PORANNE PLOTKI BIZNESOWE

Poranne Plotki Biznesowe: Nowy rok, nowe podatki. Fałszywe orędzie królowej ostrzega przed deepfake’ami

Rok 2020 był dla nas wszystkich ciężki, jednak nadchodzący niekoniecznie będzie lepszy. Prognozy nie zachwycają.

Sytuacja finansów publicznych pozostanie kiepska, prognozuje Rzeczpospolita. W 2021 r. deficyt i zadłużenie państwa ponownie mają wzrosnąć. Wcześniej czy później, konieczne będzie zacieśnienie fiskalne, pocieszające jest jedynie to, że raczej później niż w 2021 roku. – Dopóki pandemia się nie skończy, dopóty finanse publiczne wciąż będą ponosić ogromne jej koszty. I to w kilku obszarach – zaznacza Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP.
https://www.rp.pl/Budzet-i-Podatki/312289906-Sytuacja-finansow-publicznych-pozostanie-kiepska.html
WYSTARCZY SPOJRZEĆ NA WYKRES

Żródło: GUS

“Czeka nas trudny czas na rynku pracy”. Ekonomiści prognozują, jaki będzie nadchodzący rok – czytamy w nagłówku Polskiego Radia. Mijający rok był trudny dla przedsiębiorców i dla pracowników. Wszystko wiązało się z niepewnością, która determinowała podejmowanie decyzji, i ta niepewność wcale nie znikła. Czeka nas więc niestabilny rok na rynku pracy. Może zniknąć wiele firm, jeśli nie zmienią filozofii działania. Wiele zależy od szybkości i liczby szczepień przeciwko COVID-19. Metodą na realny powrót do normalności może być umożliwienie szczepienia wszystkim chętnym już teraz. Czekanie na nieprzekonanych z wyznaczonych grup wpłynie negatywnie także na gospodarkę – mówili goście “Rządów Pieniądza” w Polskim Radiu 24 dr Artur Bartoszewicz (SGH) i Piotr Soroczyński (KIG).
https://polskieradio24.pl/42/273/Artykul/2648652,Czeka-nas-trudny-czas-na-rynku-pracy-Ekonomisci-prognozuja-jaki-bedzie-nadchodzacy-rok
NIESTETY, NA TO WŁAŚNIE SIĘ ZANOSI

Wyciągi i stoki jednak mogą działać? Czy rząd pomylił kod PKD? – zastanawia się Wprost. W rozporządzeniu rozszerzającym obostrzenia od 28 grudnia do 17 stycznia, może być znaczący błąd. Rząd miał zawrzeć w nim niewłaściwy kod PKD, dzięki czemu stoki mogą działać, a miały być zamknięte. Tak twierdzi adwokat Piotr Schramm.
https://biznes.wprost.pl/firmy-i-rynki/10403319/wyciagi-i-stoki-jednak-moga-dzialac-czy-rzad-pomylil-kod-pkd.html
NO, U NAS WSZYSTKO PO STAREMU

Zakaz przemieszczania się w Sylwestra jest, ale go nie ma. Czy ktoś zrozumie rząd? Minister zdrowia Adam Niedzielski niespodziewanie poinformował o wprowadzeniu od 28 grudnia do 17 stycznia Narodowej Kwarantanny. W noc Sylwestrową z kolei będzie obowiązywał zakaz przemieszczania się. Decyzja zaskoczyła wszystkich, ponieważ Narodowa Kwarantanna według wcześniejszych zapewnień miała zostać ogłoszona w przypadku przekroczenia ostatniego progu bezpieczeństwa lub niewydolności służby zdrowia. Sęk w tym, że liczba zakażeń mieści się w przedziałach dla “Etapu stabilizacji” i powrotu do czerwonych, a nawet żółtych stref.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/12/28/zakaz-przemieszczania-sie-w-sylwestra-jest-ale-go-nie-ma-czy-ktos-zrozumie-rzad/
MY JUŻ NAWET NIE PRÓBUJEMY ZROZUMIEĆ

Robert Gwiazdowski kandydatem na RPO. Sadowski: może zażegnać kryzys konstytucyjny – pisze Business Insider. Robert Gwiazdowski jest kandydatem PSL i Konfederacji na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich (RPO). “Kandydatura prof. Roberta Gwiazdowskiego może zażegnać kryzys konsytutycyjny” – ocenia Andrzej Sadowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha. “Dla wszystkich partii jest większym dobrem niż tkwienie w tym kryzysie. Robert jako RPO wyrówna szansę obywateli w sporze z silnymi instytucjami, bo nieraz wykazał się odwagą, mądrością i determinacją” – napisał Sadowski na Twitterze.
https://businessinsider.com.pl/polityka/robert-gwiazdowski-kim-jest-kandydat-na-rzecznika-praw-obywatelskich-rpo/l09xvj0
KANDYDATURA, KTÓRĄ ZDECYDOWANIE POPIERAMY

Sam Gwiazdowski potwierdza kandydaturę:

Tymczasem w urzędach reformy

Ministerstwo zapowiada reformę urzędów pracy. Mają pomagać osobom naprawdę szukającym zatrudnienia, donosi Polskie Radio. Resort rozwoju, pracy i technologii zapowiada reformę urzędów pracy. Jedno z planowanych rozwiązań przewiduje oddzielenie statusu bezrobotnego od ubezpieczenia zdrowotnego. Dzięki temu w urzędzie mają się rejestrować osoby naprawdę szukające pracy, a nie tylko ubezpieczenia.
https://polskieradio24.pl/42/275/Artykul/2648890,Ministerstwo-zapowiada-reforme-urzedow-pracy-Maja-pomagac-osobom-naprawde-szukajacym-zatrudnienia

Enigmatyczny wpis Jarosława Gowina. Wicepremier zapowiada „dobrą wiadomość” dla gospodarki, informuje Wprost. Tajemnicza zapowiedź wicepremiera Jarosława Gowina wywołała spekulacje, co też miał na myśli. Na rozwiązanie „zagadki” trzeba poczekać. Tomasz Żółciak z „Dziennika Gazety Prawnej” zastanawiał się, czy przypadkiem Jarosław Gowin nie ogłosi we wtorek szczegółów tarczy branżowej dla gmin, które są związane z turystyką zimową.
https://biznes.wprost.pl/gospodarka/10403283/enigmatyczny-wpis-jaroslawa-gowina-wicepremier-zapowiada-dobra-wiadomosc-dla-gospodarki.html
DOWIEMY SIĘ NIEBAWEM

Uderzenie w kieszenie Polaków. W 2021 r. wzrośnie kilkanaście podatków, dzieli się smutną wiadomością Business Insider. Nie zgodzimy się na żadne podwyżki podatków – zapewniał w lipcu 2020 r. minister finansów Tadeusz Kościński. Przytakiwał mu premier Morawiecki, prezydent Duda oraz cały rząd. Niestety, z tych słów po 6 miesiącach niewiele zostało. W przyszłym roku, wciąż naznaczonym spowolnieniem gospodarczym i pandemią COVID-19 wzrośnie lub pojawi się kilkanaście podatków. Niektóre z nich politycy nazywają opłatami, ale każda na swój sposób uderzy nas po kieszeni.
https://businessinsider.com.pl/firmy/podatki/podatki-w-2021-r-w-gore-zestawienie-oplat-i-podatkow-w-2021-r/jk0f2x4
OCH PO PROSTU NIE NAZWIE SIĘ TEGO PODATKIEM

15 tys. euro miesięcznie za “nicnierobienie”. Lufthansa w ogniu krytyki, piszą Filary Biznesu. Linie lotnicze Lufthansa, które korzystają z miliardowych pożyczek rządowych, podwyższyły “postojowe” dla części pilotów do 15 000 euro miesięcznie. To wywołuje oburzenie opozycji i niedowierzanie pracowników innych branż – pisze dziennik “Welt”. “Ludzie z branży detalicznej lub gastronomicznej, którzy stracili pracę z powodu koronawirusa, nie rozumieją, co się dzieje. Jak to możliwe, że państwo +dusi+ klasę średnią, a z drugiej strony finansuje hojne pensje w dotowanym przemyśle lotniczym?” – powiedziała dziennikowi Alice Weidel, liderka parlamentarnej frakcji populistyczno-prawicowej partii AfD.
https://filarybiznesu.pl/15-tys-euro-miesiecznie-za-nicnierobienie-lufthansa-w-ogniu-krytyki/a7868
CZYLI NIEMCY TEŻ SIĘ BAWIĄ

Dzięki umowie brexitowej polskie firmy ominą cła, zdradza Rzeczpospolita. Rzutem na taśmę ambasadorowie państw członkowskich zatwierdzili umowę o handlu i współpracy pomiędzy UE a Wielką Brytanią. – Unikniemy wielu problemów – mówią polscy przedsiębiorcy. Gdy już wydawało się, że umowy nie będzie i Wielka Brytania wyjdzie z Unii bez niej, porozumienie zostało zawarte. Europa przyjęła umowę z wyraźną ulgą. Ulgę czują też polscy przedsiębiorcy.
https://www.rp.pl/Handel/312289908-Dzieki-umowie-brexitowej-polskie-firmy-omina-cla.html
CZYLI DA SIĘ WYJŚĆ Z UNII NA DOBRYCH WARUNKACH

Dziurawe przepisy? Nowe, nie znaliśmy

Rząd musi łatać dziury w przepisach. Nowe prawo uderzyło w parlamentarzystów. Od dziś w życie weszła narodowa kwarantanna. Zanim przepisy z nią związane zostały wprowadzone, rząd… zdążył je znowelizować. W dniach 11-13 stycznia obradować będzie Senat. Jednak senatorzy, którzy przyjechaliby do Warszawy, nie mogliby przenocować w Domu Poselskim ani żadnym innym hotelu z powodu wprowadzonych obostrzeń. Z tego powodu rząd postanowił znowelizować przepisy.
https://plotkibiznesowe.pl/2020/12/28/rzad-musi-latac-dziury-w-przepisach/

Dzięki Covidowi chińska gospodarka „do 2028 roku” wyprzedzi amerykańską, twierdzą Filary Biznesu. Według raportu ekspertów Chiny prześcigną Stany Zjednoczone i staną się największą gospodarką świata do 2028 r.. Szacunki te wskazują, że z powodu Covidu będzie to miało miejsce pięć lat wcześniej niż wcześniej przewidywano. Brytyjskie Centrum Badań Ekonomicznych i Biznesowych (CEBR) stwierdziło w swym raporcie, że „umiejętne” zarządzanie przez Chiny kryzysem spowodowanym przez Covid-19 zwiększy, w nadchodzących latach, ich względny wzrost w porównaniu z USA i Europą.
https://filarybiznesu.pl/dzieki-covidowi-chinska-gospodarka-do-2028-roku-wyprzedzi-amerykanska/a7867

Fiat ma ogłosić nową inwestycję w samochody elektryczne w fabryce w Tychach, pisze 300gospodarka. Według naszych informacji, wczorajszy tweet ministra rozwoju Jarosława Gowina mówiący o tym, że „jutro ważna, dobra wiadomość dla polskiej gospodarki” dotyczy nowej inwestycji Fiata w Polsce i uruchomienia linii produkcji nowych samochodów w Tychach.
https://300gospodarka.pl/news/fiat-samochody-elektryczne-tychy
CZY PRZYPUSZCZENIA SIĘ POTWIERDZĄ? ZOBACZYMY

Channel 4 pokazał fałszywe orędzie królowej Elżbiety jako ostrzeżenie przed deepfake’ami. Brytyjski Channel 4 wyemitował życzenia od „Królowej Elżbiety II”, które zostały przygotowane w oparciu o technologię deepfake. W ten sposób chciano zwrócić uwagę na problem fałszowania rzeczywistości z użyciem tego narzędzia.
https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/krolowa-elzbieta-oredzie-boze-narodzenie-deepfake
POMYSŁ KAPITALNY

Nowy rok coraz bliżej, nowe podatki nadchodzą, część przepisów dalej niejasna. Oj, ciężki był to rok, ale czy kolejny będzie lepszy?

Tagi

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button
Close
Close