzinach do 72 szpitali węzłowych przekazanych zostanie 10 tys. szczepionek na koronawirusa. Następnie rozpoczną się szczepienia personelu medycznego. Kolejna dostawa szczepionek (ok. 300 tys. sztuk) trafi do Polski jeszcze w tym roku.

– pisał w sobotę na Twitterze szef KPRM Michał Dworczyk.

Szczepionka na COVID jest rozprowadzana w UE pod marką “Comirnaty”, która – jak wyjaśniają producenci, firmy Pfizer i BioNTech – stanowi połączenie terminów COVID-19 i mRNA oraz angielskich słów community (wspólnota) i immunity (odporność). Comirnaty zawiera cząsteczkę zwaną informacyjnym RNA (mRNA) z instrukcjami wytwarzania białka z SARS-CoV-2, wirusa wywołującego chorobę COVID-19. Szczepionka Comirnaty nie zawiera samego wirusa.

Źródło: WP

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close