PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

Poranne Plotki Biznesowe: Odbicie na giełdzie, Polska przygotowana na kolejne fale pandemii, przestroga Pawłowicz

Rok pomału dobiega końca. Można zauważyć pewien powiew optymizmu, o którym zresztą czytamy w dzisiejszym przeglądzie newsów.

Pożegnanie z kryzysem. Najpierw konsumpcja, potem inwestycje, pisze Rzeczpospolita. Odbicie aktywności w polskiej gospodarce w 2021 r. jest pewne, nawet jeśli szczepienia nie zgaszą szybko pandemii. Wyraźnie wzrośnie konsumpcja, ale ożywienie w inwestycjach może się opóźniać. Koniunkturę w polskiej gospodarce w najbliższym roku wciąż determinował będzie przebieg pandemii Covid-19. Mimo to nawet najwięksi pesymiści uważają, że czeka nas solidne odbicie aktywności ekonomicznej. – Ze względu na adaptację firm i konsumentów do nowych warunków zakończenie pandemii nie jest warunkiem tego, żeby gospodarka zaczęła normalnie funkcjonować. Pandemia może jeszcze trwać nawet kilka lat, ale bez takich konsekwencji gospodarczych jak w tym roku – ocenia Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP.
https://www.rp.pl/Gospodarka/312279960-Pozegnanie-z-kryzysem-Najpierw-konsumpcja-potem-inwestycje.html
I OBY TAK WŁAŚNIE BYŁO

Gigantyczne odbicie na giełdzie. “Załamanie okazało się łagodniejsze niż przypuszczano” – cytują Filary Biznesu. W tym roku, po jednym z największych od wielu lat spadków na giełdzie, nastąpiło odbicie w gigantycznej skali – mówi Maciej Borkowski z BM Pekao. Nie wyklucza, że kontynuacja wsparcia fiskalnego i monetarnego wypchnie indeksy w na kolejne rekordy. Dyrektor Biura Analiz Inwestycyjnych w Biurze Maklerskim Maciej Borkowski podsumował w mijający rok z punktu widzenia inwestora giełdowego. Jak zauważył, początek roku na giełdzie był niemrawy, ale szybko przerodził się w jeden z największych spadków od wielu lat. Dotyczyło to nie tylko polskiego rynku, ale większości giełd i różnych klas aktywów.
https://filarybiznesu.pl/gigantyczne-odbicie-na-gieldzie-zalamanie-okazalo-sie-lagodniejsze-niz-przypuszczano/a7836

Minister finansów: budżet Polski jest przygotowany na ewentualne kolejne fale pandemii – czytamy w nagłówku Polskiego Radia. Polski budżet jest przygotowany na ewentualną trzecią i czwartą falę pandemii – informuje minister finansów Tadeusz Kościński. W przyszłorocznym budżecie zaplanowano blisko 82 miliardy złotych deficytu. To pieniądze, które, jak mówił minister, mają być poduszką bezpieczeństwa na wypadek kolejnych fal zachorowań na COVID-19.
https://polskieradio24.pl/5/1222/Artykul/2648433,Minister-finansow-budzet-Polski-jest-przygotowany-na-ewentualne-kolejne-fale-pandemii
OBYŚMY BYLI LEPIEJ PRZYGOTOWANI NIŻ OSTATNIO

Nie tylko pandemia. W 2020 kryzys klimatyczny spowodował katastrofy, które pochłonęły miliardy dolarów, stwierdza 300Gospodarka. W 2020 roku ekstremalne zjawiska pogodowe pochłonęły miliardy dolarów. Wskazujemy zaledwie kilka, za to najbardziej kosztownych. Nowy raport organizacji Christian Aid pt. „Counting the cost 2020: a year of climate breakdown” wylicza najbardziej kosztowne katastrofy naturalne minionego roku. Koszt 9 z nich pochłonął więcej niż 5 miliardów dolarów, dziesiąta przekroczyła koszt 1,5 miliarda.
https://300gospodarka.pl/300klimat/nie-tylko-pandemia-w-2020-kryzys-klimatyczny-spowodowal-katastrofy-ktore-pochlonely-miliardy-dolarow
Na Twitterze Pani Pawłowicz zapowiada, że 2021 wcale nie musi być lepszy od tego roku:

TVP znów przeszkadza logo WOŚP

Wiadomości TVP ZNOWU zamazały logo WOŚP i ZNOWU udają, że nie wiedzą o co chodzi. Wiadomości TVP znowu ocenzurowały logo Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Chodzi o materiał dla o spędzaniu świąt Bożego Narodzenia w Stanach Zjednoczonych. W materiale dziennikarz TVP rozmawia z właścicielką sklepu z polskimi produktami, która ma na bluzce widoczne serce z napisem Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Na niektórych ujęciach na logo WOŚP nieudolnie nałożony jest filtr rozmywający obraz.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/12/26/wiadomosci-tvp-znowu-zamazaly-logo-wosp-i-znowu-udaja-ze-nie-wiedza-o-co-chodzi/
TO DLA NASZEGO DOBRA

Rozpoczyna się tzw. kwarantanna narodowa. Do 17 stycznia ograniczenia m.in w handlu i turystyce, pisze Polskie Radio. Od poniedziałku obowiązują obostrzenia związane z epidemią COVID-19. Ponownie zamknięte zostały galerie handlowe. Będą w nich działać tylko sklepy pierwszej potrzeby. Ponadto, do 17 stycznia 2021 r. hotele, baseny, siłownie i dyskoteki są nieczynne, w restauracjach jedzenie tylko “na wynos”, a wyciągi narciarskie dostępne jedynie w ramach sportu zawodowego.
https://polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2648453,Rozpoczyna-sie-tzw-kwarantanna-narodowa-Do-17-stycznia-ograniczenia-min-w-handlu-i-turystyce
DOBRZE, ŻE NARODOWA, LOCKDOWNU BYŚMY NIE ZNIEŚLI

Bez wolnego dnia, ani premii. Firmy nie mogą zachęcać do szczepień, donosi Wprost. Rząd namawia Polaków do przyjęcia szczepienia na koronawirusa, ale jednocześnie nie daje pracodawcom możliwości zachęty. Pracownicy nie dostaną wolnego dnia, czy premii. Firmy nie będą mogły nagradzać pracowników, którzy zdecydowali się zaszczepić na koronawirusa. Z jednej strony rząd promuje akcję szczepień, twierdząc, że to jedyny sposób na powrót do normalności i ponownego ożywienia gospodarki, a z drugiej nie przedstawia zachęt, z których mogliby korzystać pracodawcy.
https://biznes.wprost.pl/koronawirus/firma/10403026/bez-wolnego-dnia-ani-premii-firmy-nie-moga-zachecac-do-szczepien.html

Szczepionka na COVID warunkiem szybkiego powrotu gospodarki na ścieżkę wzrostu. W wynik kryzysu pandemicznego 2020 rok zakończy się spadkiem PKB Polski w wysokości 3,1 proc. Mimo wszystko będzie to jeden z najlepszych wyników w UE. W kolejnych dwóch latach polska  gospodarka będzie nadrabiała straty spowodowane pandemią, rosnąc w latach 2021-2022 o odpowiednio 4,2 proc. i 4 proc. – wynika z  premierowego wydania „Przeglądu Gospodarczego PIE”. Czynnikami warunkującymi wzrost gospodarczy będą szczepionka na COVID i skuteczność Narodowego Programu Szczepień.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/12/27/szczepionka-na-covid-warunkiem-szybkiego-powrotu-gospodarki-na-sciezke-wzrostu/
TYMCZASEM POLACY NADAL SCEPTYCZNI WOBEC SZCZEPIONKI

Bruksela i Londyn w końcu się dogadały. Praca w Wielkiej Brytanii będzie trudniej dostępna, informuje Business Insider. Wielka Brytania i Unia Europejska dogadały się 24 grudnia w kwestii tego, jak będą wyglądać ich wzajemne relacje po Brexicie i po zakończeniu okresu przejściowego, który kończy się wraz z końcem tego roku. Dziś zbiorą się w Brukseli unijni ambasadorowie państw członkowskich, aby wyrazić swoje opinie na temat tego zawierającego 1246 stron dokumentu. Aby wszedł on w życie, po stronie unijnej muszą go zaakceptować państwa członkowskie (na poziomie Rady Europejskiej, bez konieczności angażowania swoich parlamentów), oraz Parlament Europejski, w Londynie swoją zgodę musi wyrazić też parlament brytyjski. Wszystko to ma się wydarzyć w najbliższych dniach, chociaż z zapowiedzi wynika, że Parlament Europejski zaakceptuje porozumienie dopiero na początku stycznia.
https://businessinsider.com.pl/bruksela-i-londyn-w-koncu-sie-dogadaly-praca-w-wielkiej-brytanii-bedzie-trudniej/702r6ns
STAŁO SIĘ

Znamy człowieka Wolności 2020 roku!

Prezes Orlenu Daniel Obajtek Człowiekiem Wolności tygodnika „Sieci”, informują Wirtualne Media. Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek otrzymał tytuł Człowieka Wolności przyznawany przez czytelników i redakcję tygodnika „Sieci” (Fratria). To pierwszy menedżer firmy państwowej uhonorowany w ten sposób. Tytuł Człowieka Wolności jest przyznawany przez „Sieci” osobom, dla których wolność jest wartością najważniejszą, a jej obrona i szerzenie codzienną powinnością. W dotychczasowych edycjach nagrodzeni zostali premier Mateusz Morawiecki (za 2019 rok), minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński (za 2018 r.), prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska (za 2017 r.), prezes PiS Jarosław Kaczyński (za 2016 r.), prezydent Andrzej Duda (za 2015 r.), pisarz Jarosław Marek Rymkiewicz (za 2014 r.) oraz historyk prof. Krzysztof Szwagrzyk (za 2013 r.).
https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/daniel-obajtek-orlen-czlowiek-wolnosci-sieci
JAK CO ROKU NIE MA PODSTAW DO KWESTIONOWANIA TEGO WYBORU

Donald Trump podpisał pakiet gospodarczy za 900 mld dol. Amerykanie dostaną pieniądze do ręki, donosi Business Insider. Prezydent Donald Trump podpisał przegłosowany przez Kongres pakiet gospodarczy na czas koronawirusa – poinformował w niedzielę Biały Dom. Wcześniej przywódca USA krytykował pakiet, oceniając, że kwota bezpośredniego wsparcia finansowego dla Amerykanów jest w nim zbyt niska. Prezydent podpisał pakiet, który powiązano w tym roku z ustawą budżetową, w swej posiadłości Mar-a-Lago na Florydzie, gdzie przebywa od środy. Tym samym amerykański rząd uniknie “shutdownu”, tj. tymczasowego zamknięcia części federalnych instytucji).
https://businessinsider.com.pl/polityka/pakiet-gospodarczy-na-czas-koronawirusa-w-usa-donald-trump-podpisal/by5skdr

USA: wzrost liczby zgonów związanych z pracą – piszą Filary Biznesu. Według danych amerykańskiego Biura ds. Statystyk Zatrudnienia (BLS) w minionym roku wypadki śmiertelne związane z pracą osiągnęły najwyższy od 12 lat poziom. Najwięcej ludzi narażonych było na śmierć w czasie wykonywania swych obowiązków w sektorach rybołówstwa i łowiectwa. Jak poinformowało BLS w Stanach Zjednoczonych w minionym roku co 99 minut umierał pracownik z powodu obrażeń związanych z wykonywanym zawodem. Liczba zgonów z tym związanych stale rosła w ciągu ostatnich pięciu lat.
https://filarybiznesu.pl/usa-wzrost-liczby-zgonow-zwiazanych-z-praca/a7842

Mamy 3 211 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem, dlatego wprowadzamy od dziś narodową kwarantannę. Czego nie rozumiecie?

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button
Close
Close